Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dve podujatia s cieľom preplávať Dunaj v Bratislave

9. ročník preplávania Dunaja
9. ročník preplávania Dunaja.

Preplávať Dunaj to nie len tak. Nie každý sa odváži, nie každý je taký otužilý. - Aj keď v pondelok 12. augusta mal Dunaj v Bratislave 21 stupňov, a to už plavec nemusí byť natoľko otužilý. - Do vĺn Dunaja sa v pondelok vybralo päť plavcov a preplávali ho, tak ako je to zobrazené na mape. Na preplávaní Dunaja je zaujímavé, že kým sa plavec ostane na druhý breh, rýchly prúd ho odnesie omnoho nižšie.

Z plávania cez Dunaj je už tradícia - v roku 2019 išlo už o 9. ročník preplávania Dunaja.

Zaujímalo ma, ako sú nasmerovaní plavci cez Dunaj. Mohli by smerovať hlavou proti prúdu, prípadne sa mierne natočiť šikmo proti prúdu - tak by ich voda odplavila čo najmenej a zároveň tlačila na druhý breh. Jeden z účastníkov, Tom Tom Dunajský, mi povedal, že sa pláve kolmo na prúd.

Viac informáciií o podujatí označovanom tiež ako Danube Crossing nájdete na facebookovej stránke Dunajské zaujímavosti.

Trasa, po ktorej sa pohybovali účastníci splavu. Najprv šli pešo proti prúdu cez Karloveské rameno na ostrov Sihoť, potom plávali a na druhom - petržalskom brehu - znova trocha pešo pochodovali, aby mohli pristáť znova na ľavom brehu pri lodenici
Trasa, po ktorej sa pohybovali účastníci splavu. Najprv šli pešo proti prúdu cez Karloveské rameno na ostrov Sihoť, potom plávali a na druhom - petržalskom brehu - znova trocha pešo pochodovali, aby mohli pristáť znova na ľavom brehu pri lodenici.
Pri petržalskom brehu Dunaja
Pri petržalskom brehu Dunaja.
Účastníci preplávania Dunaja
Účastníci preplávania Dunaja.

Trans Danube Swim 2019

Preplávanie Dunaja 12. augusta bolo napokon len predohrou omnoho masovejšieho preplávania Dunaja v nedeľu, 1. septembra 2019. Podľa Aktualít Dunaj v tento horúci deň preplávalo 500 ľudí. Podľa organizátorov ich bolo vyše tisíc.

Preplávanie Dunaja 1.9.2019
Preplávanie Dunaja 1.9.2019. Autor / zdroj: FB - Matúš Vallo má rád Bratislavu.

Toto preplávanie pod názvom Trans Danube Swim organizoval Ľuboš Fellner z Cestovnej kancelácie Bubo a bol to už jeho šiesty ročník. Účastníci dostali od organizátorov modrú kúpaciu čiapku s logom CK.

Plavci vchádzali do vody na Dvořákovom nábreží poniže mosta Lafranconi a končili na petržalskom brehu nad Mostom SNP.

Medzi účastníkmi bol aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Z jeho FB stránky je aj posledná fotografia. Ďalšie fotá dodal Tom Tom Dunajský.

Vlado Bibel

Vydané: 2019-08-14
Aktualizované: 2019-09-01

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy