Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Medveď, koza, kôň

Koza - ľudová maska

Medveď, koza, kôň sú najtypickejšie zvieracie masky fašiangov. Medveď je symbolom sily, kôň zosobňuje život a energiu, a koza predstavuje plodnosť.

Medveď ako fašiangová maska sa na Slovensku vyskytoval v dvoch hlavných podobách, ktoré sa však často vzájomne prelínali a nahradzovali. Bola to maska medveďa v kožušinovom odeve alebo maska medveďa, vyrobená zo slamy či hrachoviny.

Kôň je aj symbolom šťastia. Prináša ho konská podkova. V kresťanskom svet sa to pravdepodobne sa odvíja od toho, že podkova má tvar písmena C, ktoré symbolizuje slovo Christos.

Koza je jednou z najstarších zvieracích masiek, znázorňuje ju naruby obrátená kožušina s prišitými kozími, novšie baraními rohami alebo drevená hlava s otváracou papuľou vedená na tyči, často so zvoncom na šiji. Ako uvádza Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, V Liptovských Sliačoch túto masku nazývajú Chriapa.

V staršej vianočnej hre "chodenie s kozou", ktorú púšťajú do domov "na zimovisko", účinkuje aj bača, Herodes alebo žandár, vojak, cigán s cigánkou. Hru tvoria jednoduché, čiastočne improvizované žartovné výstupy – čert vodí kozu po izbe, tá vyskakuje, dobiedza do dievok a straší deti. Na záver účinkujúci vinšujú a domáci ich obdarúvajú.

Kôň - ľudová maska

Maska koňa si vyžadovala zohratú dvojicu účinkujúcich.

Viac informácií:

Na fašiangy, od Troch kráľov do Popolcovej stredy, kraľujú masky

Vydané: 2011-01-08
Aktualizované: 2011-01-08

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.