Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Robert Tomalski: Zimná expedícia proti prúdu Dunaja - 2880km

10.3.2020

Robert napokon natiahol svoju púť iba o 5 km, takže mu v konečnom súčte vyšlo 2845 km za 64 dní od 5. januára do 8. marca.

"Žiaľ, riekou Breg som vyšiel len 5 km po mestečko Hüfingen a skončil som 35 km od havného prameňa, píše Robert. "Nedalo sa to nijako prejsť." V Čiernom lese (vo Schwarzwalde) je sneh. Robert napokon šiel k prameňu autom.

Na záver píše, že je už doma a ľutuje, že dunajskú výpravu nezačal už 1. januára a nedokončil ju do posledného februárového dňa. "...tak by to bola čisto zimná výprava. Marec už nie je ozajstná zima. (Schudol som rekordných 19 kg)."

Pri prameni Bregu, 8.3.2020
Pri prameni Bregu, 8.3.2020. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Tu vo výške 1078 m n.m., 2888 km od ústia Dunaja, 100 m od hranice medzi čiernomorským a severnomorským povodím, tryská Breg, hlavný prameň Dunaja
Tu vo výške 1078 m n.m., 2888 km od ústia Dunaja, 100 m od hranice medzi čiernomorským a severnomorským povodím, tryská Breg, hlavný prameň Dunaja. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

8.3.2020

"Aby som dal ešte bodku na i, vraciam sa na rieku na miesto, kde sa stekajú dve rieky a pôjdem Bregom ešte 40 km k jeho prameňu. Aby mi po rokoch nebolo smutno tej bodky nad..." píše Robert.

Donaubach v Donaueschingene je jedným z prameňov Dunaja: Vzdialenosť od mora 2840 km, nadmorská výška 678 metrov
Donaubach v Donaueschingene je jedným z prameňov Dunaja: Vzdialenosť od mora 2840 km, nadmorská výška 678 metrov. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Víťazné foto pri prameni v Donaueschingene
Víťazné foto pri prameni v Donaueschingene. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Oprávnená hrdosť nad podaným výkonom
Oprávnená hrdosť nad podaným výkonom. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Donaueschingen
Autor / zdroj: Robert Tomalski
Trofejná fotografia. Tu vteká prameň Donaubach do Brigachu
Trofejná fotografia. Tu vteká prameň Donaubach do Brigachu. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Nad prítokom prameňa Donaubach do Brigachu vybudovali v časoch cisára Wilhelma II. v roku 1910 besiedku
Nad prítokom prameňa Donaubach do Brigachu vybudovali v časoch cisára Wilhelma II. v roku 1910 besiedku. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

7.3.2020

Robert v sobotu 7. marca dopádloval až do Donaueschingenu, kde je jeden z viacerých prameňov Dunaja a rozhodol sa, že tam ukončí svoju expedíciu. (O deň na to ale napísal, že si ešte pridá 40 km po prameň Bregu.)

Ako je to s prameňom Dunaja

Obyvatelia Donaueschingenu dlho bojovali o to, aby ich prameň ako jediný mohol niesť pomenovanie Donauquelle, a ako uvádza článok vo Wikipedii, toto právo dosiahli u krajinskej vlády Badensko-Württemberga v roku 1981, aj keď z hydrologického hľadiska by toto právo malo viac patriť Furtwangenu, kde pramení rieka Breg.

Prameň v Donaueschingene je pri miestnom zámku a na pamätných tabuliach sa uvádza, že je od ústia Dunaja do Čierneho mora vzdialený 2840 km.

Prameň sa na 90 metrov metrov stráca pod zemou a potom vteká do rieky Brigach. Tá sa pod Donaueschinegenom spája s riekou Breg a ich vody od tohto miesta začínajú volať Dunaj.

Dunaj poniže Donaueschingenu ďalej preteká krasovou oblasťou a v nej sa občas jeho vody strácajú pod zemou a ostáva tam len vyschnuté koryto. Koncom 19. storočia jeden výskumník nasypal do vôd Dunaja soli a pomocou nich zistil, že dunajská voda sa podzemím dostáva do riečky Radolfzeller Aach, ktorej vody napokon končia v Rýne. Takže horný Dunaj patrí aj do severnomorského povodia.

Rieka Breg, ktorej prameň je hydrologicky hlavným prameňom Dunaja, je o pár kilometrov dlhšia a bohatšia na vodu ako Brigach. Po jeho prameň je od sútoku oboch riek 46 km. Brigach má niečo vyše 40 km. V oblasti Donaueschingenu je viacero prameňov, ktoré končia v Dunaji.

Spory o prameň Dunaja nič nemenia na obdivuhodnom výkone Roberta Tomalskeho, ktorý od 5. januára do 7. marca, čo je dokopy 63 dní, prepádloval proti prúdu 2840 km. Na deň to v priemere vycháza neuveriteľných 45 km.

Komu Robert venuje svoj výkon

Robert svoju plavbu organizoval ako akciu na podporu zbierky pre chlapca Kuba, ktorý trpí mozgovou chorobou. Ak chcete Roberta odmeniť za jeho výkon, môžete prispieť na Kubove zdravie na tejto poľskej stránke.

6.3.2020

"V nedeľu končím..." píše Robert. "Od nedele chcem mať pokoj."

5.3.2020

Dunaj je už naozaj úzky a Robert pózuje pred ďalšou z mnohých sôch, ktorého  lemujú - tentokrát na moste
Dunaj je už naozaj úzky a Robert pózuje pred ďalšou z mnohých sôch, ktorého lemujú - tentokrát na moste. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

"Mám už dosť Dunaja," píše Robert. "Minul som km 2665... V noci mrzne, cez deň prší. Dunaj sa nad prítokom veľmi mocnej rieky Iller trocha upokojil, ale nie na dlho... Chýbajú mi sily, som celý mokrý a premrznutý. Pri prenáškach sa mi odtrhli na kajaku lanká, a včera mi takmer odplával. Trápil som sa aj s lampou. Idem si niečo pripraviť na mokrom dreve.

3.3.2020

Robert oddychuje v kajakárskom klube v Ulme. Asi km 2580.

2.3.2020

Robert dosiahol kilometer 2560. Stretol osobu, ktorá ide opačným smerom - chce šliapať pozdĺž Dunaja od jeho prameňov až k ústiu. Jej meno je Zuzannę Czeszka.

2500 km od ústia sa Dunaj viditeľne zužuje
2500 km od ústia sa Dunaj viditeľne zužuje. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

1.3.2020

"Som strašne schudnutý a vyčerpaný, píše Robert po dosiahnutí kilometra 2510. "Aj Dunaj schudol."

Pri Neuburgu an der Donau
Pri Neuburgu an der Donau. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Robert Tomalski pri Neuburgu an der Donau

29.2.2020

Robert v Neuburgu na kilometri 2478. Robert sa plavil cez samoobslužnú komoru - aj také sú na Dunaji.

27.2.2020

Robert dosiahol 2400. kilometer.

Pri dunajskom kilometri 2355
Pri dunajskom kilometri 2355. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

26.2.2020

Robert za deň prepádloval proti prúdu 54 km a doplavil sa na kilometer 2355. Odfotografoval sa s krajanom a na fotografii vidno, že Dunaj je tam stále širokou riekou.

Ďalšie neznáme súsošie pri Dunaji v Nemecku
Ďalšie neznáme súsošie pri Dunaji v Nemecku. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

25.2.2020

Robertovi ostáva do cieľa len 587 z 2888 km. Dostal sa na 2301. kilometer. Bojoval s veľmi silným protiprúdom a je rád, že minul dva silné prítoky Dunaja. V nasledujúci deň sa chce dopádlovať do Regensburgu, kde ubudnú ďalšie dva mocné prítoky. Predpoveď je dážď a vietor. "Voda akoby miestami chcela rozmlátiť moju starú dobrú loď," píše Robert.

24.2.2020

Dnes už Robert pádloval v Dunaji na nemeckom území. Minul Passau a pristál na kilometri 2250 vo Wilshofene.

Kilometer 2222, km 3333 ale už nebude:-)
Kilometer 2222, km 3333 ale už nebude:-). Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Na pamiatku lodníkov a plavcov
Na pamiatku lodníkov a plavcov. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Dunajská riečna panna
Dunajská riečna panna. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

Robert neraz odfotí pri Dunaji niečo, čo ťažko nájsť v dunajských turistických sprievodcoch.

Dunaj v Rakúsku, 20 km pred nemeckými hranicami
Dunaj v Rakúsku, 20 km pred nemeckými hranicami. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

23.2.2020

Robert dnes dopádloval po km 2196 km. Do Nemecka mu ostáva 20 km. Potom ho očakáva posledná, desiata krajina, ktorou Dunaj preteká.

Jano Krajčík na facebookovej stránke Kanoistického klubu Karlova Ves popísal, ako sa na vode stretol s Robertom pri bratislavskej Sihoti. Stojí to za prečítanie.

Socha bôžika pri Dunaji asi 15 km pod Linzom
Socha bôžika pri Dunaji asi 15 km pod Linzom. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

22.2.2020

2150 km. Robert je už za Linzom.

20.2.2020

Robert sa v noci ohlásil z pozície Isperdorf, 2060 km.

Robert Tomalski pred pomníkom venovaným pôsobeniu Rímanov v podunajskom rakúskom meste Tulln
Robert Tomalski pred pomníkom venovaným pôsobeniu Rímanov v podunajskom rakúskom meste Tulln.
Pomník cisára Marca Aurelia v Tullne
Pomník cisára Marca Aurelia v Tullne. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

18.2.2020

Robert sa doplavil do Tullnu po kilometer 1965 a prehltol z Dunaja ďalších 44 km. Urobil si foto pri pamätníku, ktorý je pripomienkou Rimanov. Dominuje mu jazdecká socha cisára Marca Aurelia, kópia známej sochy, ktorá stojí v Ríme. V Tullne ju osadili v roku 2001 neďaleko miestneho Rímskeho múzea a miesta, kde prebieha archeologický výskum. Rimania tam mali v 1. storočí pred Kristom opevnené hradisko Comagena, pri ktorom sústreďovali svoju riečnu flotilu.

Robert Tomalski - autoportrét
Robert Tomalski - autoportrét.

Diagnóza: Chýbajúca intolerencia na nepohodlie

18.2.2020 - Jano Krajčík píše viac o Robertovi, s ktorým sa stretol v nedeľu:

"Veľa sme sa večer rozprávali. Po poľsky a rusky, po anglicky nevie. Začali traja na kajakoch, ale po 2 dňoch to dvaja zbalili a ostal sám. Má stan a spáva pri Dunaji. Pri Višegráde ho veterná smršť prevrátila a plával. Tam ostal 2 dni v hoteli. V nedeľu bol nad ostrovom Sihoť v Bratislave tiež veľmi silný vietor a vlny, a tak to radšej zabalil už okolo druhej a telefonoval mi. Myslím si, že jeho diagnóza je: chýbajúca intolerancia na diskomfort :) "

V pondelok Robert dorazil do Viedne. Neviem, od ktorého riečneho kilometra štartoval, ale naposledy zaznamenal kilometer 1875 a dostal sa najmenej ku km 1921, čo je 46 km pádlovania proti prúdu. Ak sa pýtame, ako to dokáže, tak odpoveďou môže byť jeho snímka z FB (vyššie).

Robert Tomalski pod Devínom
Robert Tomalski pod Devínom. Autor / zdroj: Robert Tomalski.

16. februára mi zatelefonoval vodák Jano Krajčík, že pri kajakovaní na Dunaji stretol iného vodáka - Roberta Tomalskeho z Poľska. Robert dnes zápasil zo silným protivetrom na Dunaji pri hrade Devín a napokon prijal Janovo pozvanie na odpočinok a skončil v jednej z karloveských lodeníc.

Robert sa na kajaku od 5. januára plaví proti prúdu Dunaja a chce sa prepádlovať až k jeho prameňom - ako udáva v názve svojej expedície Kajakom proti prúdu (Kajakiem pod prąd) Dunaj 2888 km. K dnešnému dňu prepádloval proti dunajskému prúdu 1875 km.

Robert Tomalski s Jánom Krajčíkom
Robert Tomalski s Jánom Krajčíkom. Autor / zdroj: Robert Tomalski.
Robert Tomalski na Dunaji
Robert Tomalski na Dunaji.

Robert Tomalski už zdolal proti prúdu aj najdlhšiu európsku rieku - Volgu.

Sledovať Robertovu expedíciu môžete na jeho facebookovej stránke.

Pri prameni Volgy

Pri prameni Volgy

Robert na konci svojej plavby proti prúdu Volgy odfotil kamennú tabulu pri prameni veľtoku s textom:

Týmto prameňom pri dedine Volgoverchovie sa začína veľká ruská rieka Volga. Prvým prítokom Volgy je potok Persjanka. Pod ním Volga preteká 91 km jazerami Malý a Veľký Orchit, Sterž, Vselug, Peno, Volgo. Volga má 3960 km. Prameň je pod ochranou štátu.

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 2020-02-16
Aktualizované: 2020-03-06

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy