Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1845USD   25.695CZK   0.88163GBP   314.07HUF   4.2220PLN   7.5478HRK . . . viac

Predstavujeme: Fero Guldan

   Autor: Dáša Šebanová
Fero Guldan

Vstáva s brieždením, spávať ani nechodí
(umelecký profil maliara Fera Guldana)

Od chvíle, keď sa ráno rozbrieždi, môžete ho stretnúť kdekoľvek. O polnoci ide spať a o štvrtej ráno vstáva, aby mohol nerušene pracovať. Na mieste, kde majú ostatní smrteľníci záhrady, Fero Guldan býva. Keď vychádza slnko, rozpaľuje oheň a začína maľovať. Jeho maľovanie je tak, ako celý Fero, atypické. Svoj spôsob maľby nazýva „patinovanou asamblážou.“ Ak tomu chceme porozumieť, nazvime to „maľovanie ohňom.“ Ide vlastne o skladanie plastického reliéfu z rozličných materiálov a reálnych predmetov. Tento základ prekrýva maliar olejovou vrstvou rôznej farby. Takto poskladané materiály potom prejdú „skúškou ohňom“ čím vznikne optická podkladová štruktúra, ktorú umelec ďalej upravuje vytieraním. Nakoniec príde to najdôležitejšie: interpretácia tohto základu maliarskym motívom, v prípade Františka Guldana jediným vysvetľujúcim znakom. Jeho obrazy rastú tak prirodzene a jedinečne ako letokruhy stromov. Potom ich môžete stretnúť na pochôdzkach mestom.

Antique shop facade close to Reduta in Bratislava. By Fero Guldan.

Obrazy Františka Guldana sú v internetových kaviarňach na Obchodnej ulici v Bratislave, či na Vajnorskej ulici toho istého mesta. Keď míňate starožitnosti neďaleko Reduty, zaveje na vás krása mozaiky Fera Guldana príjemnejšie a ľahšie ako toľko ospevovaný jarný vánok. A to nehovorím o medzinárodných výstavách, či maliarskych sympóziách a výrazných aktivitách na Slovensku.

Favorite technology of Fero Guldan. Painter decides how

Spomenie si ešte dnes niekto na porevolučné obdobie roku 1990 kedy sa František Guldan zhostil neľahkej úlohy riaditeľa Slovenskej národnej galérie? Akosi samozrejme ho do tejto aktivity „vohnala“ účasť v politickom disente v období komunizmu. Svet bratislavských ochranárov, architektov, sociológov a pamiatkárov možno Guldanovi nahrádzal myšlienkový svet, ktorý by ho obohatil na výtvarnej akadémii. K oficiálnemu výtvarnému vzdelaniu sa totiž študent všeobecného staviteľstva na Stavebnej fakulte SVŠT nedostal. Podľa výtvarných teoretikov mu možno práve toto umožnilo rásť do bezbrehých rozmerov vlastnej autenticity.

Opposite side of picture. By Fero Guldan.

Ľudia, ktorí najlepšie poznajú výtvarné snahy Františka Guldana vedia, že maľovanie je prosto jeho spôsob života a autor obrazov s poetickými názvami, oplýva enormným tvorivým potenciálom, pracovitosťou a až provokatívnym úsilím vystavovať aj v tých najneuveriteľnejších podmienkach. A to všetko je podčiarknuté hravosťou, iróniou, sebairóniou a čistým humorom. Keď uvidíte obraz Fera Guldana, akoby ste práve stretli jeho autora. Možno práve v tej chvíli kdesi na potulkách po jurských viechach.

(Text vznikol za pomoci odborného článku PhDr. Jána Abelovského. Ďakujem.)

>> Ukážky z tvorby Fera Guldana

Pozn.: 11. apríla 2011 dom maliara Fera Guldana do tla vyhorel. Jeho priatelia organizovali následne pre poškodenú rodinu aukciu umelcových výtvarných diel.

19. 1. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.