Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Za žralokmi (aj umením) do Viedne

V Dome morí vo Viedni
Autor / zdroj: Braňo Bibel

Počasie nie je veľmi vydarené a cnie sa vám za prírodou? Tak sa vyberte za žralokmi do Viedne. Nájdete ich v Dome morí - Haus des Meeres - umiestnenom v niekdajšej protilietadlovej veži. Tam môžete obdivovať nielen žralokov, ale aj ďalšie druhy exotických rýb a plazov, aj opice a vtáky, ktoré v teráriu pripomínajúcom botanickú záhradu skáču a lietajú medzi stromami okolo vás.

Niekdajšia protilietadlová veža - Flakturm - v Esterházyho parku vo Viedni, dnešný Dom morí
Niekdajšia protilietadlová veža - Flakturm - v Esterházyho parku vo Viedni, dnešný Dom morí. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Opacha od najpreklínanejšieho Rakúšana

Návšteva Domu morí je zaujímavá nielen kvôli živej prírode. Stretnete tam aj kus histórie i moderného umenia.

Pozoruhodná je samotná stavba - betónová protilietadlová veža - Flakturm - vysoká vyše 50 metrov, dlhá 31 a široká 15 metrov a so železobetónovými múrmi hrubými tri a pol metra. Protilietadlové veže postavili na základe rozhodnutia Adolfa Hitlera vo viacerých nemeckých mestách a vo Viedni, po tom, čo spojenci začali v roku 1940 bombardovať Berlín. Slúžili ako stanovištia pre protilietadlovú obranu a aj ako kryty pre obyvateľov centier miest. Boli natoľko masívne, že ich vojnové udalosti neporušili a zbúrať ich je dodnes príliš nákladné. Jedna z veží bola vo Viedni postavená hneď vedľa Mariahilfer Strasse v Esterházyho parku. Nápad umiestniť v budove morské akváriá vznikol v roku 1957, keď v Rakúsku založili Spoločnosť pre morskú biológiu.

Morské akvárium na 11. poschodí
Morské akvárium na 11. poschodí. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Žraloci na jedenástom poschodí

Morské akváriá pribúdali vo Flakturm postupne, v roku 1965 boli sprístupnené na dvoch poschodiach. Dnes si už návštevníci pozerajú žralokov kladivohlavých na jedenástoch poschodí. Nižšie bočné múry veže pracne vybúrali, aby mohli múzeum rozšíriť o sklenené teráriá. A na vrchných poschodiach otvorili vyhliadkové plošiny s kaviarňou.

V centre Viedne sa ocitáme v trópoch
V centre Viedne sa ocitáme v trópoch. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Medzi opičkami

Keď sme zostupovali vo veži nadol, sprvoti sme boli sklamaní. Hore je už spomínané veľké akvárium so žralokmi kladivohlavými, no na poschodiach pod hornou plošinou nie sú umiestnené najväčšie aukváriá. Ale čím nižšie sme išli, tým to bolo zaujímavejšie. Obdivovali sme akváriá s korálovými útesmi, morské koníky, medúzy... Medzi piatym a štvrtým poschodím je veľké akvárium, v ktorom rýchlo krúžia žraloky a iné druhy rýb vrátane veľkej korytnačky. Pod štvrtým poschodím sa začína tropická záhrada s opičkami a vtáčikmi. Je tam aj krokodíl s kožou ako stvorenou pre šik-kabelky. Trocha vtáčia voliéra, trocha botanická a trocha zoologická záhrada.

Lákadlom Domu morí má byť kŕmenie žralokov. To čo sme videli pripomínalo skôr kŕmenie rybičiek v akváriu, takže, ak vás propagované žraločie divadielko skôr odradzuje, ako láka, môžete byť bez obáv. Akurát príďte v predstihu. Záujem je veľký.

Dom morí je aj miestom, kde chodia žiaci na poznávacie výlety
Dom morí je aj miestom, kde chodia žiaci na poznávacie výlety. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Ôsma najnavštevovanejšia atrakcia Viedne

Dom morí je obľúbenou atrakciou Viedne. Hodí sa pre rodiny s deťmi, zaujme aj dospelých. Podľa štastiky bol v roku 2015 dokonca ôsmou najnavštevovanejšou atrakciou a navštívilo ho vyše pol milióna návštevníkov. Pre zaujímavosť - druhá najobľúbenejšia atrakcia Viedne, ktorou je Zoologická záhrada, zaznamenala dva a pol milióna návštevníkov. Najnavštevovanejší bol Schőnbrunnský zámok s vyše tri a pol miliónmi návštevníkov.

Aj lezecká stena aj médium pre konceptuálne umenie

Na záver treba ešte dodať, že protilietadlová veža v Esterházyho parku nie je využívaná len ako morské akvárium a vyhliadkové miesto. Jeden z jej múrov slúži ako lezecká stena. Vysoká stena je určená pre náročnejších lezcov, nehodí sa pre deti.

Ten, kto prichádzka k veži, všimne si veľký nápis v jej hornej časti. Je napísaný v dvoch verziách - v nemeckej a v anglickej (pozrite prvú snímku):

ZERSCHMETTERT IN STÜCKE
(IM FRIEDEN DER NACHT)

SMASHED TO PIECES
(IN THE STILL OF THE NIGHT)

V preklade to znamená čosi ako: ROZBITÉ NA KÚSKY (UPROSTRED POKOJNEJ NOCI)

Tento nápis je považovaný za významné dielo konceptuálneho umenia. Symbolické je, že ho vytvoril v roku 1991 Lawrence Weiner, ktorý sa narodil v newyorskej štvrti Bronx (1942). Weiner vytvára konceptuálne diela vo forme textu a píše sa o ňom, že ovplyvnil smerovanie svetového umenia.

V umeleckých dielach často nachádzame niečo, čo ich samotní autori nezamýšľali. Tak je to aj v prípade tohto konceptuálneho kúsku. Objavili sa názory, že výrok je odkazom na Krištáľovú noc - fašistický protižidovský pogrom v hitlerovskom Nemecku a Rakúsku v roku 1938. Autor, Lawrence Weiner, na to odpovedá:

"To dielo nemá nič spoločné s Krištáľovou nocou. Ide v ňom len o to, že ak niekto uprostred noci vo veľkom meste ako je Viedeň, rozbíja flaše, tak to znie veľmi jedinečne." (Zdroj: AnOther)

Umelec nezamýšľal svojím dielom nejaké zúčtovanie s dobou, keď bola protilietadlová veža postavená. Napriek tomu sa ale stalo výpovedným historickým pomníkom.

Text: Vlado Bibel

V Dome morí vo Viedni
Autor / zdroj: Braňo Bibel
Kuk do akvária
Kuk do akvária. Autor / zdroj: Braňo Bibel.
Terárium v Dome morí vo Viedni
Terárium v Dome morí vo Viedni. Autor / zdroj: Braňo Bibel.
Terárium v Dome morí vo Viedni
Autor / zdroj: Braňo Bibel
Terárium v Dome morí vo Viedni
Autor / zdroj: Braňo Bibel
Terárium v Dome morí vo Viedni
Autor / zdroj: Braňo Bibel
Z vyhliadkovej plošiny Domu morí
Z vyhliadkovej plošiny Domu morí. Autor / zdroj: Braňo Bibel.
Jedna zo stien niekdajšej Flakturme slúži ako umelá lezecká stena
Jedna zo stien niekdajšej Flakturme slúži ako umelá lezecká stena. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Vydané: 2016-05-09
Aktualizované: 2016-05-09

Kategórie: Výlety, prechádzky