Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Namiesto Martina na bielom koni Slnečný had

Pohľad na Sonnenuhrwand - Stenu slnečných hodín, v pravej časti lezci v prvom traverze Sonnenschlangu
Pohľad na Sonnenuhrwand - Stenu slnečných hodín, v pravej časti lezci v prvom traverze Sonnenschlangu. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Namiesto Martina na bielom koni Slnečný had - Sonnenschlange, tak by sme mohli charakterizovať utorkový výlet (jedenásteho novembra 2014) na rakúsku náhornú plošinu Hohe Wand. Predpoveď počasia lákala neobvyklými sedemnástimi stupňami a neklamala.

Náhorná plošina sa vyznačuje tým, že sa zdvíha na prstenci strmých vápencových skalných stien, ktoré sú lákadlom pre horolezcov, feratistov a turistov. Rakúšania sa usilujú, aby tých lákadiel bolo čo najviac a tak vybudovali v prírodnom parku - Naturparku Hohe Wand aj vyhliadkové veže a vysuté chodníky, akým je aj Nebeská prechádzka - Skywalk, ktorá odvážne vytŕča nad pôsobivou Stenou slnečných hodín - Sonnenuhrwand.

Pár metrov od tejto vyhliadkovej plošiny končí nová lezecká cesta Sonnenschlange, ktorú natiahli 21. apríla 2013 Alfred Riedl a Peter Königsberger. Nie je to jediná cesta v tomto sektore Hohe Wandu, a tak ju začínajú modré nity i modrá tabuľka, ktoré uľahčujú vyhľadanie správneho nástupu do cesty. Modré nity sú však len na začiatku, a tak je dobré si pozorne preštudovať topo - popis cesty, aby ste z kľukatiaceho sa Slnečného hada neodbočili nesprávnym smerom. Mne sa to podarilo dvakrát, a tak sme si výstup obohatili "šotolinou" a viacerými pasážami susednej cesty Somkyjoki. Kedže sme takto dávali dve cesty v jednom výstupe, pri doliezaní nechýbal svit čelovky. Novembrové dni sú krátke.

Neobišli sme však žiadne kľúčové miesto Slnečného hada. Milým lezeckým prekvapením bola prvá dĺžka, kde spolulezec Juraj tak kreatívne pozapínal dvojičky, že napriek veľkému zatočeniu cesty lano vôbec nedrhlo. Najzaujímavejšími na ceste sú asi dva traverzy. Prvý v druhej dĺžke s jedným miestom ohodnoteným za 6+ a druhý v tretej dĺžke v závere s jedným miestom ohodnoteným za 6-. Tento druhý traverz je najprv len "choďák" a vedie nad previsom, pod ktorý si kedysi jeden ryšavkastý rakúsky obor ukladal hlavu - tak tam ostala obrovská hlboká vhĺbenina zafarbená od jeho vlasov.

Stena s modrým nitom. Hore vyčnieva vyhliadková terasa Skywalk
Stena s modrým nitom. Hore vyčnieva vyhliadková terasa Skywalk. Autor / zdroj: Vlado Bibel.
Kreatívna práca s lanom v podaní Juraja Karlubíka
Kreatívna práca s lanom v podaní Juraja Karlubíka. Autor / zdroj: Vlado Bibel.
Druhý traverz. Na snímke je Miro Valo
Druhý traverz. Na snímke je Miro Valo. Autor / zdroj: Katarína Čuláková.

Cestu možno odporúčať a ja si ju iste pôjdem v rámci zlepšovania lezeckého imidžu zopakovať. Topo si dobre preštudujte. Dobré je všimnúť si, kde je na pár metroch natiahnuté pevné lano. Šesťdĺžková a dobre odistená cesta je dlhá 175 metrov a končí okolo nadmorskej výšky 860 metrov.

Podrobnejšie informácie o ceste vrátane topa nájdete na rakúskych stránkach Bergsteigen.com.

Vlado Bibel

Vydané: 2014-11-12
Aktualizované: 2014-11-12

Kategórie: Horolezectvo