Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Život napísal Woody Allenovi absurdný scenár

Woody Allen s manželkou

Mierne neurotický, popletený a milý intelektuál, ktorý bezbrannosťou očarúva ženy. Tak sa Woody Allen štylizuje vo vlastných filmoch. Imidž svetoznámeho amerického režiséra, scenáristu, herca a spisovateľa utrpel vážnu ranu po škandále, ktorý sa koncom 90. rokov rozvíril okolo jeho súkromného života. Americká televízna stanica CNN vo februári 1997 v spravodajstve zo života celebrít a šoubiznisu uviedla, že je len jedno miesto, kde je Woody Allen oveľa neurotickejší než vo svojich filmoch, a na dôvažok vonkoncom nie spôsobom vyvolávajúcim sympatie a úsmev. Woody Allen ako sebec, ktorý vidí iba sám seba, večne úzkostlivý a často depresívny - to je obraz, ktorý o ňom podala v memoároch jeho dlhoročná životná partnerka Mia Farrow. Objavili sa krátko nato, ako vyvrcholila aféra okolo milostného vzťahu Woody Allena s adoptívnou dcérou Mie Farrow. Aj keď recenzenti nezabudli pripomenúť, že jedovaté pero načerpalo silu z hnevu a sklamania herečky, neupreli jej ani istú chválu, keď podobne ako CNN skonštatovali: "Niektoré stránky v 370-stranovej knihe sa čítajú ako scenáre najlepších Allenových komédií."

Mia Farrow bývalého partnera naozaj nešetrí: "Woody Allen bol v kontakte s lekármi, ako azda nikto iný. Mal lekára na všetky časti svojho tela. Na premiéry vždy pozval všetkých svojich lekárov aj s manželkami. Boli preto všeobecne známe ako Premietanie pre lekárov. Keď sa cítil chorý, meral si teplotu každých desať minút," píše Farrow a na inom mieste pamätí trpko konštatuje: "Náš vzťah - to bola trojka. Woody, jeho psychoanalytička a ja. Bez nej neurobil žiadne rozhodnutie."

S psychoanalytičkou do trojky sa Farrow vedela zmieriť, ale nezmierila sa s tým, keď našla fotografie adoptívnej dcéry, z ktorých bolo zrejmé, že má viac než dôverný pomer s Woody Allenom, s mužom, ktorý jej mal byť otcom. Mia Farrow si adoptovala kórejskú sirotu Soon - Yi, ktorej chýbali základné doklady, aj rodný list, a preto sa presne nevie, koľko má rokov. To pridalo prípadu na škandalóznosti. Čím vyšší vekový rozdiel medzi milencami bol práve v kurze, tým silnejšie boli argumenty proti pohoršeniahodnému správaniu Woody Allena. Soon -Yi je pravdepodobne o 35 rokov mladšia, a je treťou ženou, s ktorou sa Allen rozhodol oženiť.

Prvé dve manželstvá uzavrel veľmi mladý. V dvadsiatich si vzal študentku filozofie Harlene Rosenovú, ale rozviedol sa s ňou už po šiestich rokoch. Harlene na život so slávnym Allenom takisto ako Mia Farrow nemôže spomínať bez trpkosti. Krátko po rozvode ho zažalovala za urážku na cti, pretože sa o nej ironicky zmieňoval v televíznej šou Strašná pani Allenová. Ďalšie dve ženy, s ktorými načas Allen spojil svoj život, o ňom zle nehovoria. Louisa Lasserová možno preto, že ich manželstvo bolo iba krátkou, tri roky trvajúcou epizódou, a ďalšia herečka, Diana Keatonová možno preto, že po boku Allena zažila vrchol kariéry a ich rozchod bol rovnako slušný ako celý vzťah.

Woody Allen o svojom poslednom veľkom škandále dlho mlčal. Prehovoril až po trinástich rokoch, v predvečer 70. narodením. V interview pre časopis Vanity Fair povedal: "Keby mi niekto v minulosti povedal, že sa ožením so ženou mladšou o 35 rokov a bude to Kórejčanka, ktorá nemá nič spoločné so šoubiznisom, odpovedal by som mu: ,Ty si úplne zošalel.’ Odhalenie môjho vzťahu k Soon-Yi patrí k najšťastnejším momentom môjho života." Priznal aj to, že k manželke Soon-Yi prechováva silné otcovské city, a práve to sa mu páči. "Vďaka vekovej priepasti sa všetky naše manželské problémy rozplynú v zárodku, pretože som starší, skúsenejší a viem ich odvrátiť."

(ib)

.Pripojte komentár

Vydané: 2005-05-07
Aktualizované: 2005-05-07