Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1806USD   25.678CZK   0.88253GBP   313.43HUF   4.2167PLN   7.5465HRK . . . viac

Múmiu na Hrade Krásna Hôrka požiar nepoškodil

Aj keď sa pri pohľade na plamene šľahajúce zo striech krásnohorského hradu zdalo, že hrad vyhorí do tla, oheň nepokon celý hrad nezničil. Viaceré rarity a vzácnosti Hradu Krásna Hôrka ostali uchované. Medzi nimi aj múmia v sklenenom sarkofágu v hradnej kaplnke. Podľa fotografií uverejnených na internetových stránkach hradu oheň neroztavil bronzové delá, ktoré patria k pýche krásnohorskej zbierky. Zachoval sa aj vzácny nábytok a ďalšie artefakty.


Požiar nespustošil hradnú kaplnku, kde je múmia uložená. Ako uvádzajú stránky hradu, telo zrejme patrilo niekdajšej hradnej pani Žofii Serédyovej, ale nie je to úplne isté. Žofia zomrela začiatkom 18. storočia a pochovali ju do hrobky kostola v dedine pod hradom. Tam na ňu kvapkala vápencová voda a vysúšal ju suchý prievan. To spôsobilo, že sa jej telo zachovalo takmer neporušené. To, že ide o Žofiu Serédyovú, spochybňoval profesor Jozef Novák v 60-tych rokov 20. storočia na stránkach Vlastivedného časopisu, keď upozorňoval na nápadnú podobnosť mŕtvej ženy s podobizňou grófky Terézie Dőryovej, manželky Štefana III. Andrássyho, ktorá žila o dve generácie neskôr ako Serédyová.

Ktovie, kedy sa budú môcť turisti znova prechádzať po hrade? Jeho obnova nebude lacná.

Text: Panoráma.sk, fotografie: www.hradkrasnahorka.sk.

> Viac o hrade Krásna Hôrka, snímky z požiaru
> Slovensko - sprievodca
> Pošlite komentár

11. 3. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.