Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Slameník alebo kurina baba

Slameník

Slameník alebo kurina baba - je jednou z najstarších masiek. Túto masku nazývali aj celkom obyčajne Slama. Symbolizuje obilie a hojnosť. Slameník mohol byť celý obtočený slamou, alebo ako Kurina baba mal len slamenú sukňu. Obom maskám však nemala chýbať na hlave korunka z prekrížených povriesiel alebo kláskov obilia a zvonček.

Kurine baby (často to boli aj menší chlapci prezlečení za staré ženy) po domoch zbierali do koša vajcia. Gazdiné si z masky vyšklbli niekoľko stebiel slamy a dávali ju sliepkam do hniezd, do ktorých znášali vajcia, aby bolo veľa vajec počas celého roka.

(Na obrázku je Kurina baba zo Štiavnika, fotografia z roku 1985 pochádza z publikácie Šťastie, zdravie, pokoj svätý... alebo Vianoce na Slovensku od Viery Feglovej.)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Na fašiangy, od Troch kráľov do Popolcovej stredy, kraľujú masky

Vydané: 2011-01-06
Aktualizované: 2011-01-06

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.