Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vodník Venček

Obálka knihy Vodník Venček

Rozprávkar - autor knihy Ján Navrátil - sa prenáša spolu s vodníkom Venčekom do minulosti a na plti splavujú Váh až do Dunaja. Zažívajú pri tom všelijaké dobrodružstvá, pretekajú sa i zápolia s inými pltníkmi, tancujú s vílami a využívajú vodníkove zázračné schopnosti i služby velikánskeho sumca Samka. Napokon sa všetko, ako to v rozprávkach býva, dobre skončí a zvíťazí dobré srdce.

Čitateľ, či už malý, alebo veľký, sa poteší pomerne zábavným príbehom a podozvedá sa veľa zaujímavého o pltníkoch, o Váhu a o ich historických podobách. Napr. aj o slovníku dávnych považských pltníkov, v ktorom "odbiť" znamenalo odviazať plť od brehu a odplávať. "Váľať" zasa veslovať. "Kerovať", "kermenovať" - kormidlovať. Čitateľ spozná aj považské povesti, aj považský folklór, i skutočné nebezpečenstvá, ktoré sprevádzali pltníčenie. Do príbehu je zasadená aj táto známa ľudová veršovačka:

Tam okolo Strečna
cesta nebezpečná,
pod zámkom sa skryli
v bielych plachtách víly.

Koho raz pochytia,
tak ho dlho vrtia,
až pokiaľ v ich hrsti
dušu nevypustí.

Ukážka z knihy Vodník Venček

Kniha je určená pre čitateľov od siedmich rokov a je pekne ilustrovaná. Obrázky Mariána Čapka patria medzi tie, ktoré si čitatelia s obľubou pozerajú. (Pre ukážku z knihy kliknite na obrázok.)

Lampáš malého plavčíka - obálka

Lampáš malého plavčíka

Autor, Ján Navrátil, napísal aj pozoruhodný "dunajský román" Lampáš malého plavčíka. Spisovateľ vychádzal z vlastných detských zážitkov, prežil totiž najútlejšie detstvo na dunajskom vlečnom člne. Ako uvádza anotácia vydavateľa ku knihe "palubu lode spoznal skôr ako pevnú zem, chodiť sa naučil v blízkosti kormidelníckeho kolesa."

V knihe sú popísané dramatické vojnové príhody lodníckej rodiny na Dunaji. Spomienky na nemoc a smrť malého bračeka majú silný sociálny podtext. Príbeh bol v roku 1984 filmovo stvárnený pod vedením režiséra Jozefa Zachara.

Ďalšie info:

Knihy o Dunaji a jeho povodí

OBJEDNAJTE TU:Order
Vodník Venček
Cena: 6.30 EUR
Mierka: 0
Kategória: Knihy pre deti a mládež
Vydavateľ: Slovenské pedagogické vydavateľstvo - Mladé letá, spol. s r. o.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2010
ISBN: 978-80-10-01979-3
Počet strán: 96
Tvrdá väzba
Rozmery: 17.40 x 24.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Knihy pre deti a mládež

Vydané: 2013-02-05
Aktualizované: 2013-02-05

Kategórie: - Knihy, literatúra