Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 27.4.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0893USD   26.947CZK   0.84903GBP   311.93HUF   4.2241PLN   7.4725HRK . . . viac

Efemérny striptíz na festivale

Podenky počas ich krátkeho letu.

Festival, ako keď práska bičom. Hneď v prvom filme striptíz. Bol síce efemérny, ale rád si ho doprajem viackrát. Ale radšej inde ako na festivale... V prírode je to tak, určitá - nemalá - skupina živých tvorov občas pocíti potrebu zhodiť zo seba škrupinu, ktorá skrýva jej vnady, bráni jej v rozlete. Potom oslobodená, ukazuje, zdieľa svoje krásy. Je to vidina lietajúceho záhona kvetov? Nie, je to skutočnosť - aj v Dunaji, neďaleko nás, žijú podenky - efeméry. A tam by som si ich "striptíz" a najmä následný let rád pozrel v reáli.

V ukážke z maďarského filmu Szigetköz (Medziostrovie) - suchozemská delta, sa podenky, zrejme tie, ktoré sa po latinsky volajú Palingenia longicauda, objavujú v prvej minúte a dvanástej sekunde. Potom sa začína ich rýchly a krátky let. Netrvá ani deň - len hodiny, minúty... Počas neho samčekovia musia rýchle oplodniť samičky a tie do vody uložiť vajíčka. Samčekovia po kopulácii zahynú a samičky zakrátko tiež, keď uložia vajíčka. Tieto podenky, ktoré môžu merať až 12 centimetrov, nemajú ani tráviace ústrojenstvo. To majú len najády, ich larvy, z ktorých sa efeméry vyliahnu raz do roka, v jeden deň. Najády žijú v kanálikoch na riečnom dne dlhšie - dva roky.

Let podeniek býva označovaný ako Dunavirág - dunajský kvet. O tom, že tento živý kvet vzniká aj v dunajských ramenách, sa vie menej ako o kvete Tiszy - Tiszavirágu, ktorý je známy ako turistická atrakcia.

Zábery "dunajského kveta" priniesol úvodný film na festivale filmov pre trvalo udržateľný rozvoj Ekotopfilm. Podobných pekných a objavných záberov i pohľadov sľubuje program festivalu viac.

Vlado Bibel

Vydané: 21. 10. 2014
Aktualizované: 24. 10. 2014
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.