Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 21.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2255USD   25.433CZK   0.88365GBP   309.20HUF   4.1716PLN   7.4352HRK . . . viac

Fotovýstava Stanleyho Greena Cesta na kraj Ruskej ríše

Stanley Green na vernisáži výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše
Stanley Green na vernisáži výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Nadácia Slovak Press Photo pripravila výstavu amerického fotografa Stanleyho Greena "Cesta na kraj Ruskej ríše".

O autorovi

Stanley Green (USA, 1949) pochádza z černošskej štvrte Harlem v New Yorku. Ako tínedžer sa angažoval v hnutí proti Vietnamskej vojne i v radoch Čiernych panterov. Napokon sa stal známym fotodokumentaristom. Od osemdesiateho šiesteho roku žije v Paríži, odkiaľ sa vyberá na reportážne cesty do sveta. Je autorom kníh fotografií, napr. Open Wound: Chechnya 1994-2003 (Otvorená rana: Čečensko 1994-2003) a autografického diela Black Passport. Ako fotograf bol prítomný napr. pri palácovom prevrate v moskovskom Bielom dome v roku 1991 a urobil tam dve fotografie, ktoré získali prvé miesto v súťaži World Press Photo. Laureátom World PRess Photo sa stal viackrát. Známe sú aj jeho fotografie z pádu Berlínskeho múru. V nasledujúcich rokoch dokumentoval dianie v rozpadávajúcom sa Sovietskom zväze. Po desaťročia prinášal silné výpovede z miest, kde dochádza k silným sociálnym otrasom, k vojnovým konfliktom a enviromentálnym katastrofám. Na Slovensko v roku 2016 zavítal z iných dôvodov - v Bratislave pôsobil ako predseda poroty vo fotosúťaži Slovak Press Photo 2016 a prišiel aj na vernisáž vlastnej výstavy.

Viac o autorovi na jeho osobnej stránke: >>

O výstave

Výstava v Pálfyho paláci prináša pôsobivé subjektívne fotografie zo života na najvýchodnejšom území Ruska. Autor sa inšpiroval putovaním ruského velikána Antonína Pavloviča Čechova po nehostinnej ruskej krajine a jeho knihou Ostrov Sachalin.

Kurátorka výstavy Laura Wittek o píše, že "v tvorbe Antonína Pavloviča Čechova a výstave Stanleyho Greena možno nájsť mnohé paralely... Stanley Greene predkladá realistický opis podoby dnešného Ruska. V jeho autorskom rukopise sa súčasne prelína doba prítomná s dobou dávnou. Formou zápiskov v pomyselnom denníku fotografie poukazujú na bizarnú atmosféru spoločnosti v akejsi nedejovej línii a v nepriamych výpovediach, ktoré môžu byť interpretované rôzne. V obsahu fotografií neraz zanecháva skryté odkazy a prostredníctvom nich ponúka svoj osobný dojem z tajomna krajiny, ktorou prechádzal."

Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše

Výstava v Galérii mesta Bratislavy, v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19, trvá od 21. októbra do 4. decembra 2016.

Foto: Braňo Bibel, text ID.

Vydané: 31. 10. 2016
Aktualizované: 31. 10. 2016
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.