Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Špión Robert Hanssen sa bál dvojníka na druhej strane

Robert Hanssen

Konštatovanie, že dvojitý agent má dve tváre, je trefné, a predsa je dvojtvárnosť ťažko stráviteľná. Odhalenie pretvárky človeka, ktorý má dobrú povesť, zaskočí obvykle najviac jeho známych, susedov a spolupracovníkov. Tak tomu bolo aj v prípade veterána Federálneho vyšetrovacieho úradu FBI Roberta Hanssena, špióna, ktorý odovzdával vysoko utajované materiály Sovietskemu zväzu a neskôr Rusku.

Dvadsiaty február 2001, deň jeho zatknutia, komentoval vtedajší riaditeľ FBI Louis Freeh v CNN slovami: "Bol to pre nás mimoriadne čierny deň. Veď sme zatýkali jedného z nás."

Médiá, a neskôr aj filmoví tvorcovia a autori literatúry faktu ho predstavili ako všedného nenápadného muža, ktorý pravidelne chodil do kostola, deti posielal do katolíckych škôl a svoju ženu Bonnie vrúcne miloval. V skutočnosti sa ako dvojitý agent pohyboval na špičke noža. V čase zatknutia mal 56 rokov, šesť výborne zabezpečených detí a luxusný dom na washingtonskom predmestí. To, že sa stal hrdinom hollywoodskeho filmu Majster špión, nebola preňho žiadna výhra. Aby unikol trestu smrti, vzdal sa akýchkoľvek honorárov za svoj podiel pri jeho tvorbe. Hanssen trávi život vo väzení, v máji 2002 ho odsúdili na doživotie bez možnosti omilostenia.

Americkí vyšetrovatelia sa pôvodne domnievali, že Robert Hanssen začal s Moskvou spolupracovať v roku 1985, ale neskôr vyšlo najavo, že to bolo skôr, ešte za éry Leonida Brežneva v roku 1979.

Pre život s dvomi tvárami sa nerozhodol zo dňa na deň. A pravdepodobne to neboli jedine peniaze, ktoré ho motivovali k zrade. Jeho bývalý šéf v FBI David Major sa v rozhovore pre AP domnieval, že Hanssena viac ako tučná odmena lákala vzrušujúca hra. Tento motív potvrdzuje aj nález jedného z Hanssenových listov, v ktorom píše: "... rozhodol som sa, keď som mal štrnásť a dočítal som knihu Kima Philbyho." Presne tak ako dvojitý britský agent Philby si naplánoval pokojný a dobre zabezpečený život niekde na neznámom mieste v Rusku. K cieľu už nemal ďaleko, za odovzdanie cenných informácií dostal 1, 4 milióna dolárov, z toho 600-tisíc v hotovosti a v diamantoch a zvyšok mal na účte v Rusku.

Moskve pomohol odhaliť deväť dvojitých agentov. Dvaja z nich boli v Rusku popravení. Jeho činnosť mala podľa americkej tlače veľmi nepriaznivé dôsledky pre celý bezpečnostný systém USA, veď prezradil, ako Spojené štáty narušovali činnosť sovietskych vesmírnych satelitov, a KGB informoval o tajnom tuneli pod sovietskou ambasádou v USA, ktorý mal slúžiť na odpočúvanie jej zamestnancov. Sovieti vďaka Hanssenovi zistili, ako Američania hodlajú odpovedať na ich prípadný jadrový útok.

Bývalý riaditeľ newyorskej úradovne FBI Jimm Kallstrom ho charakterizoval ako tichého profesionála. Spolupracovníci ho pre záľubu v čiernom obleku prezývali Doktor Smrť. "Keby pri ňom vybuchol granát, vôbec by ho to nevyviedlo z miery," citovala agentúra AP jedného z jeho z bývalých kolegov. Čoho sa najviac obával? Vyšetrovatelia našli v jeho tajnej korešpondencii list, v ktorom píše, že najviac sa bojí "niekoho ako som ja sám". Agenta na ruskej strane, ktorý sa rozhodol pracovať pre Američanov. Bývalý expert CIA pre kontrarozviedku Vincent Cannistraro sa domnieva, že sa stalo práve toto.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-26
Aktualizované: 2008-11-26