Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Betty a Paul na druhý pokus

Tento článok o lezeckom výlete v rakúskom Hohe Wande je pokračovaním predošlého Ako sme nevyliezli Betty a Paul.

Už nástup do cesty Betty a Paul nie je pre všetkých lezcov prechádzkou
Už nástup do cesty Betty a Paul nie je pre všetkých lezcov prechádzkou.

Na cestu Betty a Paul v rakúskej oblasti Hohe Wand sme sa vyberali na dvakrát, pretože prvýkrát bola obsadená a kvôli očakávanému lejaku sme nechceli čakať, kým sa uvoľní. Pri druhom pokuse sme znova našli pod cestou stáť lezcov s lanom - ale našťastie vysvitlo, že hľadajú inú cestu. Aj pri druhom pokuse sme sa obávali, že počasie nás pribrzdí. Z Bratislavy nás vyprevádzal dážď. Ale ukázalo sa, že rakúski meteorológovia to majú pod kontrolou - ich predpoveď pre Dolné Rakúsko sedela.

Jedinou brzdou pri druhom pokuse bol omyl, do ktorého nás uviedli rakúski lezci pred týždňom, keď údajne liezli Betty a Paul. Napokon sme ich totiž zo susedného hrebeňa videli, že končia na mimoriadne fotogenickom pilieri s previsnutou špicou. Netušili sme, že oni v druhej časti dvojcesty odbočili a namiesto Paula si dali inú cestu. A tak, keď sme preliezli prvé tri dĺžky a hľadali Paula - čo je dvojdĺžkové dokončenie tejto dvojcesty (prvá časť = Betty a druhá = Paul), s prekvapením sme zisťovali, že vedie po inej stene, ako sme čakali. Konfrontácia s online sprievodcom na stránkach Bergsteigen.com nás navigovala do správnej steny. Tá síce nie je taká efektná ako spomínaný previsnutý pilier, ale poskytovala lezenie primerané našej lezeckej forme.

Na slovenskom webe Climb.sk je užitočný rozsiahly popis výstupu cestou Betty a Paul. Autor síce podľa mňa popisuje cestu trocha pridramaticky, ale hodnotenia uvedené v tope cesty na Bergsteigen.com - päťplus pre špáru v druhej dĺžke a šestka v poslednej dĺžke - sú úplne zaslúžené.

Traverzík a špára v druhej dĺžke
Traverzík a špára v druhej dĺžke.
Miro pod druhou dĺžkou
Miro pod druhou dĺžkou.
Po skončení Betty je veľká terasa s takýmto výhľadom. Dobré je pri presune do ďalšieho úseku skufrovať lano, aby ste ním nezošuchli nadol nejaké skalky
Po skončení Betty je veľká terasa s takýmto výhľadom. Dobré je pri presune do ďalšieho úseku skufrovať lano, aby ste ním nezošuchli nadol nejaké skalky.
Pohľad na prvú dĺžku Paula
Pohľad na prvú dĺžku Paula.
Takto sme sa stretli na štande pod druhou dĺžkou cesty Paul
Takto sme sa stretli na štande pod druhou dĺžkou cesty Paul.
Lezkyňa tesne pod kľúčovým šestkovým miestom v poslednej dĺžke Paula. Nejaký dobrák tam nechal aj slučku navyše, aby sa ľahšie hákovalo
Lezkyňa tesne pod kľúčovým šestkovým miestom v poslednej dĺžke Paula. Nejaký dobrák tam nechal aj slučku navyše, aby sa ľahšie hákovalo.
Pohľad na poslednú dĺžku Paula. Lezkyňa práve prehákovala kľúčové miesto
Pohľad na poslednú dĺžku Paula. Lezkyňa práve prehákovala kľúčové miesto.
Na vedľajšom hrebeni Draschgratu je stále rušno
Na vedľajšom hrebeni Draschgratu je stále rušno.
Pilier, na ktorom som omylom hľadal cestu Paul. Po jeho hrane vedie sedmičková Neue Turnerbergsteiger Kante. Na snímke ju lezie Ján Pivovarník. Stena, po ktorej vedie cesta Paul, je v popredí, pod kríčkami
Pilier, na ktorom som omylom hľadal cestu Paul. Po jeho hrane vedie sedmičková Neue Turnerbergsteiger Kante. Na snímke ju lezie Ján Pivovarník. Stena, po ktorej vedie cesta Paul, je v popredí, pod kríčkami. Autor / zdroj: Tomáš Dedinský.
Dve veže. Po obrátenom nose - previsnutom pilieri - prvej vedie cesta Neue Turnerbergsteiger Kante, v strede naľavo od zarasteného sedielka ide cesta Paul. Vpravo hrebeň Draschgratu. Ciest je tam samozrejme omnoho viac
Dve veže. Po obrátenom nose - previsnutom pilieri - prvej vedie cesta Neue Turnerbergsteiger Kante, v strede naľavo od zarasteného sedielka ide cesta Paul. Vpravo hrebeň Draschgratu. Ciest je tam samozrejme omnoho viac.

Viac o lezení na Hohe Wande

Pripravil: Vlado Bibel. Foto: autor, Miro Babický a Tomáš Dedinský

Týždeň na to, ako sa nám nepodarilo nastúpiť do lezeckej cesty Betty a Paul, sme sa na skaly v rakúskom prírodnom parku Hohe Wand vrátili znova.

Vydané: 2021-09-23
Aktualizované: 2021-09-23

Kategórie: Horolezectvo