Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/2375.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 690
Panoráma.sk - Hostia Festivalu Hory a mesto 2013
Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hostia Festivalu Hory a mesto 2013

Hory a mesto - logo

Organizátori festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2013 vydali tlačovú správu, v ktorej informujú o hosťoch tohoročného festivalu a jeho programe. Festival sa uskutoční v Bratislave od desiateho do štrnásteho apríla na tradičnom mieste - v kinosálach Auparku.

Alex Honnold

Jedným z tých, ktorí sú aktuálne na predných priečkach písaných aj nepísaných svetových rebríčkov skalného lezenia, je ani nie 28-ročný ALEX HONNOLD. O tomto Američanovi, ktorý sa veľmi skoro preslávil ako sólo lezec, sa píše ako o mladom, odvážnom, svojskom a nekonvenčnom športovcovi, ktorý je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Venuje sa nielen rýchlostnému, ale aj sólovému lezeniu bez istenia, pre ktoré je nutné extrémne psychické nasadenie. Lezie prevažne veľké steny v Yosemitoch. Hovorieva, že má rád vysoké a dlhé cesty, koré sa snaží preliezť za čo najkratší čas. Momentáne je Alex Honnold držiteľom rýchlostného rekordu na cestu Nos na El Capitan v Yosemitoch (2:23:51). Rodák z Kalifornie, ktorý začal liezť ako jedenásťročný, je kamarátom Timmyho O´Neilla, ktorého návštevníci Hory a mesto už dobre poznajú. Alex Honnold zavíta do Bratislavy po prvý raz. Na festivale bude mať svoju prednášku spojenú s premietaním fotiek a filmov. Na Slovensku plánuje tiež preskúmať miestne lezecké lokality, namierené má aj do Čiech a iných štátov Európy. Tento oddaný a nanajvýš sympatický lezec odišiel pre svoju vášeň z univerzity a žije v karavane. Je vášnivý čitateľ, uprednostňuje predovšetkým klasiku a zaujímajú ho environmentálne otázky.

Ďalším predstaviteľom mladej generácie, ktorá je vďaka svojim výkonom na špici, je aj český lezec ADAM ONDRA, vo svete lezenia považovaný za „zázračné dieťa“. Aktuálne začiatkom februára tohto roku sa mu podarilo vyliezť najťažšiu športovú cestu na svete La Dura Dura (9b+) v Španielsku. Pozoruhodný výkon dosiahol iba deň po svojich dvadsiatych narodeninách. Na festivale Hory a mesto bol už dvakrát; v Bratislave má medzi divákmi festivalu silný fun club. Režisér Petr Pavlíček sprevádza Adama Ondru na jeho lezeckých cestách a nakrútil o ňom film, ktorý festival uvedie v rámci filmovej prehliadky.

Z filmu Verticalmente Demode

Tam, kde sú vychádzajúce hviezdy, sú aj legendy, ktoré celé roky venovali svojim métam a neustále posúvali hranice nemožného. Medzi legendy vo svetovom lezení patrí aj taliansky lezec MAURIZIO „MANOLO“ ZANOLLA. Priekopník sólového lezenia na skalkách a v Dolomitoch vyliezol vo veku päťdesiat rokov svoju prvú cestu obtiažnosti 9a+, čím sa radí medzi absolútnu špičku. Hovorí sa o ňom, že čím je starší, tým je lepší, silnejší a dokonca aj lepšie vyzerá. Je to jednoducho mág z iného sveta a cesta.

Dodajme, k tomu, čo uvádza tlačová správa festivalu, že na inom nedávnom festivale horského filmu v kanadskom Vancouvri získal film Verticalmente DeMode (čosi ako Vertikálne nemoderný) venovaný Manolovi, ocenenie najlepšieho skalolezeckého filmu. Nechajme sa prekvapiť, či film organizátori dostanú aj do Bratislavy.

Na Hory a mesto tohto roku príde aj človek, ktorý patrí k najvernejším hosťom festivalu – ALEK LWOW z Poľska. Sympatický a v najvyšších horách sveta ostrieľaný horolezec je predstaviteľom zlatej generácie poľského himalájskeho zimného lezenia. Prednáška Aleka Lwowa na túto tému má názov Umenie nezmyselného utrpenia, ktorá prinesie zaujímavý pohľad z prvej ruky na organizovanie a priebeh himalájskych expedícií.

Hosťami festivalu nie sú len lezci, aj keď práve táto disciplína hrá medzi outdoorovými športami prím. Štrnásty ročník Hory a mesto bude hostiť aj športovca adidasu Hansa Reya, extrémneho horského cyklistu. Jazdil v oblastiach, ktoré sa predtým považovali za nezjazdné, a aj preto je považovaný za lídra v extrémnej horskej cyklistike. Švajčiar žijúci v USA je veľkým showmanom. Okrem cyklistiky sa Hans Rey venuje aj kaskadérstvu a cestovaniu. Na svojich cestách sa zameriava na kultúrne a duchovné aspekty exotických či mystických miest.

Jadro päťdňového festivalu, ktorý z roka na rok narastá, tvorí filmová prehliadka s vyše päťdesiatimi filmami, hostia s multimediálnymi prezentáciami a cestokluby KINO SVET. Festival neustále inšpiruje ľudí z mesta a ukazuje im, ako sa dá aktívne pristupovať k životu, ako sa obohatiť o nové zážitky a rozmery. Tak ako všetky predchádzajúce, aj jeho aktuálny 14. ročník je určený všetkým generáciám.

Festival ponúka filmy z celého sveta, pričom vo väčšine prípadov ide o jedinečnú príležitosť tieto filmy vidieť. Dokumentujú športové výkony a nevšedné zážitky a sú tematicky rozdelené na lezecké, vodácke, cyklistické, lyžiarske, environmentálne, filmy o lietaní a turistike. Zároveň približujú bežne neprístupné oblasti sveta.

Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedie v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách: Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen.

(Z tlačovej správy Festivalu Hory a mesto 2013)

Pridaj komentárPripojte komentár

<%lezenie(lang)%>

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.