Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dunajské ramená: Prekvapenia na Štefanovom kolečku

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Štefanovo kolečko je vodácka klasika v slovenskej časti dunajských ramien. Ôsmeho mája 2014 sme si ju za výlet zvolili zámerne, aby sme zistili, čo sa na trase zmenilo.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Obľúbeným miestom zrazu pri Štefanovom kolečku býva gabčíkovská Hullám čárda, ktorá napriek všetkým povodniam stojí na brehu starého koryta Dunaja. Naopak, na tom, že je čárda zatápaná veľkou vodou, akoby si chcela budovať svoju značku - steny jej malého výčapu sú obvešané fotografiami, ktoré ukazujú nakoľko bola čárda pri ktorej povodni zatopená. Aj na múre čárdy je vodomer so záznamami o historických rekordoch vodnej hladiny. Čárda akoby smerovala k tomu, že sa stane malým múzeom povodní. V jej záhradnej časti grilujú ryby a pribudli k nim aj langoše. Upozornenie pre občasný druh výletníkov - ranných vtákov - čárda býva otvorená až od desiatej hodiny. Ak sa chcete naladiť ranným pivkom, príliš sa neponáhľajte.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Z čárdy je na miesto štartu v prvom bočnom ramene niekoľko sto metrov. Teraz sa tam ide po novej ceste k prístavisku autokompy, ktorá z niekdajšieho "konca sveta" (Hic sun leones), má urobiť rušnú trasu, ktoru sa budú prevážať turisti z Gabčíkova do maďarského Dunaremete, a ktorá je tiež súčasťou novooznačených cyklotrás.

Kompu mali spojazdniť už vlani, 26. júla, ale prekonala len otváraciu plavbu a vzápätí sa pokazila. Potom ju opravili, ale stále ešte nie je pojazdná a čaká sa na náhradné súčiastky od dodávateľa z USA. Taká je informácia z čárdy.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Kompu nazvanú Lipót podľa neďalekého maďarského termálneho kúpaliska, sme napokon videli v prístavisku na maďarskej strane. Má previezť až 100 osôb, šesť osobných automobilov a niekoľko desiatok bicyklov a to všetko pri ponore 40 centimetrov. Dlhá je 24 metrov. Ten malý ponor je veľmi dôležitý, pretože staré koryto Dunaja je na mnohých miestach naozaj plytké. Kvôli kompe v ňom medzi Gabčíkovom a Dunaremete pribudli bóje. Kompa sa bude plaviť na úseku dlhom 5 kilometrov a pre suchozemcov, ktorí nie sú vybavení vlastnými plavidlami, poskytne príležitosť pre novú vyhliadkovú plavbu po Dunaji.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014
Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

My však na kompu nie sme odkázaní, vyberáme sa hore ramenami a začíname očakávané branné cvičenie. Dolnú časť Gabčíkovského ramena prehradzujú tri umelé hrádze, pričom najmä prvé dve sa prenášajú pomerne komplikovane a treba pri tom balansovať na hrádzovom kamení. Táto trasa je vhodná len pre športovo založených vodných turistov. Po tretej prehrádzke nasleduje prvý dlhší úsek, kde sme zistili, že v ramene pribudlo oproti minulým rokom vtáctvo.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Milým prekvapením boli snehobiele volavky. Tie sme v minulých rokoch stretávali len zriedkavo. Pribudli aj čierne kormorány, ktoré akoby chceli farebne vyvážiť belosť volaviek i labutí. Rybári sa kormoránom, známym žrútom rýb, asi netešia. Snehobiele volavky by mohli byť buď Volavky biele, alebo Volavky striebristé. Na odpoveď si budeme musieť počkať.

Výprava hore ramenami sa končí pri šiestej prehrádzke, za ktorou možno odbočiť do Bodíckej brány, cez ktorú sa vraciame do starého koryta Dunaja. (Tu je na druhej strane rieky prístavisko spomínanej kompy a tiež miesto, kde sa dá s kánojkami prejsť do ramien na maďarskej strane.) Táto prehrádzka je obvyklým odpočívadlom vodných turistov. Pod prehrádzkou rozdeľuje hlavné rameno ostrov, ktorý sme zďaleka vídavali vďaka hustým vysokým korunám stromov. Keď sme sa tento raz k nemu zdola približovali, stromov nebolo.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Na ostrove sme potom našli len sadenice nových stromov. Znova sa potvrdilo, že na Dunaji i v ramenách sa nemožno veľmi spoliehať na tvár krajiny vytvorenú velikánmi lužných lesov. Stačí pár nájazdov lesných robotníkov a husté lesy sa zmenia na planinu, ktorá však obdivuhodne rýchlo zarastá, aby "lesákom" poslúžila na ďalšiu "žatvu". Vody Dunaja sú pre zeleň životodárnou vzpruhou.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014

Ostrov pod šiestou prehrádzkou. Na obrázku vľavo pred výrubom a napravo jeho dnešná podoba.

Text a obrázky: Vlado Bibel

<%ramena(lang)%>

Komentáre

Priechodnosť prehrádzok (20.5.2014)

Chcel by som sa spytat, myslite si, ze po cervenej turistickej znacke sa da prejst (pesi, bicyklom)? Su prehrazky teraz prilis hlboke na brodenie? A co ked bude normalny vodny rezim, teda ked tie ramena prestanu vodohospodari napustat? Chceli sme si tam uz davno spravit turisticky vylet, len neviem ci sme nepresvihli dobu, ked boli prehrazky broditelne.

Tono

K priechodnosti prehrádzok po červenej značke pešo a na bicykli (20.5.2014)

Ramená teraz bežia v letnom režime, ale voda niektoré prehrádzky prelieva. Napr. prehrádzku pri Bodíckej bráne nemožno prejsť suchou nohou a prelieva sa tam dosť veľa vody.

Pozrite viac o možnom stave vody v ramenách.

Najlepšie je ale ísť do ramien na kánojkách. Uvidíte omnoho viac, ako keď idete pešo, či na bicykli.

Vlado

Vydané: 2014-05-12
Aktualizované: 2014-05-12

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky