Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kobyla, ktorá sa nevzpína, ale predsa zhadzuje

Tenkrát v ráji - snímky z filmu
Tenkrát v ráji - snímky z filmu.

Ktosi o nej napísal, že pripomína skôr hadiu hlavu ako hlavu kobyly. Ale známa je ako Kobyla a lezcov, ktorých jej tvar lákal, naozaj zhadzovala až do piateho júla 1937. Vtedy ju zdolali nemeckí saskí lezci a cesta, ktorou to dokázali, sa dodnes volá Nemecká cesta. Potom na Kobylu úspešne zaútočili aj českí lezci, a ich cesta sa volá Česká. Aby ju českí lezci vtedy preliezli, museli sa postaviť jeden na druhého. O tom všetkom rozpráva úsmevný hraný retrodokument Tenkrát v Ráji, ktorý bol zaradený do programu Festivalu Hory a mesto 2013 v Bratislave. Film režiséra Davida Svárovského dostal ešte v roku 2011 hlavnú cenu na Popradskom horskom festivale.

Na příhrazskú Kobylu postupne pribudli ďalšie cesty a dnes ich je tam dokopy päť s troma variantami. Tvorca poslednej z nich, varianty Hatatitla IXb, Petr "Špek" Slanina, vraví, že aj jeho Kobyla pri prvovýstupe dvakrát zhodila.

Cesty sú ohodnotené v saskej škále od VIIb do IXb, čo je v stupnici IUAA približne 6 až 8.

Kobyla je jednou zo 178 veží pieskovcového skalného mesta Příhrazské skály. Príhrazské skály tvoria lezecký sektor, ktorý patrí do lezeckej oblasti Skály na Mužském v Českom raji.

Upútavka k filmu

Nástup do Nemeckej cesty na Kobyle

Snímka naľavo zobrazuje nástup do Nemeckej i Českej cesty na příhrazskej Kobyle.

Nemecká cesta (saských VIIb) je na webe pomerne slušne zdokumentovaná:

Najprv treba vystúpiť na pilier k prvému kruhu, potom nasleduje namáhavý a „letecký“ traverz v línii dier na hranu, za ktorou je ďalší istiaci kruh. Potom sú ešte tri kruhy, dva pozdĺž hrany a jeden naľavo za previsom. Ďalej sa traverzuje doľava na rímsu, po nej sa prejde doprava na balkón na finálnu šikmú stenu Kobyly. Zlaňuje sa 26 metrov.

Traverz od prvého k druhému kruhu na Nemeckej ceste na Kobyle
Traverz k druhému kruhu na Nemeckej ceste na Kobyle

Nemecká cesta nie je až taká dlhá, ale vzhľadom na to, ako je vedená, vyžaduje okrem štartového ešte dve istiace stanovištia.

Nad druhým kruhom na Nemeckej ceste na Kobyle

V Nemeckej ceste medzi kruhmi za hranou.

Príhrazská kobyla

Příhrazská Kobyla nie je jediným takýmto útvarom v Českom raji, ďalší podobný je na Prachovských skalách, ale Příhrazská Kobyla je známejšia.

Lezecký sprievodca pre Kobylu je na stránke Horosvazu.

Farebné snímky poskytol Horolezecký klub H.K. Stáří Praha.

DVD s filmom Tenkrát v Ráji si možno objednať mailom na adrese David.Svarovsky@seznam.cz.

Spracoval: vb

Po čase sa na YouTube objavilo video o aktuálnom výstupe na Kobylu.

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15