Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 23.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1749USD   25.469CZK   0.88810GBP   313.54HUF   4.2155PLN   7.5770HRK . . . viac

Stretnutia s rybárikom

Kingfisher

Rybárik riečny je síce krásny, ale nie veľmi inteligentný. Rád hniezdi v strmých brehoch, do ktorých si vŕta svojím mocným zobáčikom diery. Niekedy sa vraj stáva, že pri začiatku hĺbenia tak prudko útočí na hlinené steny, až sa poraní a zabije. Múdrosť rybárikovi chýba, ale vytrvalosť nie. Pretože, ak už dieru začne vŕtať, môže byť napokon hlboká aj niekoľko metrov. Mohli by sme povedať, že medzi vtáčikmi je rybárik niečo ako povestná pekná blondínka medzi ľuďmi. Vyniká svojou krásou, ale nie chytrosťou - húževnato si vraj stavia hniezda na miestach, ktoré znova a znova zaplavuje voda...

Ten druh rybárika, ktorého sme mali šťastie vidieť v dunajských ramenách (Alcedo atthis - Rybárik riečny), má tyrkysový až ocelovomodrý chrbátik a žtlooranžovú náprsenku a bruško. Nemohli sme si ho veľmi poobzerať, pretože rybárik sa vždy iba mihne a už je preč, ale jeho farby sú také žiarivé, že si ich všimnete aj za okamih. Pri poslednej niekoľkohodinovej plavbe po ramenách sme takto rybárika pozorovali až trikrát.

Rybárik je vraj veľký žrút malých rybiek, a preto žije tam, kde rybky dobre vidí v priezračnej vode. Práve taká je teraz voda v južnejšej časti ramien na slovenskej strane Dunaja. Preto sme rybárika stretávali častejšie ako inokedy. Nezaujali sme polohu zamaskovaného strelca s fotopuškou, a tak môžeme ponúknuť len prevzatú fotografiu. Autorom snímky rybárika je Tony French, zverejnil ju na stránkach Wikipedie.

Ďalšie snímky z dunajských ramien sú autentické a pochádzajú z našich augustových výletov.

Danube River branches - August 2012
"A triumphal arch" in the Danube River branches
Danube River branches - August 2012
Danube River branches - August 2012
Danube River branches - August 2012
Danube River branches - August 2012

Snímky a text: Vladimír Bibel, snímka rybárika: Tony French, Wikipedia

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 14. 8. 2012
Aktualizované: 14. 8. 2012
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.