Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Kršlenica už nie je len Hrad, môžete tam aj filipsíkovať

Pes Filipes, originálne Huckleberry Hound

Keď sme vo veľkonočnú nedeľu vystupovali na kršlenické skalky v Malých Karpatoch, stretli sme hlavného odisťovača z Jamesu Vlada Lineka. Potešil nás správou, že k odisteným sektorom pribudol aj sektor Pes Filipes, kde je novoodistených 5 ciest. Jedna náročnosti 5, jedna šestka a ďalšie sa pohybujú okolo sedmičky. Je to teda podobné ako na doteraz odistenom sektore Hrad, ktorý je vhodný skôr pre lezcov, čo si trúfnu na šestkové i ťažšie cesty.

Sektor Pes Filipes sa volá podľa skaly, ktorá skutočne pripomína hlavu hrdinu kresleného seriálu. Pes Filipes je preložený československý názov pre amerického Huckleberryho Hounda. To bol kreslený seriál z produkcie Hanna a Barbera, ktorý vysielali úctyhodných 30 rokov od roku 1955. Akurát ten klobúčik na skale nehľadajte.

Najľahšiu cestu sektoru, ktorá je úplne napravo, som si vyskúšal a najmä jej finálny previs s nedôveryhodným mierne dunivým balvanom mi natoľko dal zabrať, že som radšej po dlhom rozhodovaní uhol do previsu vľavo, pravdepodobne do ťažšej cesty.

Ďalšie sedmičkové cesty skúšali výkonnejší lezci, ktorí potom dávali osmičkového Rolanda v sektore Hrad.

Filipsíkové skaly sú veľmi pekné, z hľadiska bezpečnosti majú ale jedno mínus, nasleduje v nich jeden skalný stupeň po druhom, čiže v prípade pádu možno rátať s nárazom na lavicu. Rovné platne, či previsy sú bezpečnejšie. Sektoru Hrad dominuje veľká platňa.

Kršlenica je známa svojím vápencovým povrchom s neuveriteľne dobrým trením. Podobný sa mi zdal byť aj vápenec na Filipsíkovi, veď je to jedna skalná oblasť.

Nátalia Berezňáková v päťkovom Sokolíku na Kršlenici
Nátalia Berezňáková v päťkovom Sokolíku na Kršlenici. Autor / zdroj: Tomáš Dedinský.

V sektore Hrade sú len tri z devätnástich ciest ohodnotené 4 až 5. Veľmi peknou päťkou je Sokolík. Najprv v ňom postupujeme plytkou preliačeninou, ktorá sa končí previštekom s báječným madlom. Potom začína sokolík.

Za jeden prst - Martin Krasňanský v osmičkovom Rolandovi, kršlenický sektor Hrad
Za jeden prst - Martin Krasňanský v osmičkovom Rolandovi, kršlenický sektor Hrad. Autor / zdroj: Tomáš Dedinský.
Za jeden prst - Martin Krasňanský v osmičkovom Rolandovi, kršlenický sektor Hrad

Osmičkový Roland. Prvovýstup z roku 1986 "spáchal" Roland Ďurka. V ceste asi boli pôvodne len dva kruhy, čo predstavuje obdivuhodné odlezy. Dnes je v nej 7 borhákov a zlaňák.

Vlado Bibel

Vydané: 10. 4. 2015
Aktualizované: 10. 4. 2015
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.