Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1845USD   25.695CZK   0.88163GBP   314.07HUF   4.2220PLN   7.5478HRK . . . viac

Vojčiansky okruh v dunajských ramenách

Vojčiansky okruh

Do dunajských ramien pod Bratislavou chodíme už dlho, ale predsa sa nám podarilo nájsť novú trasu, ktorou sme sa doteraz neplavili. Začína sa pri Vojke. Tam sa končí rameno, ktoré sa odpája od hlavného ramena pod obcou Dobrohošť. Kedže v tomto ramene voda prúdi len slabúčko, poľahky sme ním pádlovali nahor v smere od Vojky na Dobrohošť.

Mapa, na ktorej je vyznačené miesto štartu, mostíka s rúrami a vodný prepad: >>

Stretnutie s labuťami a mostík nad rúrami
Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh

Na miestach, kde sa rameno zužuje a voda preteká pod mostíkom rúrami, sme stretli labutiu rodinku. Trocha sme sa obávali, ako sa labute budú správať, či na nás v úzkom kanáli labutí rodičia v zúfalstve nezaútočia. Ale labute sa ukázali byť inteligentnejšie, ako sme očakávali. Zoradili sa po našej ľavej ruke. Najprv sa plavila najväčšia labuť, asi samec. Niekoľko metrov za ňou mladé labute pod ochranou svojej mamy. Dospelé labute sa na nás stále pozorne dívali, či nechystáme niečo zlé. Tak sme sa v pokoji obišli. Potom sme sa preplavili, či skôr rukami pretlačili, cez jednu z rúr.

Vodný prepad
Vojčiansky okruh

Bočné rameno, ktorým sme sa plavili z Vojky, nie je dlhé. Zakrátko sme sa dostali do hlavného ramena, v ktorom voda prúdi rýchlejšie. V tomto ramene je aj malá adrenalínová vložka, mierny vodný prepad, v ktorom sa voda čerí v perejkách. Šťastne sme ho splavili. V minulosti sa nám voda zdala byť plytšia, a tak sme kanoe radšej prenášali, aby sme sa po náraze do kameňov nechtiac nevykúpali. Tentokrát sme sa rozhodli prepad splaviť a hladko sme prekĺzli "šlajzničkou". Škoda, že takýchto miernych vodných prepadov nie je na slovenskej strane Dunaja viac.

Vojčianske jazero
Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh

Hlavné rameno je až po Vojku rýchle, a tak sme sa skoro vrátili na miesto štartu. Potom sme si ešte zapádlovali pod Vojku a preniesli sme kanoe do Vojčianskeho jazera. A tak sme mali pohodový splavík - Vojčiansky okruh - i s kúpaním v príjemnej a priezračnej vode Vojčianskeho jazera.

Pred búrkou
Pred búrkou.

Text a foto: Vlado Bibel

Vydané: 27. 7. 2016
Aktualizované: 27. 7. 2016
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.