Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ochutnávka vín v Bratislave

Sviatok mladého vína v Bratislave

Bratislava je mesto s bohatou vinohradníckou a vinárskou tradíciou. Najstarší štatút, ktorý upravoval voľný predaj vína, je známy z roku 1497. V 16. storočí zaviedlo mesto tzv. Bannzeit, teda obdobie, keď malo mesto vyhradené právo čapovať víno. Mesto Bratislava vlastnilo pivnice na výčap vína z mestských viníc, na výčap sa používal podjazd Starej radnice, pivnice vo františkánskom kláštore a v "apoštolskej" pivnici v Zelenom dome,

V "apoštolskej" pivnici boli umiestnené sudy s najkvalitnejším vínom. Na sudových dnách boli rezbárske portréty 12 apoštolov, dvanásty sud - sud Judášov – bol naplnený najlepším a najsilnejším vínom. Každý rok na sv. Martina tam chodil richtár spolu s ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať nové vína.

Viac o dejinách vinohradníctva a vinárstva v Bratislave sa možno dozvedieť v múzeu, ktoré sa sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch Apponyiho paláca na prízemí a v suteréne. Prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území Bratislavy od staroveku až po 20. storočie.

V posledných desaťročiach 20. storočia akoby vinárska tradícia v meste upadla. Až prednedávnom zaviedlo mesto sviatok mladého vína, ktorý sa koná okolo 11. novembra, v deň patróna vinohradníkov, svätého Martina. Počas sviatku je slávnostne požehnané mladé víno v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci.

Vínna pivnica

Ochutnávka malokarpatských vín

Renesancia vinárstva sa prejavuje aj v tom, že v Bratislave sa objavilo niekoľko nových vínoték a pribudla aj zatiaľ ojedinelá atrakcia, degustácia vín v zrekonštruovanej historickej vínnej pivnici. Nad pivnicou s dobovou tehlovou klenbou vyrástol hotel. Pivnica je spojená s vínnou reštauráciou, je svojho druhu ojedinelá a na Slovensku celkom výnimočná.

Vo vínnom archíve je 45-tisíc fliaš, 20 bielych, 15 červených odrôd a špeciálne produkty. Podzemný interiér zdobia drevené sochy patrónov vinárov a vinohradníkov, Bakchusa, svätého Urbana a svätého Martina. Vo vínotéke si možno zakúpiť za maloobchodné ceny víno fľaškové, sudové, prípadne burčiaky a mladé vína.

Víno pochádza z pezinskej firmy, ktorá má vo svojom portfóliu 20 bielych, 13 červených odrodových vín a niekoľko výberových vín.

Veltlínske zelené

Veltlínske zelené - je dôstojným, sebavedomým zástupcom skupiny bielych vín z nearomatických odrôd viniča. S tou "arómou" to však nie je také jednoznačné. Starší vinári veltlín podnes nazývajú "zelený muškáteľ" Vyznačuje sa vôňou po zelených a chuťou po pražených mandliach. Plnosť a zamatovosť jeho vlastností sa ležaním vo fľašiach ešte umocňuje.

Muller -Thurgau

Müller Thurgau - vznikol krížením rizlingu a silvánu. Jeho tvorca Dr. Muller si neželal, aby niesol jeho meno, v mnohých krajinách to rešpektujú a označujú ho ako "rizvanec". Táto odroda poskytuje buketné, menej extraktívne, avšak jemne muškátové vína s nižším obsahom kyselín. To je dôvod, prečo i vám odporúčame jeho skoršiu konzumáciu.

Chardonnay

Chardonnay -je dnes vo svete jednou z najžiadanejších bielych odrôd viniča. Pochádza z Burgundska a presvedčí vás svojim nevtieravým zamatovo - ovocným buketom a lascívnou chuťou agátového medu. Svedčí mu vyzrievanie v drevených sudoch a ležanie vo fľašiach. Sme presvedčení, že naše Chardonnay uspokojí vaše zmysly.

Ďalšie odrodové biele vína: Veltlínske červené skoré, Silvánske zelené, Pesecká leánka, Rizling rýnsky, Neuburské, Kerner, Rulandské biele, Rulandské šedé, Dievčie hrozno, Moravský muškát, Iršai Oliver, Sauvignon, Muškát ottonel, Tramín červený, Devín, Csersegi Fűszeres, Pálava.

Biele cuvée: Caballero,Cuvée Matyšák biele.

Ružové vína: Svätovavrinecké ružové, Zweigeltrebe ružové.

Svätovavrinecké

Červené odrodové vína

Svätovavrinecké - pochádza z Francúzka, dnes ho tam však len so šťastím objavíte. Zato u nás je príťažlivou a obľúbenou modrou odrodou. Poskytuje príjemné harmonické vína, vybavené dostatočnou farebnosťou a často príjemným višňovo- ovocným buketom. Svätovavrinecké chutí i v mladej podobe, v tom čase tak veľmi pripomína to slávne "Beaujolais nouveau"!

Frankovka modrá

Frankovka modrá - nerodí sa len v Rači, či Skalici. Pezinská je rovnako dobrá. Ak je navyše vyzretá, je tmavá, vonia po škorici a v chuti je dlhá a dostatočne "teplá". To "teplo" je dané pozoruhodnou koncentráciou polyfenolov a glycerolu. Fľašu hodinu pred konzumáciou otvorte, víno vytemperujte na 16 – 18°C a rozlievajte ho do dôstojných, dostatočne objemných sklených pohárov...

Dornfelder

Dornfelder – je nemeckým krížencom, ktorý sa len prednedávnom udomácnil v malokarpatských viniciach. Poskytuje farebne intenzívne červené víno s vôňou po drobnom bobuľovom ovocí. Jeho chuť je plná,extraktívna, perzistentná. Ležaním v sudoch a následne vo fľašiach vyzrieva do podoby, ktorá je pre milovníka červeného vína veľmi príťažlivá.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon - je pre mnohých odrodou, ktorá vo svete vína nemá páru. Aj keď nehovoríte francúzky, určite si s ním porozumiete. Skúste sa však spriateliť s vyzretým kabernetom. Bude plný vôní čiernych ríbezlí a čierneho korenia. V niekoľkoročnom kabernete objavíte dokonca vône čokolády a tabaku. Cabernet Sauvignon je jednoducho božské médium.

Ďalšie odrodové červené vína: André, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Modrý portugal, Heroldrebe, Domina, Alibernet, Otelo, Rizling čierny.

Červené cuvée: Hidalgo, Kráľ Ondrej II.

Sekty: Sekt Matyšák (biely, ružový), Morio.

Pivnice vo Vínnom hoteli - Bratislava

Ak máte záujem o ochutnávku slovenských, alebo malokarpatských vín pre viac ako 8 osôb, >> kontaktujte nás.

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Dni otvorených dverí na Malokarpatskej vínnej ceste

Vydané: 2005-12-15
Aktualizované: 2005-12-15

Kategórie: Sprievodca