Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Blázon: Marhuľová, alebo Stromovka?

Marhuľová cesta na Mačacej veži na Bláznovi
Marhuľová cesta na Mačacej veži na Bláznovi.
Marhuľová cesta na Mačacej veži na Bláznovi
Marhuľová cesta na Mačacej veži na Bláznovi
Vedľa Marhuľky vedie na Mačaciu vežu Strom (6+), ktorý sa hore spája s cestou Mačací pilier
Vedľa Marhuľky vedie na Mačaciu vežu Strom (6+), ktorý sa hore spája s cestou Mačací pilier.
Hrana Mačacej veže
Hrana Mačacej veže.

Posledný májový víkend sme využili na ďalšie zoznamovanie sa so skalnou oblasťou Blázon v Malých Karpatoch. Táto oblasť zďaleko nie je nová, ale chytila "druhý dych" potom, čo ju v posledných rokoch nanovo preistili Vlado Linek a spol.

Na Pajštúne je medzi rekreačnými lezcami dodnes veľmi populárna cesta Stromovka, ktorej názov údajne vznikol z toho, že sa začínala pri strome, či s pomocou stromu? (To by nám mohli upresniť pamätníci, pretože strom tam už dávno nie je.) Na Bláznovi na východnej stene Mačacej veže sú hneď dve cesty, kde lezcov zvádza strom, aby si s ním vypomohli. Jedna sa volá Mačací pilier za 6 a obchádza strom rastúci na balkóniku zľava a druhá za 6- nazvaná chutným menom Marhuľová vedie popri strome zprava.

Cesta Mačací pilier je dlhá 30 metrov. Reprodukujem, čo bolo povedané aj nám: "Urobte si uzol." Marhuľová sa končí skôr, už po pätnástich metroch, pod fotogenickou hranou Mačacej veže, ktorá pripomína čelo krížnika.

V ceste Paternoster na nevýraznej Veľkej Javorovej veži
V ceste Paternoster na nevýraznej Veľkej Javorovej veži.
V ceste Paternoster na nevýraznej Veľkej Javorovej veži
V ceste Paternoster na nevýraznej Veľkej Javorovej veži

Hore-dole na Paternosteri

Osempluskovú cestu Paternoster označil Vlado Linek v pripravovanom sprievodcovi po skalách Blázna ako najkrašiu cestu oblasti. Lezci, ktorí sa do cesty pustili, nám umožnili pochopiť, prečo sa volá Paternoster: Chvíľu hore, chvíľu dole...

Ľuboš Mačura si užíva Zdenkinu cestu
Ľuboš Mačura si užíva Zdenkinu cestu.

Fotogenická Zdenka

Na 25-metrovej Veľkej Javorovej veži sú napravo od Paternostera a ešte ťažšej cesty Raketoplán Columbia (9+) dve päťpluskové špáry / komíny a Zdenkina cesta za 7-. Zdenkina cesta asi bude tiež patriť medzi populárne klasiky Blázna. Je fotogenická, vedie po hrane, ktorá sa síce dole dá trocha oklamať, ale vo finálnej fáze už musíte veriť aj malým chytom a lezečkám.

Skaly nie sú len skaly
Skaly nie sú len skaly.
Výhľad na Záhorie

Ak si po dolezení niektorých ciest na Bláznovi ešte trocha zaleziete, dovidíte až na Moravu. Ale s tým doliezaním za výhľadom to nepreháňajte. Najmä zliezanie si môže vyžadovať celkom slušnú sústredenosť.

Text a foto: Vlado Bibel

Vydané: 2015-06-01
Aktualizované: 2015-06-01