Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozvánka na Expedície 2012

Kazbek

Posledná marcová sobota bude v Bratislave plná cestovateľských zážitkov. Zaslúži sa o to aj dvadsiate šieste stretnutie expedičných turistov a netradičných cestovateľov Expedície 2012. Ak prídete do Areálu Slovenskej technickej univerzity, Fakulty elektrotechniky a informatiky, v Mlynskej doline, tak neprídete o vystúpenia spojené s premietaním, ktoré priblížia viaceré, pre aktívnych turistov zaujímavé lokality:

10:00 Španielske pohoria - pripravil Ján Pospíšil

10:40 Kazbek, film (3. miesto na Fest. Camera Slovakia 2012) - Pavol Fabian

11:20 Gruzínsky Kaukaz - z Omalo do Kazbegi - Silvia & Štefan Szabó

12:05 Pirin, Rila a Vitoša - Jozef Blecha

12:30 Škandinávia a jej vrcholy - Miroslav Toman

13:40 Velikonoční Kanárské ostrovy - Libor Hnyk

14:25 Hranice Himaláji a Karakorumu a štyroch svetových náboženstiev. Lesk a bieda komerčných trekárov - Svetozár Krno

15:10 Tádžikistán. Kde osli dávají dobrou noc - Kamila Hnyková

15:55 Trek okolo Dhaulagiri - Libor Hnyk

16:40 Vietnam na bicykli - Miro Langer

17:25 Phansiphan (3 143 m), najvyšší vrchol Vietnamu, a hory južnej Číny - Branislav Štefánik

18:10 Čo Oju (8 201 m) - Branislav Pastor

Ďalšie informácie o jednotlivých vystúpeniach sú na stránkach Expedícií. Podrobnejšie sú tam popísané turistické zážitky z gruzínskeho Kaukazu a z himalájskeho Ladakhu. Texty naznačujú, že ich aktéri sú zástancami nekomerčnej poznávacej turistiky spojenej s aktívnym pohybom, slušnými turistickými výkonmi a objaviteľským nadšením.


Svetozár Krno

Na programe Expedícii 2012 je aj krst knihy Zo sibírskeho Tibetu ku kolíske Džingischána. Knihu na základe štyroch cestovateľských výprav napísal publicista a cestovateľ Svetozár Krno, jeden z organizátorov Expedícií 2012.

Poprosili sme S. Krna o vysvetlenie, čo sa skrýva za spojením expediční turisti a netradiční cestovatelia.

"Expedičnou turistikou sú ... dlhodobé turistické akcie v neznámom alebo málo známom prostredí, ktoré nenarušila civilizácia, a ktoré leží vzdialené od civilizačných objektov," uvádza S. Krno. Turisti sú odkázaní len sami na seba, len na materiál, ktorí si sami priniesli, a keďže ... spomínané veci nemôžu získať ... výrazne sa posilňuje objaviteľský charakter turistiky." S. Krno to tak popísal v časopise Slovenský turista v roku 1989. Ako ďalej uvádza, "aktér expedičnej turistiky by mal niečo nové objaviť. Netradičný cestovateľ je podobný ako expedičný turista, ale nie je tu dôraz na športový výkon, a nie je nevyhnutné prírodné prostredie."

Ak vás zaujíma expedičná turistika a netradičné cestovanie, príďte na Expedície 2012. Vstup je voľný. Konajú sa v čase, keď v Bratislave prebieha aj Festival Hory a mesto.

Pridaj komentárPripojte komentár

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.