Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Vodník Venček

Obálka knihy Vodník Venček

Rozprávkar - autor knihy Ján Navrátil - sa prenáša spolu s vodníkom Venčekom do minulosti a na plti splavujú Váh až do Dunaja. Zažívajú pri tom všelijaké dobrodružstvá, pretekajú sa i zápolia s inými pltníkmi, tancujú s vílami a využívajú vodníkove zázračné schopnosti i služby velikánskeho sumca Samka. Napokon sa všetko, ako to v rozprávkach býva, dobre skončí a zvíťazí dobré srdce.

Čitateľ, či už malý, alebo veľký, sa poteší pomerne zábavným príbehom a podozvedá sa veľa zaujímavého o pltníkoch, o Váhu a o ich historických podobách. Napr. aj o slovníku dávnych považských pltníkov, v ktorom "odbiť" znamenalo odviazať plť od brehu a odplávať. "Váľať" zasa veslovať. "Kerovať", "kermenovať" - kormidlovať. Čitateľ spozná aj považské povesti, aj považský folklór, i skutočné nebezpečenstvá, ktoré sprevádzali pltníčenie. Do príbehu je zasadená aj táto známa ľudová veršovačka:

Tam okolo Strečna
cesta nebezpečná,
pod zámkom sa skryli
v bielych plachtách víly.

Koho raz pochytia,
tak ho dlho vrtia,
až pokiaľ v ich hrsti
dušu nevypustí.

Ukážka z knihy Vodník Venček

Kniha je určená pre čitateľov od siedmich rokov a je pekne ilustrovaná. Obrázky Mariána Čapka patria medzi tie, ktoré si čitatelia s obľubou pozerajú. (Pre ukážku z knihy kliknite na obrázok.)

Lampáš malého plavčíka
Lampáš malého plavčíka - obálka

Autor, Ján Navrátil, napísal aj pozoruhodný "dunajský román" Lampáš malého plavčíka. Spisovateľ vychádzal z vlastných detských zážitkov, prežil totiž najútlejšie detstvo na dunajskom vlečnom člne. Ako uvádza anotácia vydavateľa ku knihe "palubu lode spoznal skôr ako pevnú zem, chodiť sa naučil v blízkosti kormidelníckeho kolesa."

V knihe sú popísané dramatické vojnové príhody lodníckej rodiny na Dunaji. Spomienky na nemoc a smrť malého bračeka majú silný sociálny podtext. Príbeh bol v roku 1984 filmovo stvárnený pod vedením režiséra Jozefa Zachara.

Vydané: 5. 2. 2013
Aktualizované: 5. 2. 2013
OBJEDNAJTE TU:Order
Vodník Venček
Cena: 6,30 EUR
Kategória: Knihy pre deti a mládež
Vydavateľ: Slovenské pedagogické vydavateľstvo - Mladé letá, spol. s r. o.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2010
ISBN: 978-80-10-01979-3
Počet strán: 96
Tvrdá väzba
Rozmery: 17,4 x 24 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Knihy pre deti a mládež

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.