Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Príbeh hradu / The Story of the Castle in Bratislava

Príbeh hradu/The Story of the Castle in Bratislava - obálka

Publikácia s názvom Príbeh hradu / The Story of the Castle in Bratislava zaplnila na našom knižnom trhu medzeru - chýbajúci titul, ktorý populárnym spôsobom približuje obrazom a textom históriu a súčasnosť Bratislavského hradu. Vyšla v zrkadlovej slovensko-anglickej jazykovej verzii, čo ju predurčuje, aby plnila funkciu vhodnej prezentácie či darčeka zahraničným záujemcom o Bratislavský hrad.

Kniha prináša okrem tradičných, pohľadnicových záberov Bratislavského hradu aj iné uhly pohľadu, príkladom je fotografia schodov vedúcich na Čestné nádvorie, ale aj niektoré ďalšie. Okrem súčasných obrázkov poskytuje zaujímavé porovnanie podoby hradu, keď bol v ruinách a po jeho rekonštrukcii. A v neposlednom rade, pôsobivé sú aj dobové vyobrazenia hradu.

Bratislavský hrad

Už pri prvom prelistovaní knihy môže čitateľa prekvapiť, že kniha nie je rozčlenená na kapitoly a nemá obsah. To preto, lebo text je štylizovaný ako súvislý záznam z prechádzky návštevníka po hrade. Má niekoľko rovín, ktoré sa bez zádrheľov prelínajú: jednou sú dojmy návštevníka, druhou, rozprávanie záhadnej sprievodkyne po hrade, z ktorej sa na záver "vykľuje" dáma v zelenom z obrazu v hradnom interiéri, a treťou sú príbehy, historky a povesti viažuce sa k hradu. Jednotlivé textové roviny sú v knihe rozlíšené farebnou podtlačou, čo neskôr čitateľovi umožňuje lepšie vyhľadávať pasáže, o ktoré má záujem.

Čestné nádvorie Bratislavského hradu
Ruiny Bratislavského hradu

Autorky, Jana Hutťanová a Adela Markovich siahli pri po mnohých prameňoch - odbornou literatúrou počnúc, povesťami končiac. Je sympatické, že pomerne veľké množstvo použitej literatúry (ako vidno zo zoznamu v závere knihy) ich nezviedlo k neprehľadnému a ťažkému historizujúcemu textu, ale výsledkom je ľahké a príjemné čítanie, ktoré môže pobaviť, ale aj poučiť príslušníkov staršej i mladšej generácie. Knihe popritom okrem spomenutého zoznamu použitej literatúry nechýbajú aj niektoré ďalšie prvky encyklopedickej literatúry, napríklad zoznam panovníkov na území Slovenska, nákres hradu s legendou a vysvetlivky pojmov.

Bratislavský hrad, veduta F. B. Wernera

Ukážka z knihy

Žigmund, svetlovlasý muž majestátneho výzoru, žiariaci cisárskym leskom. O jeho prívetivom pohľade a dlhej pestovanej brade vydávajú svedectvo aj mnohé vtedajšie kroniky. Silná charizma, priateľskosť, zmysel pre humor, talent na jazyky (v každej krajine hovoril so svojimi poddanými ich rečou), schopnosť vyjadrovať sa jasne a rozhodne ho predurčovali stať sa kráľom kráľov. Ako syn Karola IV. si robil nároky aj na český trón. Pre české stavy je však neprijateľný. Dôvodom bol jeho nekompromisný postoj a časté konflikty so stúpencami husitského hnutia. Uvedomoval si, že bezpečnejší bude v Uhorsku, preto posilňuje západné hranice krajiny. Dáva zdokonaliť opevnenie Bratislavského hradu a prestavať hradný palác. Žigmund - neporaziteľný vojvodca a úspešný politik, viedol obratné diplomatické rokovania, aby uskutočnil svoje politické plány. V roku 1429 pozýva na Bratislavský hrad vodcu husitov Prokopa Holého. Cieľom bolo dohodnúť sa na cirkevnom i vojenskom poli. Rokovali šesť dní, ale nedohodli sa.

Schody na Bratislavský hrad

Aj ked zomrel ako 69-ročný, úplného dokončenia Bratislavského hradu sa nedožil. Verili by ste, že práve tu pristihol svoju manželku Barbaru Cejlskú vo vášnivom objatí s nemeckým rytierom Jánom z Wallenrodu? Hoci on sám mal veľa mileniek, za trest ju dal zavrieť do hradnej veže. Zo žiaľu vraj neprestajne plakala. Aj dnes v noci tu počuť ženský plač a kvílenie. Hovorí sa, že to Barbara sa chce dostať von z veže.

Toľko legenda. V skutočnosti však Barbaru po Žigmundovej smrti väznil na hrade jej zať Albrecht Habsburský. Keď cestou do väzenia zdvihla hlavu, uvidela na fasáde paláca dva erby: erb svojho rodu a Žigmundov cisársko-kráľovský. Vtedy si trpko spomenula ako spoločne so Žigmundom z arkiera hradného paláca sledovali rytierske turnaje a slávnosti na nádvorí.

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Bratislavský hrad

Komentáre k článku

Je to super, že hrad opravujú. Naposledy sme tam boli pred desiatimi rokmi. Vtedy to tam vyzeralo hrozne - všetko zarastené a neupravené. Bola som prekvapená, ako hrad teraz dobre vyzerá. Všade je čisto. Prostredie je veľmi pekné. Chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí na hrade pracujú.
Maja

Podľa toho, čo som si prečitala na tejto stránke, kniha Príbeh hradu Bratislava musí byť veľmi zaujímavá. Cestujem do zahraničia, určite ju kúpim ako darček pre svojich známych, pripomenie im to vlaňajšiu návštevu v Bratislave.
Alena

Konecne kniha o hrade.
Je uzasne, ze po dlhom case vysla kniha o Bratislavskom hrade. Hned som si ju kupil a nesklamal som sa. Teraz ked je hrad v leseni, je to zrejme jedina hodnotna dokumentacia jeho historie.
Palo

OBJEDNAJTE TU:Order
Príbeh hradu / The Story of the Castle in Bratislava - vypredané
Cena: 16.27 EUR
Mierka: 0
Kategória: História, memoáre
Vydavateľ: Kala
Vydanie 1.
Rok vydania: 2007
ISBN: 978-80-969688-9-3
Počet strán: 111
Tvrdá väzba
Rozmery: 21.00 x 28.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> História, memoáre

Vydané: 2008-06-16
Aktualizované: 2008-06-16