Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vodácke orientačné preteky v dunajských ramenách

Kontrolný bod na orientačných pretekoch 2015
Kontrolný bod na orientačných pretekoch 2015. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Už 53. ročník vodáckych orientačných pretekov O putovný pohár Petra Janošoviča pripravilo päť bratislavských vodáckych klubov na sobotu šestnásteho mája. Preteky sú každoročne usporadúvané v ramenách Dunaja. Ako uvádzajú usporiadatelia, "tieto preteky dokazujú, že je možné úspešne spojiť orientačné prvky s vodáckou zdatnosťou. Vodácke orientačné preteky sú určené vodákom a turistom z radov mládeže aj dospelých pri rovnosti podmienok súťaže. Pravidlá pretekov sú jednoduché a zladené so zvláštnosťami terénu a plavidiel."

Preteky sa začínajú v sobotu popoludní, zraz účastníkov je o 14,30 hodine na táborisku pri bývalej Spodnej Bodíckej bráne na riečnom kilometri 1825,2.

Ako mi povedala jedna z organizátoriek, Zuzana Hricová z Vodáckeho klubu Dunajčík, úlohou pretekárov bude nájsť 14 kontrolných miest na trase dlhej okolo 10 až 15 kilometrov. K tomu, aby ich našli, im bude slúžiť tzv. slepá mapa, na ktorej si sami vyznačia tieto kontrolné miesta. V posledných rokoch preteky absolvuje okolo 15 - 20 kánojok. Tie sú rozdelené podľa zloženia posádok do kategórií muži, mixy a pod. Na víťazov čakajú ceny - rôzne turistické doplnky. Zuzana Hricová vraví, že kedysi, keď fungovali vysokoškolské lodenice, prichádzalo na preteky viacero posádok.

Kedže preteky sa končia v sobotu o dvadsiatej hodine pomerne ďaleko od civilizácie, mnohí účastníci ostanú nocovať v táborisku pri Bodíckej bráne. V nedeľu potom splavia Dunaj do Gabčíkova, odkiaľ je pre prihlásených účastníkov zabezpečená doprava lodí autobusom a vlekom do Bratislavy.

Záujemcovia o účasť na pretekoch sa môžu prihlásiť u Zuzany Hricovej telefonicky na čísle 0907 698 459, alebo mailom na adrese hricova-at-fajnorka.sk.

Vlado Bibel

Ďalšie info:

Moje prvé orientačné preteky

<%ramena lang %>

Ad: Preteky 2015

Pretekári mali na trasu limit 3 hodiny, lodí štartovalo 21. Na osobu sa platilo štartovné 5 EUR.

8 lodí našlo všetky kontrolky.

Vydané: 2015-05-14
Aktualizované: 2015-05-14

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy