Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 28.8.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1284USD   27.098CZK   0.73120GBP   315.15HUF   4.2357PLN   7.5495HRK . . . viac LOGIN

Vodník Venček

Vodník Vencek - cover page

Rozprávkar - autor knihy Ján Navrátil - sa prenáša spolu s vodníkom Venčekom do minulosti a na plti splavujú Váh až do Dunaja. Zažívajú pri tom všelijaké dobrodružstvá, pretekajú sa i zápolia s inými pltníkmi, tancujú s vílami a využívajú vodníkove zázračné schopnosti i služby velikánskeho sumca Samka. Napokon sa všetko, ako to v rozprávkach býva, dobre skončí a zvíťazí dobré srdce.

Čitateľ, či už malý, alebo veľký, sa poteší pomerne zábavným príbehom a podozvedá sa veľa zaujímavého o pltníkoch, o Váhu a o ich historických podobách. Napr. aj o slovníku dávnych považských pltníkov, v ktorom "odbiť" znamenalo odviazať plť od brehu a odplávať. "Váľať" zasa veslovať. "Kerovať", "kermenovať" - kormidlovať. Čitateľ spozná aj považské povesti, aj považský folklór, i skutočné nebezpečenstvá, ktoré sprevádzali pltníčenie. Do príbehu je zasadená aj táto známa ľudová veršovačka:

Tam okolo Strečna
cesta nebezpečná,
pod zámkom sa skryli
v bielych plachtách víly.

Koho raz pochytia,
tak ho dlho vrtia,
až pokiaľ v ich hrsti
dušu nevypustí.

From a book Vodník Vencek

Kniha je určená pre čitateľov od siedmich rokov a je pekne ilustrovaná. Obrázky Mariána Čapka patria medzi tie, ktoré si čitatelia s obľubou pozerajú. (Pre ukážku z knihy kliknite na obrázok.)

Lampáš malého plavčíka

Lampáš malého plavčíka - cover page

Autor, Ján Navrátil, napísal aj pozoruhodný "dunajský román" Lampáš malého plavčíka. Spisovateľ vychádzal z vlastných detských zážitkov, prežil totiž najútlejšie detstvo na dunajskom vlečnom člne. Ako uvádza anotácia vydavateľa ku knihe "palubu lode spoznal skôr ako pevnú zem, chodiť sa naučil v blízkosti kormidelníckeho kolesa."

V knihe sú popísané dramatické vojnové príhody lodníckej rodiny na Dunaji. Spomienky na nemoc a smrť malého bračeka majú silný sociálny podtext. Príbeh bol v roku 1984 filmovo stvárnený pod vedením režiséra Jozefa Zachara.

Vydané: 12. 8. 2013
   
Reklama
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.