Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ars liturgica otvára bránu do časti vynoveného Bratislavského hradu

Monštrancia, dat. 1754  -  z výstavy Ars Liturgica, SNM

Výstava, o ktorej píšeme nižšie, trvala do konca apríla 2011.

Návštevníci Bratislavského hradu mali od začiatku rekonštrukcie hradu (apríl 2008) prvý raz možnosť vstúpiť do jeho vynovených interiérov. Presnejšie - do zrekonštruovaných priestorov Klenotnice, v ktorých je od 15. mája 2010 do 30. apríla 2011 výstava Ars liturgica - Zlatníctvo v službách liturgie.

Obnova hradu ešte stále pokračuje, a možno o to vzácnejšia je výstava, ktorá aspoň čiastočne otvára návštevníkom veľkú hradnú bránu. Do Klenotnice sa vstupuje dverami, ktoré sa nachádzajú hneď vľavo za obrovskou vstupnou bránou. Niektorí z návštevníkov múzeí v priestoroch hradu si možno pamätajú, že práve tam bola v minulosti vystavená soška Moravianskej Venuše.

Pri vstupe do Klenotnice môže návštevníka zaujať kompozícia čistých a výrazných farieb: bieloskvúcich stien, prítmia s bodovým osvetlením, a zlatožiariacich liturgických predmetov v bezpečnostných sklených vitrínach.

Výstava prezentuje vyše sto sakrálnych klenotov používaných pri liturgii: kalichy, monštrancie, svietniky a iné predmety. Sú zoradené v chronologickom slede od predmetov pochádzajúcich zo 14. storočia až po dnešok. Vystavené artefakty pochádzajú prevažne zo živých farností a stále sa používajú pri bohoslužbách. Najstarším predmetom je kalich z polovice 14. storočia zo striebra a emailu, ktorý vlastní Evanjelický cirkevný zbor v Štítniku. Najmladší artefakt je kalich s paténou, ktorý daroval pápež Ján Pavol II. Nitrianskej diecéze pri svojej návšteve Slovenska v roku 1995. Najväčšia pozornosť je venovaná liturgickým predmetom väčšinovej rímskokatolíckej cirkvi, pre ktorú vznikli najhonosnejšie sakrálne zlatnícke práce. Svoje liturgické predmety predstavujú verejnosti aj ďalšie kresťanské cirkvi, evanjelická, reformovaná a cirkvi byzantského obradu.

Vitríny s vystavenými predmetmi sa nachádzajú v niekoľkých miestnostiach a návštevník k nim prechádza do nižších podlaží po tmavých drevených schodoch. Prechádzka Klenotnicou, ktorá sa v pôsobivo naaranžovanom šere leskne zlatom vzácnych liturgických predmetov, môže byť pre každého zážitkom.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský hrad

Vydané: 2010-05-14
Aktualizované: 2010-05-14

Kategórie: - Galérie, múzeá, výstavy