Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Tatry na obrátku, alebo žula lepšia(?) ako andezit

Ráno 30. júna bolo utešené, oblakmi boli pokryté len vrcholky Lomnického a Kežmarského štítu
Ráno 30. júna bolo utešené, oblakmi boli pokryté len vrcholky Lomnického a Kežmarského štítu.

Pôvodne som chcel v Tatrách vyliezť len tak na obrátku niečo ľahké, aby som sa postupne pomaličky zbližoval aj s tatranskou žulou. Večer som chcel dôjsť na Skalnatú chatu, ráno vybehnúť niečo krátke - napr. odistenú Spišskú cestu na Huncovský štít a šup do doliny a na vlak domov. A kedže Eva, s ktorou mal liezť Kosťa, mohla prísť na horolezeckú slezinu Grill&Climb až na poludnie, Kosťa ma potešil oznámením, že dovtedy so mnou polezie. Lenže Kosťa je rozbehnutý lezec, rozbehnutý natoľko, že zatiaľčo ja som sa na Skalnaté pleso viezol z Tatranskej Lomnice lanovkou, on to vybehol za čas len o málo dlhší ako jedna hodina. Rozbehnutý je aj na skalách a Spišská cesta na Huncovský sa mu zdala byť prikrátka. Vybral Puškášovu cestu cez pravé vhĺbenie na Kežmarák (4-5). Hneď mi bolo jasné, že môj rýchly tatranský obrátkový variant je týmto tatranským bigwallom ohrozený. Ale Kežmarák má lákal - aj keď som mal obavy, ako pomaly z neho budem schádzať. Ešte som to chcel s Kosťom uhrať na ľavého Puškáša, ktorý je odistený a teda mohol byť rýchlejší, ale Kosťa vyhlásil čosi v tom duchu, že odistené cesty sú v Tatrách pod jeho úroveň. A tak sme v piatok dopoludnia stáli pod vhĺbením, ktorým začína Puškášova cesta... Teda, skôr ako sme sa do pod vhĺbenia dostali, čakal nás celkom zaujímavy preskok zo snehového poľa na malého snehového trpaslíka a až potom prekrok na skalu. Pozrel som sa potom dolu do trhliny medzi skalou a snehovým polom a veru bola pekných pár metrov hlboká. Keby globálna klíma nelámala tepelné rekordy, povedal by som, že tu vzniká tatranský ľadovec :-)

Kosťa vystrelil nahor pravým vhĺbením
Kosťa vystrelil nahor pravým vhĺbením.
Mňa stále fascinovala tá úvodná hlboká trhlina pri snehovom poli
Mňa stále fascinovala tá úvodná hlboká trhlina pri snehovom poli.
Mňa stále fascinovala tá hlboká trhlina pri snehovom poli, ktorú sme na úvod museli prekonávať
Susedia v stene, zrejme na Birkenmayerovej ceste
Susedia v stene, zrejme na Birkenmayerovej ceste.
Kosťa a jeden z mnohých zakladačkových štandov
Kosťa a jeden z mnohých zakladačkových štandov.

Kosťa rýchlo vyštartoval po príjemných žulových oblinách. Občas niečo založil a tuším len raz použil nejaký osadený štand. Ostatné štandy zakladal, a keď som sa trocha zblížil s tatranskou žulou, skúsil som to tiež. Niekde po štvrtej dĺžke lana sme začali improvizovať a odbočili sme doprava do menej zatečenej línie. Tak sme sa zoznámili aj s cestou Pravým pilierom (4).

Nepostupovali sme pomaly, ale zakladanie a lezenie si pýtalo svoj čas, a keď sme sa dostali do horných pasáží Kežmaráku, kde prevažuje dvojkový terén, bolo mi jasné, že z dvojdňovej tatranskej obrátky nič nebude, a bude asi trojdňová, lebo popoludňajší rýchlik z Popradu mi ufujazdí.

Kosťa pri zostupe naštartoval druhú tatranskú rýchlosť a ja som sa za ním šuchtal seniorským tempom. Na chatu som sa vrátil až po deviatej, tak-tak, že som nemusel vytiahnuť čelovku.

Ale napriek tomu som Kosťovi veľmi povďačný. Dal mi príležitosť vyskúšať si tatranskú žulu - porovnať ju s andenzitom, ktorý som nedávno poznával na Kalamárke. Pravdu povediac, na žule sa mi liezlo asi príjemnejšie ako na andezite. Párkrát som narazil na nejaké ťažšie miesto - ale vždy som našiel nejaký šikovný stupík, na ktorom perfektne podržala lezečka, či lištu, kde sa dali založiť prsty. A vzrušenie z toho, že si v ťažšom mieste nemôžete odsadnúť, pretože nemáte do čoho, má tiež svoje čaro.

V najťažšom mieste jednej z dvoch dĺžok, ktoré som ťahal, sa mi podarilo zapnúť lano naopak - čiže, keď som išiel vyššie, ťahal som sa lanom dolu. Visel som na vytláčajúcom bloku zavesený za ruku a druhou som si pod sebou musel povypínať istenie, ktoré som si predtým založil. Kosťa sa mal na čom baviť. Ale žula aj ruka držali. A tak sa môžem tešiť na ďalšie tatranské "obrátky".

Niekde v Pravom pilieri
Niekde v Pravom pilieri. Autor / zdroj: Kosťa Šmarjov.
Kosťa na jednom z posledných dolezov
Kosťa na jednom z posledných dolezov.
Z Kežmaráku sme v ten deň mali obvykle len takéto výhľady
Z Kežmaráku sme v ten deň mali obvykle len takéto výhľady.
Dávid Gogola, ktorý liezol s kamarátmi z klubu Grill&Climb vedľajší Vidlový hrebeň, nafotil krajšie výhľady ako my z Kežmarského štítu. Pohľad z hrebeňa smerom na Pyšný štít
Dávid Gogola, ktorý liezol s kamarátmi z klubu Grill&Climb vedľajší Vidlový hrebeň, nafotil krajšie výhľady ako my z Kežmarského štítu. Pohľad z hrebeňa smerom na Pyšný štít. Autor / zdroj: Dávid Gogola.
Na Vidlovom hrebeni
Na Vidlovom hrebeni. Autor / zdroj: Dávid Gogola.
Kamaráti na Vidlovom hrebeni maly krajšie výhľady ako my z Kežmarského štítu
Autor / zdroj: Dávid Gogola
Lezci z klubu Grill&Climb pozorovali na Vidlovom hrebeni vidmo. Vraví sa, že kto ho uvidí, je už ozajstný horolezec
Lezci z klubu Grill&Climb pozorovali na Vidlovom hrebeni vidmo. Vraví sa, že kto ho uvidí, je už ozajstný horolezec. Autor / zdroj: Dávid Gogola.
Na zostupe v Huncovskom sedle
Na zostupe v Huncovskom sedle.
Zostup do Skalnatej doliny
Zostup do Skalnatej doliny.
Na záver

Z výletov uskutočnených 30. júna 2023 pripravil Vlado Bibel. Fotky z Vidlového hrebeňa: Dávid Gogola.

Ako som liezol namiesto Huncovského štítu na Kežmarák a viďmo na Vidlovom hrebeni.

Vydané: 2023-07-11
Aktualizované: 2023-07-11

Kategórie: Horolezectvo