Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Splav rieky Leitha v Rakúsku

Leitha 1

Leitha (Lietava) je pomerne málo známa rieka neďaleko Bratislavy v severovýchodnom Rakúsku, na ktorej možno zažiť príjemný turistický splav. "Je to nádherná rieka s rýchlym tokom. Je tam veľa ostrých meandrov, všade veľa stromov, takže na nás nepieklo slnko," vraví všestranný turista Peter Čaro Čaradský o splave, ktorý absolvoval 19. augusta.
"Na trase z Brucku do Gattendorfu boli tri hrádze, jednu som preboril mojim ľadoborcom, dve sme museli preniesť. Pri jednej prehrádzke bolo natiahnuté slackline lano. O 17:00 nás začali napádať húfy komárov."

Splav trval jeden deň.

Štart: Bruck an der Leitha

Cieľ: Gattendorf

Leitha 2

Leitha je dlhá 180 kilometrov a začína sa v Dolnom Rakúsku pri obci Haderswörth, na mieste, kde sa spájajú dve rieky - väčšia Schwarza a menšia Pitten. Leitha vteká v Maďarsku do Mošonského ramena Dunaja.

Z dvoch prítokov Leithy je zaujímavejšia Schwarza, ktorá patrí do turisticky zaujímavej časti Álp - preteká Höllentálskym kaňonom medzi strmými vápencovými stenami Schneebergu a Raxu. Schwarza je dlhá 78 kilometrov, Pitten len 23 kilometrov.

Leitha by bola na vodu omnoho bohatšia, keby z vôd jej prítokov nenapájali kanál Wiener Neustadt. Časť vôd Schwarzy slúži aj ako zdroj pitnej vody pre Vieďeň. Kanál Wiener Neustadt otvorili v roku 1803 a bol súčasťou neuskutočneného projektu vodnej cesty do jadranského Terstu.

Rieka Leitha sa dlho - až do roku 1921 prelínala s rakúsko-uhorskou hranicou, dnes sa prelína s hranicou dvoch rakúskych krajov - Dolného Rakúska a Burgenlandska. Podľa historičky Margaréty Musilovej má názov germánsky pôvod, asi longobardský, keďže v oblasti Leithy žili Longobardi v 5.-6. storočí a základ slova znamená - íl, bahno, niečo klzké - loidh. V roku 833 sa spomína v jednej listine kráľa Ľudovíta Nemca (bol vnukom Karola Veľkého) Lithaha ležiaca v Avarskej provincii, čo je vlastne územie dnešného západného Maďarska a Burgenladska. Pôvod mena tejto rieky je veľmi starý.

Leitha 3
Leitha 4
Leitha 5
Leitha 6
Leitha 7
Leitha 8
Leitha 9
Leitha 10
Leitha 11
Leitha 12
Leitha 13
Leitha 14
Leitha 15
Leitha 15
Leitha 16
Leitha 17
Leitha 18

Rieka má aj svoj slovenský názov - Lietava, český - Litava, a maďarský Lajta, alebo tiež Sárvíz (bahenná voda).

Snímky: Čaro a spol., text: Vlado Bibel.

Ďalšie info:

Tipy na športovanie a dobrodružný turizmus, outdoorové aktivity

Stano: Vhodné miesto na stanovanie (8. júla 2015)

Vedeli by ste mi poradiť pri splave rieky Leitha na trase Bruck – Gattendorf nejaké vhodné miesto na prenocovanie v stane? Dalo by sa niekde popri rieke ? Viem že tento úsek sa dá splaviť za deň, ale chceme ísť pomalším tempom.

ďakujem

Re: Vhodne miesto na kempovanie

Ahoj Stano, zial asi nemam pre teba dobru spravu, neviem o ziadnom oficialnom mieste na stanovanie a hlavne je tam problem s mnozstvom komarov vecer. Rakusania nestriekaju komare.

Email: caroslav at gmail . com

Vydané: 2012-08-24
Aktualizované: 2012-08-24

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky