Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vodácky sprievodca: Na Malom Dunaji pod Vlkmi

Na Malom Dunaji pod Vlkmi

O Malom Dunaji je známe, že je to pohodlná turistická rieka. Ale predsa dokáže byť trocha adrenalínová. Tak akurátne, turisticky. Keď sme ho splavovali z Vlkov do Jelky, hneď po štarte nás milo prekvapil pomerne rýchly prúd. Tam, kde sú iné rieky rozšumené balvanmi, ponúka malý Dunaj zúžený a uponáhľaný prietok, najmä na miestach, kde ho rozdeľujú malé ostročeky na viac tokov. A namiesto skál číhajú na vodákov viac, či menej pod vodou schované, alebo len jemne vyčnievajúce pahýle stromov a konáre. Stačí náraz do takého konárika a kánojka stráca rovnováhu. (Náš fotoaparát, utopený v moravských meandroch, o tom dodnes rozpráva.) Úsek Malého Dunaja z Vlkov by som odporúčal splavovať len tým, ktorí troška vedia kormidlovať. Pre úplných začiatočníkov je vhodnejší napríklad úsek z Jelky do Jelky, ktorý je kratší, a kde nie je toľko zúžených rýchlych miest. Ináč, Malý Dunaj v úseku z Vlkov do Jelky sa podchvíľou rozširuje a podchvíľou zužuje, širší je najmä vo finálnom úseku za mostom, cez ktorý vedie cesta, ktorá spája Zlaté Klasy a Hurbanovu Ves. V prvom úseku po spomínaný most je najmä na pravom brehu viacero vhodných miest na zakotvenie a leňošenie. Na brehu za týmito miestami nie je nič, len polia.

Pri plavbe z Vlkov sme sa stretli ešte s jednou potenciálnou hrozbou - dvojicou vodných skútrov, ktoré sa rýchlo prirútili a bez spomalenia rozvlnili pokojnú hladinu.

Celú trasu si možno prehliadnuť na Google mape. Autom je to od reštaurácie Ister v Jelke po štartovné miesto vo Vlkoch štrnásť kilometrov. Po vode by to malo byť viac, kedže Malý Dunaj je "meandrovitým úkazom". Pohodlný splav aj s leňošením odhadujem na 4 - 5 hodín. My sme to v rámci akcie 100 jarných kilometrov zvládli za tri hodiny. Ale veľmi sme na trase neoddychovali.

Vlado Bibel

Viac informácií:

Vlky - táborisko pre vodákov a štartovné miesto pre splav Malého Dunaja

Vydané: 2009-05-05
Aktualizované: 2009-05-05

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.