Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1806USD   25.678CZK   0.88253GBP   313.43HUF   4.2167PLN   7.5465HRK . . . viac

Ars liturgica otvára bránu do časti vynoveného Bratislavského hradu

Monstrance, dated  1754  - from the Exposition Ars Liturgica, the Slovak National Museum

Výstava, o ktorej píšeme nižšie, trvala do konca apríla 2011.

Návštevníci Bratislavského hradu mali od začiatku rekonštrukcie hradu (apríl 2008) prvý raz možnosť vstúpiť do jeho vynovených interiérov. Presnejšie - do zrekonštruovaných priestorov Klenotnice, v ktorých je od 15. mája 2010 do 30. apríla 2011 výstava Ars liturgica - Zlatníctvo v službách liturgie.

Obnova hradu ešte stále pokračuje, a možno o to vzácnejšia je výstava, ktorá aspoň čiastočne otvára návštevníkom veľkú hradnú bránu. Do Klenotnice sa vstupuje dverami, ktoré sa nachádzajú hneď vľavo za obrovskou vstupnou bránou. Niektorí z návštevníkov múzeí v priestoroch hradu si možno pamätajú, že práve tam bola v minulosti vystavená soška Moravianskej Venuše.

Pri vstupe do Klenotnice môže návštevníka zaujať kompozícia čistých a výrazných farieb: bieloskvúcich stien, prítmia s bodovým osvetlením, a zlatožiariacich liturgických predmetov v bezpečnostných sklených vitrínach.

Výstava prezentuje vyše sto sakrálnych klenotov používaných pri liturgii: kalichy, monštrancie, svietniky a iné predmety. Sú zoradené v chronologickom slede od predmetov pochádzajúcich zo 14. storočia až po dnešok. Vystavené artefakty pochádzajú prevažne zo živých farností a stále sa používajú pri bohoslužbách. Najstarším predmetom je kalich z polovice 14. storočia zo striebra a emailu, ktorý vlastní Evanjelický cirkevný zbor v Štítniku. Najmladší artefakt je kalich s paténou, ktorý daroval pápež Ján Pavol II. Nitrianskej diecéze pri svojej návšteve Slovenska v roku 1995. Najväčšia pozornosť je venovaná liturgickým predmetom väčšinovej rímskokatolíckej cirkvi, pre ktorú vznikli najhonosnejšie sakrálne zlatnícke práce. Svoje liturgické predmety predstavujú verejnosti aj ďalšie kresťanské cirkvi, evanjelická, reformovaná a cirkvi byzantského obradu.

Vitríny s vystavenými predmetmi sa nachádzajú v niekoľkých miestnostiach a návštevník k nim prechádza do nižších podlaží po tmavých drevených schodoch. Prechádzka Klenotnicou, ktorá sa v pôsobivo naaranžovanom šere leskne zlatom vzácnych liturgických predmetov, môže byť pre každého zážitkom.

(ib)

.Pripojte komentár

16. 5. 2011   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.