Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Rozšantená striga Katka

Rozšantená striga Katka

Katka sa vždy teší na 25. novembra. Vtedy má meniny. Ale nielen preto. Začínajú sa stridžie dni. A ona je na ich samom začiatku. Až tridsiateho odovzdá vládu strigôňovi Ondrejovi. On si zabosoráči až do 4. decembra, keď sa stridžieho žezla chopí Barbora, šiesteho ju vystrieda Mikuláš, ktorý to má veľmi ťažké, pretože musí zabezpečiť aj rozdávanie sladkostí aj tú trošku strachu. Lucia trinásteho straší naplno, vynára sa v bielom habite z hmiel a máva odušu husím perom. Len zdráhavo 21. decembra odovzdáva strigônsku službu Tomášovi. Tomáš to berie zľahka, veď sa už blížia Vianoce, a ľudia musia nájsť pokoj v duši. Ale vráťme sa ku Kataríne.

Bolo strašidelné hmlisté ráno a Katke sa nechcelo vstávať. Pod bielou perinou bolo tak dobre.

"Najlepšie spravím, keď si tú perinu vezmem so sebou", povedala si a prehodila si ju cez hlavu. Keď takto zababušená do páperovej periny vykročila na ulicu, takmer splynula s hmlou. Vystrašila zopár mačiek aj starú paniu, ktorá sa vybrala na prechádzku so psíkom. Ten začal prenikavo vyť. Katarína sa tiež zľakla a schovala sa v parku za vŕbu. Keď šiel okolo poštár Peter, zakričala naňho: "Peter, nemáš pre mňa nejakú pohľadnicu? Dnes mám meniny!"

Peter sa prehrabal vo veľkej taške a vytiahol celý balík pozdravov. Katka rozprestrela perinu na trávu a začala si ich čítať. Zaujalo to malý obláčik, ktorý z neba zlietol až na trávu a splynul s bielou perinou. Zdvihol ju aj s Katkou a spolu leteli nad mestom. Katka si nahlas čítala všetky blahoželania a posielala ich po vetre dolu do ulíc. Ľudia ich zdvíhali a hovorili si: "Aha, je Kataríny. Tak nech sa má dobre a nech si výborne zašantí."

Striga Katarína sa na obláčikovej perine ešte zopár ráz popreháňala po oblohe a jej zlaté vlasy celkom prerazili hustú hmlu. Nad mestom sa zažalo. Katka zhodila perinu na zem a zoskočila dolu, do jej mäkkého náručia. Ach, ako sa v nej dobre spalo.

Valentína

Na Katarínu sa začínajú stridžie dni. Ako ich prežíva Katarína, sa dozviete v našej rozprávke.

Vydané: 2020-11-25
Aktualizované: 2020-11-25

meniny prianie blahoželanie vinš veselé sentimentálne ironické humorné básnička verše oslávenec jubilant mená kalendár sviatok

Kategórie: Rýmovačky