Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 21.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2255USD   25.433CZK   0.88365GBP   309.20HUF   4.1716PLN   7.4352HRK . . . viac

Postrehy z Ekotopfilmu 2012: Rosomák nie je yeti

Z filmu Rosomák: Hon na fantóma

Asi tak by mohol vyzerat yeti, povedal som si pri premietaní filmu "Rosomák - stopovanie fantóma" od filmárky Gianny Savoie z USA. Film o úsilí amerických zoológov vypátrať čo najviac podrobností o živote najväčšieho suchozemského lasicovitého živočícha prináša zaujímavé zábery chlpatej "potvorky", ktorej sa najlepšie darí v snehu.

Rosomák je vďaka svojej hydrofóbnej olejovitej kožušine prispôsobený životu v ľadovcoch natoľko, že ho môže ohroziť globálne otepľovanie a miznutie ľadovcov. Samice rosomáka privádzajú na svet mladé v snehových brlohoch, v ktorých zostávajú do mája. Na pohyb v snehu sú vybavené širokými labami, ktoré im slúžia ako ľuďom snežnice.

Z filmu Rosomák: Hon na fantóma

Zoológovia píšu, že rosomák môže byť aj meter dlhý a vážiť do 35 kilogramov. Keby bol väčší, nebol by to ten legendárny yeti, s ktorým sa mnohí dobyvatelia Himalájí chceli stretnúť.

Rosomáky sú vybavené ostrými zubami, dlhými pazúrmi a sú to šelmy, ktoré lovia menších cicavcov a trúfnu si aj na losa. Často sú nútené živiť sa zdochlinami a sú na to vybavené stoličkami zahnutými dovnútra, ktoré im umožňujú hrýzť aj zamrznuté mäso. Ich prirodzenými nepriateľmi sú vlci, ale na ich koristi sa rosomáci niekedy priživujú, pretože s jedným vlkom si rosomák poradí. V arktickej divočine Euroázie a Ameriky, kde rosomáci žijú, sa vyformoval ich charakter - dravých a žravých predátorov, a tak historicky napr. v Amerike existuje voči tomuto šelmovitému cicavcovi veľa negatívnych predsudkov. Tie sa asi zrodili v časoch, keď rosomáky vykrádali dobyvateľom divočiny a zlatokopom ich potravinové skrýše.

Americká filmárka Gianna Savoie vytvorila vo filme iný obraz rosomáka. Taký, ktorý vyvoláva skôr sympatie, než odpor. Vyše roka trvalo, kým zhromaždila zábery o práci zoológov, ochranárov, ktorí skúmajú život rosomákov a napokon divákovi ponúkla dokument o nesmiernej vitalite a húževnatej nezávislosti, ktorú toto zviera potrebuje na prežitie v divočine. Vďaka aľjašskému chovateľovi dvoch malých osirelých rosomákov spoznávame vo filme hravé zvieratká pripomínajúce o niečo väčšieho hranostaja.

Vlado Bibel

Vydané: 17. 10. 2012
Aktualizované: 17. 10. 2012
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.