Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Horolezci nie sú bohatieri, 2. časť

(Pokračovanie prvej časti o sporoch po poľskej zimnej výprave na Broad Peak.)

Chyby, ktorých sa dopustila expedícia

Správa komisie neostala len pri kritike dvoch lezcov, ktorí sa šťastne vrátili z Broad Peaku. Kritizuje tiež, že celá štvorka vyrazila na výstup z posledného, štvrtého tábora vo výške 7400 metrov neskoro, až o piatej ráno, pričom terén nad táborom poznali, takže mohli vystupovať po tme, pretože pri aklimatizačnom výstupe vystúpili až do výšky 7700 metrov. Za neskorší čas nástupu sa v poslednom, štvrtom tábore, zasadzoval skúsený Maciej Berbeka, ktorý bol počas expedície rovnocennou autoritou šéfovi výpravy, Krzysztofovi Wielickému. Ten zo základného tábora toto rozhodnutie akceptoval.

Do sedla medzi hlavným vrcholom a Broad Peak Middle vystupovala štvorica spolu.
Do sedla medzi hlavnýmn vrcholom a Broad Peak Middle vystupovala štvorka spolu. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

<%menubp 2516%>

Nebola určená taktika postupu

Správa ďalej kritizuje, že lezci nemali jasne určenú taktiku, a to, dokedy majú dosiahnuť vrchol, a o ktorej hodine sa majú otočiť nazad, ak sa im to nepodarí, či ktorí lezci budú v takom prípade pokračovať na vrchol, a ktorí nie, a tiež, ako budú zostupovať nadol.

Otázku, či by sa radšej nemali vrátiť, nastolil Wielicki zo základného tábora cez vysielačku lezcom o pätnástej hodine, keď boli blízko predvrcholku Rocky Summit. Lezci sa rozhodli, že budú postupovať ďalej.

Chýbalo spojenie

Správa musela skonštatovať jedno, že z celého štvorčlenného tímu pri zostupe trvalo fungovala vysielačka len jednému - Tomaszovi Kowalskému. S ďalšími nebolo možné sa spojiť.

V poslednom tábore neboli kyslíkové flaše

Komisia za chybu tiež označila, že v rozpore s uznávanou požiadavkou poľského zimného himaláizmu neboli do najvyššieho tábora vynesené flaše s kyslíkom, čo by mohlo pomôcť pri záchrannej akcii.

Ohrozenie Programu Poľský zimný himaláizmus

Spor o to, čo sa stalo na Broad Peaku, je dôležitý pre celý osud dlhoročného Programu Poľský zimný himaláizmus. V rámci projektu Poliaci v zime zdolali už dvanásť zo všetkých štrnástich osemtisícoviek. Ostáva už len K2 a Nanga Parbat. Po tom, ako sa začali objavovať chýry o chybách na Broad Peaku, ministerstvo športu údajne začalo zvažovať, či neskončí s podporou projektu. A na nešťastie sa začiatkom júla na Gašerbrume I zabil pri zostupe v Japonskom kuloári šéf a hlavný motor projektu Artur Hajzer.

Vrcholový hrebeň Broad Peaku. Pohľad zo sedla.
Dva pohľady na vrcholový hrebeň Broad Peaku, ktorý v noci z 5. na 6. marca vyčerpaný Tomasz Kowalsky nedokázal prekonať. Hore je pohľad zo sedla a dolu pohľad z vrcholu.
Snímky: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Pohľad na hrebeň z hlavného vrcholu Broad Peaku.

Nájdenie tela T. Kowalského

Brat M. Berbeku Jaciek Berbeka zorganizoval v lete výpravu s cieľom nájsť a pochovať nebohých lezcov. Po príchode pod Broad Peak dostal informáciu od nemecko-rakúskej výpravy, že pri výstupe našli priamo na fixných lanách v komíne na hrebeni vo výške 7900 metrov telo jedného z Poliakov. Aby mohli postupovať ďalej, museli telo odsunúť. Ukázalo sa, že to bol T. Kowalski. Výprave J. Berbeku sa podarilo k nemu dostať a pochovať ho o 100 metrov nižšie. Telo M. Berbeku nenašli. Počasie bolo zlé.

Karakoram 2013: Smutné osudy

Na Broad Peaku i v Karakorame našlo v tomto roku svoj koniec viacero horolezcov. Po dvoch Poliakoch zahynuli na dvanástom najvyššom kopci sveta aj traja Iránčania, ktorí sa po úspešnom prvovýstupe nedokázali vrátiť do základného tábora. O život prišla aj 39-ročná lezkyňa, ktorá spadla do ľadovcovej trhliny.

A celkovo si pakistanský Karakoram vyžiadal ešte viac obetí - po úteku moslimských teroristov zahynulo pod Nanga Parbatom 10 zahraničných lezcov a pakistanský kuchár. Medzi lezcami boli aj dvaja Slováci.

Na Gašerbrume I zahynul okrem Artura Hajzera, tiež pri zostupe, český himalájista Zdeněk Hrubý a potom aj trojica španielskych lezcov, ktorí predtým vystúpili na vrchol.

Lavína zasypala tretí postupový tábor na K2 a vzala život Novozélandčanovi Martymu Schmidtovi a jeho 25-ročnému synovi. Krátko predtým sa ostatné tímy na K2 rozhodli, že pre nepriaznivé snehové podmienky odstupujú od výstupov. Schmidtovci urobili osudnú chybu.

Spracoval: Vlado Bibel

Vydané: 2013-10-02
Aktualizované: 2013-10-02