Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Neziderské jazero (Neusiedler See) a okolie vyhľadávajú surfári, milovníci prírody a cyklistiky

Neziderské jazero - Podersdorf am See

Neziderské jazero (Neusiedler See) je len na skok od Bratislavy - v najvýchodnejšej spolkovej krajine Rakúska, v Burgenlande. Z Bratislavskej Petržalky je vzdialené len 60 kilometrov, pričom tri štvrtiny cesty vedú po autostráde okolo dediniek Kitsee a Parndorf. K jazeru je z Bratislavy tak blízko, že sa stáva čoraz častejším výletným miestom cyklistov. Okrem nich ho obľubujú milovníci prírody a vodných športov. Národný park Neusiedler See – Seewinkel (Jazerný kút) bol ustanovený v roku 1993. Park patrí so svojou rozmanitosťou druhov k jednej z najvýznamnejších oblastí s chráneným vtáctvom v Európe.

Neziderské jazero - Weiden am See

Väčšinu z vyše 300 druhov vtáctva tu možno pozorovať ďalekohľadom alebo voľným okom vo voľnej prírode. V roku 2001 sa región okolo Neziderského jazera dostal na listinu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Pozrite si webkameru z Podersdorfu am See.

Neziderské jazero -  Weiden am See

Ideálne veterné podmienky a vnútrozemské podnebie urobili z jazera raj pre jachtárov, surfistov a kite-surfistov, ale región ponúka možnosti aj pre ďalšie športové aktivity.

Neziderské jazero - Podersdorf am See

Najväčším turistickým centrom Jazerného kúta (Seewinkel) je mestečko Podersdorf am See na východnom brehu jazera. Je tam pláž, kde sa dá pohodlne kúpať, breh je upravený, bez rákosia, vyrastajúceho z bahnistého dna. Vstup na pláž je platený. K dispozícii je veľká požičovňa lodí a vodných bicyklov. Typickým obrázkom z Podersdorfu je maják na konci móla. Za veterného počasia sa nad jazerom pri Podersdorfe vznášajú desiatky padákov.

Jazero sa vyznačuje tým, že nikde nie je hlboké - je veľmi plytké. Upravené miesta na kúpanie nájdu návštevníci aj v mestečkách, ktoré sú bližšie k Bratislave, lebo ležia v severnom cípe jazera - v Neusiedl am See a vo Weiden am See.

Cyklisti majú v pri jazere a v okolí k dispozícii viac ako 500-kilometrovú sieť cyklistických tratí.

Najznámejšia z 11 značkovaných cyklistických tratí je Neziderská cyklistická trasa (B10), ktorú v roku 2007 vybavili novými odpočívadlami. Trať okolo Neziderského jazera je dlhá 133 kilometrov, z toho 38 kilometrov je na maďarskom území.

Cieľom peších turistov býva pohorie Leitha, ktoré je tiež súčasťou národného parku.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Mapy Rakúska pre pešiu turistiku, cyklistiku a voľný čas

Bratislavský online sprievodca

Cyklovýlet k Neusiedlerskému jazeru

Vydané: 2008-06-27
Aktualizované: 2008-06-27

Kategórie: Výlety, prechádzky - Cyklistika