Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Pozvánka na festival Hory a mesto 2014: Film Vrchol – dramatický pohľad do Hrdla flaše

K2 and Bottleneck

Hrdlo flaše – Bottleneck - je nazvaný 100-metrový kuloár vo výške okolo 8200 metrov na druhej najvyššej hore sveta K2 (8611 m) v Karakorame. Do Hrdla flaše vyúsťuje, ako vraví popradský horolezec Peter Hámor – Butylka. To je pásmo, ktoré je ohrozované lavínami a ľadom padajúcim z obrovských serakov. Najviac lavín však padá v samotnom finálnom Hrdle flaše, ktoré sa stalo kľúčovým miestom horolezeckej tragédie v roku 2008.

Do jednej expedície sa na konci júla 2008 spojilo 25 lezcov z viacerých krajín. Mnohí napokon zdolali Kádvojku po výstupovej trase cez severovýchodné rebro – Abruzziho pilierom. Jedenásti však zahynuli, z toho desiati pri zostupe, keď ich noc zastihla v pásme smrti nad Bottleneckom, v ktorom lavína strhla fixné laná.

Shooting The Summit movie.

O tragickej výprave, omyloch a hrdinstve horolezcov rozpráva film Summit – Vrchol. Je to pôsobivý hraný dokument, v ktorom sa striedajú autentické dokumentárne zábery s inscenovanými, takže divák si na prvý pohľad nevšimne, kde sa končí dokument, a kde začína nainscenovný film. Až po dramatickom zábere si uvedomí, že to, čo videl, vlastne nebolo možné nafilmovať v okamihoch, keď naozaj k tragédii došlo.

Pemba Gyalje Sherpa - the hero of the K2 2008 expedition.

Film nakrútil írsky režisér Nick Ryan. Mal uľahčenú úlohu vďaka tomu, že k dispozícii mal videozáznamy od viacerých účastníkov výstupu. Hrané scény sa dokrúcali v Alpách vo Švajčiarsku. Odborným poradcom Ryana bol Šerpa Pemba Džaeldží (Gyalje), ktorý zachránil životy najmenej dvom západoeurópskym lezcom, keď sa po zostupe do štvrtého tábora (7 700 m) dvakrát vrátil nahor, aby pomohol zostúpiť lezcom, ktorí uviazli v pásme smrti.

Film je premietaný v rámci festivalu Hory a mesto 2014.

(vb)

Oficiálny trailer fimu Vrchol zo servera Image Now - Vimeo.

Vydané: 20. 3. 2014
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.