Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Tip na najkrajší malokarpatský výlet: Okolo vodopádu cez Záruby zo Smoleníc do Smoleníc

Občasný vodopád v tiesňave Hlboča

Ak chcete absolvovať najkrajší malokarpatský výlet a zdieľať s nami pocit, že je naozaj najkrajší, musíte sa zjari poponáhľať. Prvým dôvodom, aby sme tento výlet tak nazvali, je totiž vodopád, nazývaný Občasný. Vodopád na hornom konci tiesňavy Hlboča sa volá Občasný, lebo vodná stružka, ktorá ho živí, sa po väčšinu roka stráca v hlbinách Smolenického krasu. Počas druhého aprílového víkendu 2006 bol však živý a v plnej kráse. Po vodopáde nasledovali ďalšie príjemné prekvapenia, ktoré nás viedli k odvážnemu tvrdeniu, že toto je najkrajší malokarpatský výlet. Ale pekne po poriadku:

Keď dorazíte do Smoleníc, treba si zvoliť asfaltku s modrou značkou, ktorá smeruje do vrchov. Nie tú, ktorá smeruje k Smolenickému zámku, ale tú, ktorá vedie do doliny Hlboča. (Sú tam totiž dve paralelné modré značky.) Cesta sa začína akousi polotovárenskou budovou, za ktorou sú rodinné domčeky. Po ľavej strane sa kľukatí cez záhradky úzka vodná stružka. V niekorých záhradkách si pred výstavnými vilkami urobili z tejto vodnej stružky malé bazéniky. Pokračujete smerom nahor a zistíte, že malá vodná stružka je (aspoň zjari) horská bystrina, ktorá sa vyznačuje rýchlym prúdom. Táto bystrinka sa občas stráca pod povrchom. Sme v krasovej oblasti.

Občasný vodopád

Tiesňava - zrejme vytvorená počas tisícročí touto bystrinkou - nie je dlhá. Po jej pravej strane sa zdvíha najprv zalesnený a napokon skalnými bralami obrúbený hrebeň vrchu Molpír i s chudobnými zostatkami Molpírskeho hradiska kedysi obývaného ľudožrútmi.

Na konci tiesňavy - po približne dvoch kilometroch - napravo od lesného chodníka padá do hĺbky deväť metrov jedinečný malokarpatský vodopád. Keď sme sa k nemu vybrali uprostred horúceho leta, mohli sme len tipovať, kde sa asi nachádza. V apríli sme ho videli v plnej kráse.

Na vodopáde i na celej vodnej bystrine je aj v apríli jedinečné to, že ho vytvára krištáľovo čistá vodná riava. Ak by niekto čakal mliečnu vodnú bystrinu z topiaceho sa snehu, bude milo prekvapený. Navyše, zdalo sa nám že voda je akosi teplá - rozhodne nebola ľadová. Prečo je voda krištáľovo čistá, sme pochopili, keď sme vystúpili nad vodopád na samom konci tiesňavy - tu potôčik pramení z hĺbok Smolenického krasu - vyzerá ako "štandardný" lesný prameň, pri ktorom už chýba len plechový hrnček. Pokiaľ ide o teplotu prameňa, niektoré zdroje uvádzajú, že v tomto kraji bola ešte začiatkom 19. storočia sopečná aktivita.

Čertov žľab
Čertov žľab.

Samozrejme, párkilometrový výstup k Občasnému vodopádu nestačí na neskromné označenie najkrajší malokarpatský výlet. Po výstupe z tiesňavy sa dostanete na lúku so zaujímavým názvom Lotašárska Vlčiareň. V Malých Karpatoch už dnes asi vlkov niet, ale názov nám ich pripomína. Lúku možno obísť po modrej značke, alebo skratkou okolo akéhosi starého oplotenia sa možno dostať na miesto, z ktorého je výhľad do doliny. Stadiaľ sa začína ďalšia zaujímavá časť výstupu - po krátkom pochode lesom dôjdete na začiatok Čertovho žľabu. Ten neostáva nič dlžný svoju názvu - napravo bralá, okolo chodníka porozhadzované balvany a poprevracané stromy. Rozkošná malokarpatská divočina je ďalším dôvodom pre neskromné označenie "najkrajší malokarpatský výlet".

Po výstupe Čertovým žľabom sa začína ďalšie prekvapenie. Cesta po zelenej značke s ozajstnými akoby tatranskými serpentínami. Tie vedú na najvyšší malokarpatský vrchol - Záruby (767,4 metra). Od štartu v Smoleniciach je potrebné prekonať 530-metrové prevýšenie. Podľa turistickej mapy na to stačia dve hodiny.

Päť skalných opíc na hrebeni Zárub
Päť skalných opíc na hrebeni Zárub.

Záruby sú súčasťou hrebeňa, ktorý sa tiahne od západu od zrúcanín divokého a spustnutého hradu Ostrý kameň smerom na východ a lemuje starodávnu Českú cestu. Hrebeňovka z Ostrého kameňa je tiež pomerne zaujímavá, krátko pod Zárubami ju spestruje päť skalných opíc, ale to je už odbočenie, pretože v prípade našej najkrajšej malokarpatskej túry odbočujeme zo Zárub doprava - po červenej značke smerujeme na východ. Ešte treba dodať, že samotný vrchol Zárub, ktorý je najvyšší v Malých Karpatoch, poskytuje pomerne skromný výhľad, je totiž schovaný medzi korunami stromov. Ale pokiaľ chcete nájsť na jeho hrebeni miesto s výhľadom, tak medzi stromami také výseky nájdete.

Smolenický zámok
Smolenický zámok.
V lese pod Havraňou skalou
V lese pod Havraňou skalou.

My sa však v našom výlete zatáčame doprava a vraciame sa po hrebeni k Smoleniciam. Po krátkom pochode nás čaká zaujímavé prekvapenie - pomerne úzky a ostrý hrebeň, ktorý je taký už od Ostrého kameňa, sa rozširuje a na Havranici vytvára malebnú náhornú plošinku.

Zo skál pod Zárubami možno sledovať severné časti malých Karpát. Ak máte ďalekohľad, nájdete na horizonte kopcov na severe aj Mohylu M.R. Štefánika s jej štyrmi vežičkami.

Potom možno po hrebeni pokračovať ďalej až po miesto označované ako Havrania skala. Z nej je pekný výhľad. Pri našom výlete sme sa až po Havraniu skalu nedostali. Krížom cez les sme po strmom zráze zbehli na cestu označenú modrou značkou, ktorá nás doviedla k Smolenickému zámku. Polenošiť si s inými, pohodlnejšími výletníkmi na lúke nad zámkom, patrí k príjemnému vyvrcholeniu nedlhej, ale turisticky zaujímavej malokarpatskej túry.

Ak by sme boli pokračovali na Havraniu skalu, našli by sme zakrátko rázcestie so žltou značkou, ktorá končí v Trstíne - dedinke na východných úbočiach Malých Karpát severne nad Smolenicami.

vb, 16. apríla 2006

Pridaj komentárPripojte komentár

Ďalšie info:

Smolenický zámok

Jaskyňa Driny

Bratislavský online sprievodca

Vodopád a kanibali v Malých Karpatoch - výlet na Molpír

Malokarpatský Občasný vodopád - 2008

Komentáre

Vlado: Popadané stromy v Čertovom žlabe (10.3.2015)

Počas krátkej snehovej kalamity začiatkom roku 2015 podadali údajne v Čertovom žľabe pod ťarchou snehu stromy a je ťažko priechodný. Možno bude túra o to krajšia pre peších turistov :-) Pre cykloturistov asi nie.

Re: Čas (7.1.2014)

Celý okruh trvá asi štyri hodiny. Asi aj s Havraními skalami, na ktoré sa naozaj oplatí zájsť. Čo chýba vo výhľade na Zárubách, to nájdete na Havraních skalách (zvykne sa im medzi horolezcami hovoriť Havranica).

Vlado

Cas? (7.1.2014)

Ako dlho tato cela tura trva?

Padla voda (6.9.2012)

Rad by som upresnil nazov vodopadu na konci Hlboce. Spravne bolo uvedene, ze je to obcasny vodopad, lebo naozaj voda v nom pada iba zaciatkom jari, ked sa topia snehy. Nevola sa vsak Obcasny, ale hovori sa mu Padla voda. Pod tym nazvom ho poznaju vsetci Smolenicania.

Prajem pekny den.

Pekný výhľad z Havraních skál (7.7. 2010)

Ďakujem za tip na super výlet. Oplatí sa zájsť až na Havranie skaly, je odtiaľ veľmi pekný výhľad. Čertov žľab je skvele upravený pre náročných horských cyklistov!

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie