Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 21.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2255USD   25.433CZK   0.88365GBP   309.20HUF   4.1716PLN   7.4352HRK . . . viac

DVD Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase

High Tatras - A Wilderness frozen in Time - DVD Cover

Názov filmu Vysoké Tatry Divočina zamrznutá v čase len čiastočne odráža jeho obsah, pretože dokument sa nevenuje len prírodnému dedičstvu v podobe jedinečnej tatranskej fauny a flóry, ale aj spolužitiu človeka a prírody a kolobehu ročných období v tatranských osadách. Režisér a scenárista Pavol Barabáš kombináciu prírodopisne a etnograficky ladeného filmového dokumentu vysvetľuje ako zámer. Hovorí, že tvorcovia filmu chceli, aby bol kamenný svet Tatier živý, a život mu dali zvieratá. Lenže vo filme nesmeli chýbať ani ľudia. Gorali z Lendaku, Zakopaného, lesní robotníci z Oravy, nosiči a najmä bačovia, s ktorými pri príprave filmu veľa spolupracovali. Bača Imro je aj ústrednou postavou bonusu, ktorý je súčasťou DVD a kratučký dokument zaujme svojou autenticitou a civilným prístupom, ktorý je tak trochu v protipóle k pastorálnemu vyzneniu ústredného filmu DVD-čka. Za tvorcov filmu naliehavosť zvečnenia niektorých okamihov zo života Tatrancov vyjadril filmár Tomáš Hulík. Napríklad tradičná veľkonočná omša v Lendaku podľa neho už o pár rokov môže byť minulosťou.

Zvieratá a výtvarne pôsobivé obrázky Tatier sú však vo filme dominujúce. Tvorcovia prispôsobili tomu aj optiku. Útok medveďa na salaš, či vlčiu postriežku divák vníma z ich strany, kamera sa postarala o ilúziu "zvieracej perspektívy". Zvláštne do toho zapadá komentár, ktorý konštatuje, že ľudia a vlci majú podobnú stratégiu lovu, snažia sa oddeliť vyhliadnutú korisť od stáda a potom na ňu útočia. Vlci v súboji s človekom nakoniec nemohli vyhrať. Napriek tomu vidno v Tatrách koexistenciu ľudského a zvieracieho spoločenstva. Stáda vysokej zvere sa v zime približujú k ľudským obydliam, cítia sa pri nich bezpečnejšie pred predátormi a nachádzajú tam aj potravu v kŕmidlách. Pre mestského, od prírody odtrhnutého človeka, môže byť očarujúce poznanie, ako si navzájom pomáhajú aj zvieratá. V Tatrách funguje zaujímavá symbióza kamzíkov a svišťov. Oba zvieracie druhy dobre poznajú varovné signály, lenže nielen svoje. Svište "rozumejú reči" kamzíkov a platí to aj naopak.

From the movie The High Tatras -  a Wilderness Frozen in Time

Prírodovedec Miloš Majda v bonuse o nakrúcaní dokumentu hovorí, že pôvodne mali vo filme kraľovať orly. Príroda to zariadila inak. Divák vidí zrejme menej záberov zo života tatranských kráľov, ako si to tvorcovia filmu želali, ale rozhodne je obohatený o množstvo iných, vzácnych záberov medveďov, rysa, vlkov, svišťov, kamzíkov, vydry a ďalších obyvateľov tatranskej prírody.

Práca na filme trvala päť rokov, filmári sa s kamerou skrývali po lesoch a húštinách vyše tristo dní, nakrútili 4400 minút, z ktorého napokon vznikol 52-minútový film.

Počas nakrúcania filmu to vyzeralo aj tak, ako zobrazuje krátke video (1,2MB) o filmárskom stretnutí s medveďom.

(ib)

.Pripojte komentár

Chamois in the High Tatras - from the movie The High Tatras -  a Wilderness Frozen in Time

DVD obsahuje:

- film Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase, 52 minút
- film o filme (len v slovenskej verzii)
- krátky film Bača Imro
- o tatranskej zveri (len v slovenskej verzii)
- mapa
- fotogaléria
- jazykové verzie hlavného filmu - slovenský, anglický, nemecký, ruský jazyk

"Film Pavla Barabáša približuje výnimočné situácie a prírodné bohatstvo Vysokých Tatier, ktoré sú neznáme dokonca aj pre naturalistov a špecialistov, ktorí pracujú v Tatranskom Národnom parku. Ľudské bytosti hrajú významnú rolu v tomto svete divočiny a tvoria neoddelitelnú časť jeho ekosystému. Je to fascinujúci príbeh založený na precíznych a udivujúcich záberoch." Vyjadrenie poroty k Cene riaditeľa TNP, Zakopane

Tvorcovia filmu:

Námet: Tomáš Hulík
Scenár a komentár: Pavol Barabáš
Strih: Astrid Steiner
Kamera: Tomáš Hulík
Réžia: Pavol Barabáš
Odborná spolupráca: Miloš Majda
Hudba: Martin Maok
Koproducenti: ORF – Universum, WDR
Produkcia: Tomáš Hulík, Harald Pokieser
MPG2/PAL

Objednať: DVD Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase. Cena: 9,90 EUR.

Komentáre k článku

::Dovolím si upozorniť na malý detail - pokiaľ som si všimla, vo filme sa nehovorí, že ľudia a vlci majú podobnú stratégiu lovu, ale podobné zloženie potravy. Prepáčte, ale nedalo mi to, keďže sa stále cítim viac človekom ako vlkom.
Maja

::Ešte raz som si pozorne vypočula sprievodný komentár k filmu. Hovorí sa v ňom: "Mali (vlci) však smolu. Narazili na človeka, ktorý sa živil rovnakou potravou a používal rovnakú stratégiu lovu." Ako ďalej pokračuje komentár - vlci v súboji s človekom nemohli vyhrať. Rozprávač používa minulý čas, takže namieste by skôr bola výhrada, či je vhodné pri parafrázovaní použiť prítomný, zovšeobecňujúci čas.
(ib)

Vydané: 14. 10. 2013
   
OBJEDNAJTE TU:Order
DVD Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase
Autor: Pavol Barabáš
Cena: 9,90 EUR
Kategória: Dokumentárne filmy a cestopisy
Vydavateľ: K2 studio
Rok vydania: 2008
Nosič: DVD
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Dokumentárne filmy a cestopisy

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.