Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1845USD   25.695CZK   0.88163GBP   314.07HUF   4.2220PLN   7.5478HRK . . . viac

Galéria mesta Bratislavy má poklady v troch palácoch

Galéria mesta Bratislavy
Mirbachov Palác

Popri Slovenskej národnej galérii je druhou najväčšou umeleckou zbierkou na území hlavného mesta Slovenska. Zameriava sa na výskum a nákup výtvarných umeleckých diel z Bratislavy a okolia. Súčasťou je samozrejme aj reštaurátorská a predovšetkým výstavná činnosť, ktorá tieto diela sprístupňuje verejnosti.

Sídlom Galérie mesta Bratislavy je Mirbachov palác na Františkánskom námestí 11, ale stále expozície má aj v Primaciálnom paláci na Primaciálnom námestí 1 a v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19-21.

Otváracie hodiny: Utorok-nedeľa 11:00 - 18:00

Aktuálne výstavy sú v Bratislavskom kalendári

Mirbachov palác - klenot rokokovej architektúry Bratislavy
Mirbachov Palác - interiér

Palác bol postavený v rokoch 1768 - 1770 a patril bratislavskému pivovarníkovi Martinovi Spechovi. Do roku 1945 bol jeho posledným majiteľom gróf Emil Mirbach a v roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po celkovej renovácii je od roku 1975 sídlom Galérie mesta Bratislavy. Je v ňom stála výstava Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo.

Primaciálny palác - svedok histórie
Primaciálny palác

Primaciálny palác je jedna z najcennejších stavebných pamiatok Bratislavy. Dal ho postaviť ostrihomský arcibiskup kardinál Jozef Batthyány v rokoch 1778 - 1781. Projektoval ho Melchior Hefele. Najreprezentatívnejšou miestnosťou je Zrkadlová sieň, kde bol v roku 1805 podpísaný Bratislavský mier medzi Rakúskom a Francuzskom po známej bitke pri Slavkove. Medzi najvzácnejšie exponáty patrí unikátna kolekcia šiestich gobelínov, ktoré utkala v 17. storočí kráľovská tkáčska dielňa v Mortlake pri Londýne podľa návrhov F. Cleyna. V reprezentačných priestoroch na 1. poschodí (piano nobile) je stála expozícia – Obrazáreň – v ktorej je zastúpených viac ako 60 zbierkových predmetov.

Pálffyho palác - ale ktorý?
Pállfyho palác - interiér

Pálffyovci boli významnou uhorskou šľachtickou rodinou. Za služby preukázané Habsburgovcom získali veľa majetkov, len v Bratislave im patrilo niekoľko palácov. Dodnes nesú ich meno a to je príčina častých nedorozumení pri hľadaní toho správneho miesta. Pálffyho palác, ktorý je od roku 1988 sídlom Galérie mesta Bratislavy, sa nachádza na Panskej ulici.

Palác bol zrekonštruovaný a pritom aj archeologicky preskúmaný v rokoch 1981 - 1987. Výsledkom výskumu boli nálezy keltského osídlenia a nálezy zo slovanského obdobia na území hlavného mesta, ktoré sú vystavené v stálej expozícii keltského kovolejárstva a mincovníctva. Palác má románsko - gotické základy a klasicistickú fasádu. V jeho priestoroch sa nachádza niekoľko stálych výstav, Gotická maľba a plastika, Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 19. storočia, Príbehy a fenomény - Slovenské výtvarné umenie 20. storočia I. a II.

Vydané: 20. 4. 2005
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.