Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pravá džungľová varianta - Šulianska varianta

Dunajská sleklajna. Niekedy treba vyliezť na konár padnutého stromu a pretiahnuť pod ním kánojku
Dunajská sleklajna. Niekedy treba vyliezť na konár padnutého stromu a pretiahnuť pod ním kánojku.

Na slovenskej strane dunajských ramien sme postupom času objavili dve džungľové varianty. Tak hovoríme splavom, pri ktorých je nutné trocha kľučkovať v úzkych ramenách medzi popadanými stromami, podliezať a preliezať ich kmene a konáre. Jedna varianta sa začína pri Bodíkoch a ďalšia pri Šulianskom jazere. Bodícku chodievame častejšie a nie je na nej toľko prekážok ako na Šulianskej. Tá mala aj jednu špecialitu, rýchlu zákrutu, v ktorej prúd natláčal kánojky pod konáre hustého stromu. Naposledy sme túto zákrutu len tak-tak zdolali, prišiel som pri tom o čiapku.

Do ramena so Šulianskou džungľovou variantou vstupujeme povyše Šípovej hate.

Ďžungľová varianta
Ďžungľová varianta
Ďžungľová varianta
Toto asi neodtlačíme
Toto asi neodtlačíme.
Tu sme sa napokon podplavili
Tu sme sa napokon podplavili.
Jedna z posledných prekážok

Preliezanie padnutých stromov

Počas horúcich augustových dní sme sa do Šulianskej džungľovej varianty znova vypravili. Vjazd bol pohodovejší, ako býval v minulosti, ale potom nasledovalo viacero miest s popadanými stromami. Niekde sme museli kánojku nadnášať ponad popadané kmene, inde zasa podstrkávať. Počas celej výpravy sme si uvedomovali, že rameno je akousi stokou, toľko plastových i sklenených fliaš bolo pozachytávaných na popadaných stromoch.

Už spomínanú obávanú zákrutu si voda upravila po svojom. Našla si nové cestičky a rýchly prúd sa stratil. Prekážok však neubudlo. Postupovali sme pomaly a aj s určitými obavami, pretože v tesnej blízkosti napravo boli húštiny, ktoré obľubujú divé svine.

Jednou z posledných prekážok bol obrovský kmeň dunajského velikána. Našťastie medzi kmeňom a hladinou bol priestor, ktorým sa kánojka dala prestrčiť.

Koho to môže baviť

Komu možno Šuliansku džungľovú variantu odporučiť: Len tomu, kto neočakáva, že bude pohodlne pádlovať, rád vylieza, prelieza, vie udržať rovnováhu na klzkých kmeňoch a nevadí mu, že občas musí skočiť do vody. Tie mokré kmene a konáre môžu byť nebezpečné. Nebola by to žiadna haluz, keby sa človek skĺzol do vody a napichol na nejakú schovanú haluz...

Upratovanie počas výletu

Ideálne by tiež bolo, aby sa do Šulianskej džungľovej varianty vypravil niekto, kto sa vie nadchnúť pre upratovanie prírodného prostredia, vezme si aj plastové vrece a vyzbiera doň aspoň niektoré zo zatúlaných fliaš, ktoré uvidí v ramene.

Nápad: plôtik proti plávajúcemu odpadu

Omnoho užitočnejšie by ale bolo prehradiť vstup do ramena plotom, ktorý by zachytával plávajúci odpad prinášaný prúdom. Mám podozrenie, že veľa odpadu prichádza od chát lemujúcich Šulianske jazero. Plot by mohol byť len na úrovni hladiny, aby neobmedzoval ryby. Pre vodákov a rybárov by na ňom mohla byť urobená bránka, ktorú by si mohli otvoriť, ak by sa chceli vplaviť do ramena.

Prasiatka na stromoch pod prvou Bodíckou prehrádzkou
Prasiatka na stromoch pod prvou Bodíckou prehrádzkou.

Text a foto: Vlado Bibel

Výlety v dunajských ramenách: >>

Vydané: 2015-08-20
Aktualizované: 2015-08-20

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky