Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ďalšie informácie o poľských výpravách na Broad Peak

Vďaka vystúpeniu poľského himalájistu Aleksandra Lwowa na Festivale Hory a mesto 2013 môžeme doplniť ďalšie informácie týkajúce sa nedávneho zimného výstupu poľských horolezcov na karakoramskú osemtisícovku - Broad Peak. Tento štít je vysoký 8047m. (Pozrite aj prvý článok o tohoročnej výprave Poliakov na Broad Peak o tom, ako sa zo štítu v marci nevrátili dvaja lezci - päťdesiatosemročný himalájsky veterán Maciej Berbeka i omnoho mladší dvadsaťsedemročný Tomasz Kowalski.)

Pohľad z vrcholu Broad Peaku na predvrchol Rocky Summit
Pohľad z vrcholu Broad Peaku na predvrchol Rocky Summit a sedlo Broad Col. Za sedlom sa týči Broad Peak Middle a za celým hrebeňom vidieť K2 - štít, ktorý Poliaci ešte v zime nepokorili. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Práve Alek Lwow sa spolu s Berbekom pred 25 rokmi, v roku 1988, pokúšal dobyť v zime Broad Peak. Až z vystúpenia Aleka Lwowa sme sa dozvedeli, že on sa vtedy v sedle Broad Peaku (okolo 7700 metrov) rozhodol, že nebude vo výstupe pokračovať, pretože sa blížili mraky a začínala sa zmena počasia. Berbeka sa rozhodol ísť na vrchol sám. Lwow sa rátil do posledného tábora, ktorý si dvojica pri výstupe postavila. Berbeka sa v stále sa zhoršujúcom počasí dostal až na 8030 metrov vysoký predvrchol Broad Peaku Rocky Summit a domnieval sa, že bol na hlavnom vrchole. Lwow zatiaľ čakal v stane a myslel si už, že Brebeka zahynul. Ale Berbeka sa po 24 hodinách vrátil.

Dvojica sa šťastne dostala do základného tábora. Medzitým sa začala mediálna motanica, ktorú neskôr uviedol na správnu mieru práve Alek Lwow. Vedúci poľskej expedície Andrzej Zawada totiž, ako povedal Lwow “z neznámych dôvodov” oznámil do sveta, že Berbeka dosiahol vrchol Broad Peaku. Nasledovali veľké oslavy - aj u vtedajšieho pakistanského prezident Zijaula Haka, ktorý predtým poskytol výprave vrtuľníky, a neskôr aj v Poľsku.

Napokon práve zásluhou A. Lwowa vyšla najavo pravda o tom, že výstup na Broad Peak nebol úplne úspešný. Berbeka sa po 25 rokoch zrejme vracal na štít dokončiť začatú robotu. Žiaľ, nevyšlo mu to. Ostali po ňom štyria synovia.

Opýtal som sa Aleka Lwowa, čo si myslí o oznámenom zámere Berbekovho brata nájsť a zniesť jeho telo z Broad Peaku. Odpovedal, že asi nebude ľahké telo nájsť, pretože Berbeka zrejme spadol do niektorej trhliny a telo asi bude v lete schované pod jarným snehom. Ľahšie by možno bolo možno nájsť telo druhého strateného horolezca Kowalského, ktorý zrejme skončil svoju zostupovú púť ešte niekde na hrebeni. Pokiaľ ho nezmietla niektorá víchrica.

Problém je však podľa Lwowa tom, že na výpravu by muselo ísť aspoň 8 himalájistov - horolezcov schopných dostať sa do výšky 8000 metrov. Lenže toľkých schopných himalájistov dnes Poľsko nemá. Okrem iného aj preto, že ich príliš veľa prišlo o život.

Sám Alek Lwow bude mať čoskoro 60 rokov. V minulosti vystúpil na štyri osemtisícovky a vzhľadom na svoj vek si na ďalšiu netrúfa. Nechce skončiť ako Berbeka. Chce byť úspešným horolezcom - a to podľa neho znamená byť horolezcom, ktorý sa vrátil zo svojich výprav.

Vlado Bibel

Ďalšie info:

Triumf i tragédia poľských horolezcov na Broad Peaku

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15