Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bienále ilustrácií Bratislava - BIB 2005

Logo BIB 2005

Na jubilejnom 20. ročníku medzinárodnej súťaže ilustrácií detských kníh Bienále ilustrácií Bratislava sa zišiel rekordný počet súťažiacich. Do Bratislavy poslali ilustrácie 410 ilustrátori zo 48 krajín a porota si prezrela 2966 prác. Prvýkrát v histórii BIB sa na podujatí zúčastnili umelci z USA, Číny a Južnej Kórey. Práce sú vystavené v Dome kultúry na Námestí SNP 12 v Bratislave.

Jubilejný ročník BIB predstavila pred jeho otvorením vedúca Sekretariátu BIB, komisárka BIB Barbara Brathová:

"Na bienále, okrem súťažnej časti výstavy originálov ilustrácií detských kníh, predstavujeme tradične výstavy držiteľov ceny Grand Prix BIB z predchádzajúceho ročníka a držiteľov Cien H. CH. Andersena za rok 2004.

Na BIB 2005, v strednej čestnej sále Domu kultúry, sa teda predstavuje rozsiahla kolekcia ilustrácií japonskej ilustrátorky Iku Dekune, ktorá za svoju ilustračnú tvorbu získala cenu Grand Prix BIB 2003. Rovnako prezentujeme tvorbu Maxa Velthuijsa z Holandska, ktorý získal Cenu H. CH. Andersena 2004 za ilustrácie. Spolu s originálmi ocenených autorov sú vystavené aj knižné publikácie. Max Velthuijs nás začiatkom roka 2005 navždy opustil , aj z toho dôvodu sme pripravili nielen dôstojnú prezentáciu jeho výtvarného diela, ale nakontaktovali sme odborníčku, ktorá sa celý život jeho dielom zaoberá a v rámci medzinárodného sympózia sme zaradili úvodný blok o autorovej tvorbe v podobe prednášky pani Joke Linders v snahe sumárne jeho dielo obsiahnuť a auditóriu detailnejšie priblížiť.

V kolekcii cien H.CH. Andersena je zaradený aj autor, ktorý získal cenu za literatúru – Martin Waddell z Írska.

Stalo sa už tradíciou, že na BIB prezentujeme jedného z významných slovenských ilustrátorov. V roku 1997 to bol Albín Brunovský, jeden zo zakladateľov BIB, v roku 1999 Vincent Hložník, v roku 2001 sme predstavili kolekciu originálov ilustrácií, kresieb a grafík Ľudovíta Fullu. V roku 2003 sme prezentovali ilustračnú tvorbu Štefana Cpina. V roku 2005 uvádzame dielo Ľubomíra Kellenbergera. Súčasťou expozície v tomto priestore je i kolekcia ilustrácií Noma Concours, ktorú predstavuje regionálne centrum UNESCO v Tokiu.

BIB, okrem výstav v Dome kultúry usporadúva aj sprievodné výstavy v jednotlivých zahraničných inštitútoch zastúpených v Bratislave, a samozrejme, priamo v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti. Tam je v čase trvania BIB otvorená reprezentatívna expozícia ilustrácií zahraničných ocenených ilustrátorov, ktorí BIB ilustrácie darovali, alebo ich BIB od nich v priebehu rokov zakúpil pod názvom „Ilustrácie z pokladnice“. V priestoroch galérie F7 prezentujeme výber z tvorby slovenskej výtvarníčky , tiež prednedávnom zosnulej, Boženy Augustínovej . "

Grand Prix BIB 2005

Držitelia cien BIB 2005

GRAND PRIX

Ali Reza Goldouzian – Irán / 1. kniha Medade Siyah Va Medade Ghermez, Shabaviz, Irán, 2004, 2. kniha Jourabe Sourakh, Shabaviz, Irán, 2003

Zlaté jablko BIB Lilian Brogger - Dánsko

ZLATÉ JABLKO BIB

Lilian Broegger – Dánsko / kniha Hundrede meget firkantede historier, Gyldendal, Kodaň, 2005

Byoung – Ho Han – Južná Kórea / kniha I want to be a Bird, Characterplan, Soul, 2004

Zlaté jablko BIB Ľuboslav Paľo - Slovenská republika

Ľuboslav Paľo – Slovenská republika / 1. kniha Nicht erwischt!, Bohem Press, Zürich, 2005, 2. kniha 1+1=2, Bohem Press, Zürich, 2003

Pawel Pawlak – Poľsko / kniha Jajuńciek, Muchomor, Varšava, 2005

Sara – Francúzsko / 1. kniha Revolution, Seuil, Paríž, 2003, 2. kniha Á quai, Seuil, Paríž, 2005

PLAKETA BIB

Pablo Amargo – Španielsko / kniha La princesa y el guisante, SM, Madrid, 2005

Plaketa BIB Carll Cneut - Belgicko

Carll Cneut – Belgicko / kniha Dulle Griet, De Eenhoorn, Belgicko, 2005

Alain Gauthier – Francúzsko / 1. kniha Ma Peau D´Âne, Seuil Jeunesse, Paríž, 2002, 2. kniha Est Elle Estelle, Motus, Francúzsko

Pierre Pratt – Kanada / kniha Le Sour oú Zoé Zozota, Edition les 400 Coups, Montreal, 2005

Plaketa BIB Komako Sakai - Japonsko

Komako Sakai – Japonsko / kniha Kinyobi no Satou-chan, Kaisei-sha, Japonsko, 2003

ČESTNÉ UZNANIE pre vydavateľstvo

Katha, New Delhi, 2004, India – knihy One lonely Unicorn, The magical Web Bride

Murti Bunanta Foundation, Jakarta, 2005, Indonézia – knihy Si Kadal Nakal, Andai Aku Punya Rumah Sakit

Marya Jagoudzik, Minsk, 2005, Bielorusko – kniha Wybranae

Viac informácií:

Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti

Bienále ilustrácií Bratislava

Vydané: 2005-10-09
Aktualizované: 2005-10-09