Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

F. X. Messerschmidt a záhada jeho charakterových hláv

F. X. Messerschmidt a záhada jeho chakterových hláv - obálka

Údajne o máloktorom stredoeurópskom sochárovi 18. storočia sa zachovalo toľko správ ako o Franzovi Xaverovi Messerschmidtovi (1736 - 1783). Napriek tomu ostáva záhadou jeho zvláštne dielo, ktoré prevažne vytvoril v posledných rokoch svojho života, ktoré strávil v Bratislave, kam sa prisťahoval v roku 1777. Ide o tzv. charakterové hlavy znázorňujúce rozličné ľudské emócie. Hláv bolo údajne okolo šesťdesiat, poväčšinou boli odliate z kovu, alebo vybrúsené z alabastru a dnes už niekto presne nevie, koľko ich bolo, ani nemožno s úplnou istotou povedať, prečo ich autor vytvoril.

Odpovedať na túto otázku a objasniť život a dielo F. X. Messerschmidta sa usiluje knižka F. X. Messerschmidt a záhada jeho chakterových hláv z pera Prof. PhDr. Márie Pötzl-Malíkovej, DrSc.

Slovenská umenovedkyňa, ktorá v roku 1969 emigrovala, vydala v roku 1982 vo Viedni rozsiahlu monografiu o diele nemeckého sochára. Skrátená a popularizačne upravená verzia štúdie vyšla koncom roku 2004 v slovenskom jazyku.

F. X. Messerschmidt - autoportrét

F. X. Messerschmidt veľkú časť svojho života strávil na umeleckom výslní vo Viedni a až na sklonku svojej umeleckej dráhy, dnes už z nie celkom známych dôvodov ako zneuznaný umelec, zakotvil vo vtedajšom Pressburgu. Zatiaľčo vo Viedni získaval zákazky z najvyšších miest a vytvoril napr. sochu cisárovnej Márie Terézie ako uhorskej kráľovnej, jeho prešporskej tvorbe dominovali charakterové hlavy.

Autorka rozoberá viaceré dohady a pramene vysvetľujúce túto fázu Messerschmidtovej tvorby. Žiadna interpertácia dôvodov vzniku "znepokojujúcich, groteskne fraškovitých búst" sa nezdá byť úplne doložená. Dnes sa už môžeme iba dohadovať, či hlavy s grimasami odzrkadlovali stavy pacientov vtedy módneho lekára a hypnotizéra F. A. Mesmera, alebo boli vyjadrením úsilia autora bojovať s nečistými silami, ktoré ho v jeho - zrejme chorobných predstavách prenasledovali. Alebo boli kritikou voči spoločnosti, ktorá sa od Messerschmidta odvrátila? Takýchto alebo je viac. Autorka napokon v závere nachádza škatulku, do ktorej možno Messeschmidta zaradiť. Je to "emocionálny iracionalizmus", ktorý nastupoval v osemnástom storočí a oprostený od kánonov cirkvi otváral dvere pre "úlohy a témy umenia nasledujúcich generácií". Čiže, inými slovami umelecká sloboda, v ktorej sa odrážaju peripetie umelcovho bytia, to čo považujeme za samozrejmosť v modernom umení. Toľká sloboda v časoch Messerschnidta, aj vzhľadom na jeho emocionálnu nevyrovnanosť, alebo možno aj duševnú nemoc, samozrejmá nebola.

Charakterové hlavy F. X. Messerschmidta

Charakterové hlavy boli predurčené na to, aby sa stali atrakciou svojho druhu a postupne sa roztratili po rôznych galériách. Sádrové odliatky niektorých z nich vzhliadnu aj návštevníci Slovenskej národnej galérie na nábreží Dunaja v Bratislave, a tiež expozície Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci v Bratislave. Kniha F. X. Messerschmidt a záhada jeho charakterových hláv prináša čiernobiele snímky zachovaných i dnes už stratených búst.

Ďalšie info:

Sochár Franz Xaver Messerschmidt a Bratislava - Výčitka? Umelecká inšpirácia? Výzva?

OBJEDNAJTE TU:Order
F. X. Messerschmidt - a záhada jeho charakterových hláv
Cena: 7.40 EUR
Mierka: 0
Kategória: Kultúra, umenie
Vydavateľ: Vydavateľstvo PT - Albert Marenčin
Vydanie 1.
Rok vydania: 2004
ISBN: 80-88912-74-1
Počet strán: 160
Tvrdá väzba
Rozmery: 14.00 x 20.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Kultúra, umenie

Vydané: 2004-12-27
Aktualizované: 2004-12-27