Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Tonya Hardingová spadla zo stupienka víťazok na šikmú plochu

Tonya Hardingová

Najprv jej všetci držali palce. Fanúšikovia krasokorčuliarstva obdivovali Tonyu Hardingovú, ktorá sa dokázala vymaniť zo zlých rodinných pomerov a aj napriek astme sa vyšvihla medzi špičkové americké a svetové športovkyne. Priazeň, ktorú Tonya získala vďaka talentu a húževnatosti, stratila pre škandál, ktorý neotriasol len športovou verejnosťou, ale celou spoločnosťou. Tonya Hardingová v ňom porušila športové pravidlá a dokonca aj zákon.

Prvé dejstvo škandálu sa odohralo 7. januára 1994 na americkej krasokorčuliarskej kvalifikácii v Cobo Arena v Detroite.

Bronzová medailistka z olympijských hier 1992 v Albertville Nancy Kerriganová dokončila posledný tréning a tešila sa, že si určite vybojuje účasť na olympiáde v Lillehammeri. Cestou z ľadu sa ešte pristavila pri reportérke Pittsburgh Post Gazette Dane Scartonovej, no nestihla s ňou prehodiť ani slovo. Zamaskovaný útočník zamieril kovovou tyčou na jej koleno a Nancy s výkrikom bolesti spadla na zem. Mužovi sa podarilo utiecť. Prípad bol natoľko poburujúci, že americká krasokorčuliarska asociácia "odpustila" Kerriganovej ďalšie účinkovanie v bojoch o kvalifikáciu a Nancy sa aj napriek zdĺhavému liečeniu po zranení a zažitému šoku na olympiádu nakoniec dostala. A nie nadarmo. Domov si odviezla striebornú medailu a úctu miliónov fanúšikov.

Boje o medaily na ľade však takmer zatienili správy o zisteniach polície. Pátranie priviedlo k výsledku, že za útokom sa skrýva Kerriganovej súperka z ľadu Tonya Hardingová. Krasokorčuliarka najskôr obvinenia odmietala, no pod tlakom dôkazov rezignovala. Vysvitlo, že sa nedokázala vyrovnať s Kerriganovej úspechmi a fyzický útok jej dával jedinú šancu, ako súperku poraziť. Útok na Nancy, ktorý uskutočnil jej osobný strážca Shane Stant, naplánovala s bývalým manželom Jeffom Gilloolym. "Keď začali podozrievať Hardingovú, nemohol som tomu uveriť," priznal bývalý Hardingovej manažér Michael Rosenberg. "Ak sa Tonya ospravedlní Nancy, verím, že americký ľud ju rehabilituje." To sa nestalo a marcový súd v Portlande nemal s vinníkmi zľutovanie. Hardingová musela zaplatiť vysokú pokutu a odpracovať päťsto hodín verejnoprospešných prác. Ďalšie tri roky bola pod ochranným dohľadom a absolvovala rad vyšetrení v psychologickej poradni. Americká krasokorčuliarska asociácia vyčiarkla Hardingovú zo svojich radov, odobrala jej titul americkej majsterky a doživotne jej zakázala účinkovanie v krasokorčuliarskych súťažiach.

Príbeh Hardingovej a Kerriganovej po jedenástich rokoch inšpiroval mladých tvorcov opery Nancy a Tonya na pôde americkej Tuftovej univerzity. Autorka libreta Elizabeth Searleová pre agentúry povedala: "Je to klasický príbeh obrovskej závisti. Tonya a Nancy bol prvý úplne šialený škandál, ktorý ovládol celú krajinu," zdôvodnila Elizabeth svoje zaujatie pre príbeh.

Kerriganová sa stala národnou hrdinkou a Hardingová si už nikdy nenapravila pokazené renomé. Po skončení krasokorčuliarskej kariéry a po odpykaní trestu skúšala šťastie v iných športoch, ale keď sa objavila v boxerskom ringu, či v hokejovom drese, iba ešte viac utvrdila verejnosť o svojej tvrdej povahe. Na popularite jej v puritánskych Spojených štátoch nepridalo ani účinkovanie v pornovideu, ktoré sa šírilo na internete.

Zo stupienka víťazok spadla niekdajšia držiteľka zlatej medaily majstrovstiev USA na šikmú plochu, na ktorej sa žiaľ, kĺže doteraz. Médiá sporadicky prinášajú už len správy o ďalších aférach Hardingovej, v ktorých kľúčovú rolu väčšinou hrá iba alkohol.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-24
Aktualizované: 2008-10-24