Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 6.2.2016
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1202USD   27.037CZK   0.76975GBP   309.95HUF   4.4134PLN   7.6540HRK . . . viac LOGIN

Noc múzeí a galérií 2015

Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií je na Slovensku zviazaná so sviatkom múzejníkov na celom sveta – s Medzinárodným dňom múzeí. V tento deň sú brány múzeí a galérií otvorené do neskorej noci a špeciálne programy a zaujímavé podujatia dopĺňa jedinečná možnosť nahliadnuť do depozitárov, autorské prevádzania výstavami, nočné prehliadky, premietania filmov, besedy na zaujímavé témy, koncerty a mnoho ďalších podujatí.

Noc múzeí a galérií sa usporadúva pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a v roku 2015 pripadá na 16. mája. Slovensko sa do tohto podujatia zapojí už po jedenásty raz.

Vstupné 2 eurá sa v zúčastnených múzeách a galériách zaplatí iba raz a do ďalších je už vstup zdarma.

V Bratislave v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží si návštevníci budú môcť pozrieť čerstvo otvorenú výstavu Inšpirované tradíciami. Výstava prezentuje výber prác profesionálnych a neprofesionálnych tvorcov z oblasti odevnej a textilnej tvorby, inšpirovaných tradičným ľudovým odevom a textilom. Od 14.00 do 19.00 sú na programe ukážky tradičných ľudových techník.

Prírodovedné múzeum sa každoročne pýši bohatým programom z oblasti zoológie, astronómie, biológie, paleontológie, antropológie či mineralógie.

Na Bratislavskom hrade si návštevníci budú môcť pozrieť napríklad Unikáty českých a slovenských múzeí, výstavu o živote Ľudovíta Štúra, podvečer ich čaká aj živé predstavenie 2. sibírskeho jazdeckého pluku československých légií.

Zaujímavý program pripravili aj Hudobné múzeum, Archeologické múzeum, Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku na Žižkovej ulici, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi aj Múzeum židovskej kultúry na Židovskej ulici.

Noc múzeí a galérií každoročne navštívi takmer stotisíc návštevníkov po celom Slovensku, v Bratislave sú ich desaťtisíce. Pre pohodlnú a rýchlu prepravu medzi múzeami a galériami bude v Bratislave aj tento rok bezplatne premávať Vláčik Blaváčik (Vajanského nábrežie – Rázusovo nábr. – Žižkova ul. – Bratislavský hrad – hotel Ibis – Stará Tržnica) a autobusová preprava (Vajanského nábr. – Rázusovo nábr. – Hlavná stanica – Istrijská – Volkswagen).

Kompletné informácie o programe sú zverejnené na webe podujatia www.nocmuzei.sk, a na oficiálnych stránkach múzeí a galérií. Hlavným organizátorom podujatia je Zväz múzeí Slovenska.

Vydané: 14. 5. 2015
Aktualizované: 15. 5. 2015
Reklama

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.