Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dvojpozvánka do trópov

Petr Bambousek a Ondřej Prosický
Petr Bambousek a Ondřej Prosický. Autor / zdroj: Weby aktérov.

Prvá pozvánka je na výstavu fotografií Terra Viridis (Zelená Zem) v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave. Prinášame zopár záberov a postrehov z vernisáže výstavy, ktorá ponúka fotografie nasnímané dvoma českými fotografmi divokej prírody - Ondřejom Prosickým a Petrom Bambouskom.

Z vernisáže výstavy Terra Viridis
Z vernisáže výstavy Terra Viridis
Z vernisáže výstavy Terra Viridis
Z vernisáže výstavy Terra Viridis
Z vernisáže výstavy Terra Viridis

Obaja fotografovia sú aktívni nadšenci tropickej fauny. Do trópov chodia každoročne, no napriek dojmu zo spoločnej výstavy každý z nich pracuje zvlášť.

Od najdrobnejšieho hmyzu po cicavce

Spoločnou témou fotografií sú živočíchy v tropických oblastiach sveta. Obaja autori sa fotografovaniu v trópoch cielene venujú dlhé roky a vystavované fotografie boli urobené v rokoch 2010 - 2014. Napriek tomu, že motívy fotografií sú podobné, obaja autori zachytávajú zvieratá vo voľnej prírode rôzne. Ondřej so snahou o pútavé zaznamenanie správania zvierat v prirodzenom prostredí, Petr s brilantným citom pre harmonickú kompozíciu a súhru farieb. Ich snímky zahytávajú rôzne živočíchy - od najdrobnejšieho hmyzu cez obojživelníky a plazy až k vtákom a cicavcom. Dôraz je kladený na témy, ku ktorým majú autori najbližšie - Ondřej miluje kolibríky a Petr najradšej fotografuje plazy.

Fotografie vznikali v mokradiach, v tropických lesoch, na morských pobrežiach a v hmlistých horách na území štátov Ekvádor, Belize, Kostarika, Panama, Brazília, Guatemala, Trinidad a Tobago, Zimbabwe, Gambia, Thajsko, Srí Lanka, Indonézia a Malajzia.

Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris), Brazília
Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris), Brazília. Autor / zdroj: Ondřej Prosický.

Hlavným zmyslom spoločného projektu je priblížiť živočíchy, ktoré sú často ohrozené činnosťou človeka. Na výstave tak uvidíte fotografie z ostrova Borneo, kde v posledných rokoch vďaka rozširovaniu plantáží palmy olejnej rýchlo miznú pôvodné pralesy, ktorý je domovom množstva unikátnych druhov zvierat. Druhým príkladom môžu byť cicavce v kostarickom Národnom parku Manuel Antonio, kde prichádza priveľa ľudí, a tak sa zvieratá prestávajú prirodzene správať. Významnou pohnútkou pre vznik fotografií je prostý fakt, že Ondřej aj Petr tropickú prírodu milujú a nedokážu si predstaviť dlhší čas bez návratu do miest, ktoré ich priťahujú.

Pozvánka na fotoexpedíciu do panamských pralesov

Druhá pozvánka pochádza od Petra Bambouska a je do pralesov Panamy. Na vernisáži autori informovali, že aktívni priaznivci fotografie divokej prírody sa môžu zúčastniť na fotoexpedíciách. Petr Bambousek plánuje takýto panamský "výlet" na rok 2015. Ako na vernisáži uviedol, stále je možné sa do expedície prihlásiť. Aj na webe Ondřeja Prosického nájdete informácie o fotoexpedíciách.

V odpovedi na otázku, ako si predstavujú ideálneho spoločníka na expedíciu, sa obaja autori zhodli, že pri výbere medzi záujemcami je dôležitejšia motivácia vidieť a zažiť, ako potreba priniesť si nejakú "predpísanú" kvótu prítažlivej fotokoristi.

Nosorožtek (Chalcosoma atlas.), Borneo
Nosorožtek (Chalcosoma atlas.), Borneo. Autor / zdroj: Petr Bambousek.

Výstavu viac ako päťdesiatich veľkoformátových fotografií Ondřeja Prosického a Petra Bambouska s názvom Terra Viridis je sprístupnená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 5. septembra do 31. októbra 2014.

Obaja autori spolupracujú s uznávanými svetovými vydavateľstvami, majú za sebou viacero výstav a niekoľko významých ocenení svetovej fotografie. Ďalšie informácie o ich tvorbe:

Petr Bambousek – www.sulasula.com
Ondřej Prosický - www.naturephoto.cz

Text a foto Braňo Bibel, tlačová správa SNM

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Pozvánky - Fotopotulky, filmy, reportáže