Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 21.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2255USD   25.433CZK   0.88365GBP   309.20HUF   4.1716PLN   7.4352HRK . . . viac

Výlet na Vysokú

Výlet na Vysokú
Oblasť:
Malé Karpaty a Trnava
 
Klikni pre ďalšie informácie

Vysoká (754 metrov) je druhý najvyšší kopec v Malých Karpatoch a výstup naň je pomerne krátky - za predpokladu, že sa dopravíte autom pod hrebeň Karpát až do Vývrate, kde sa končí automobilom sprístupnená asfaltová cesta. Z Vývrate sa dá vyšliapať po modrej značke na Vysokú za hodinu a pol. V takom prípade je to peší výlet, ktorý aj s leňošením na vrchole trvá tri hodiny. K tomu ešte treba prirátať vyše polhodinovú jazdu autom do Bratislavy.

Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Nad Vývraťou sa začínajú serpentíny a po nich pomerne nepríjemný traverz cez les po šikmo naklonenom chodníku. Našťastie, nie je veľmi zdĺhavý. Po krátkom výstupe cez les sa potom ocitnete na lúkach s vysokou trávou a vetrom ošlahanými stromami. Táto časť túry je možno krajšia ako samotný vrchol.

Vrchol s krížom a pohľad z vrcholu
Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Na rozdiel od najvyššieho malokarpatského vrcholu Záruby, z ktorého je len pekný výhľad na oblohu a troška-troška na Podunajsko, pri pohľade z Vysokej sa pred turistom do diaľky vlnia malokarpatské lesy a kopce.

Výlet na Vysokú

Na chodníku pod vrcholom v prírodnej rezervácii Vysoká.

Ako sa dostať na Vysokú:
Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Najzdravšie je to pešo po Štefánikovej magistrále z Bratislavy. Ale to zvládnu len naozaj zdatní turisti, ktorí došliapu až po Panské uhliská, kde treba odbočiť na chodník s modrou značkou.

Pohodlnejšie je to autom, najprv po diaľnici D1, potom od Lozorna po malokarpatskej magistrále do Kuchyne. Tam sa v rozpore so súčasnými turistickými mapami nedá pokračovať po modrej značke cez sprivatizované pozemky, ale nutné je pokračovať jeden-dva kilometre po malokarpatskej magistrále až po prvú asfaltovú odbočku doprava smerujúcu na Vývrať. Je to zároveň značkovaná cyklistická trasa. Z Vývrate po chodníku s modrou značkou je to na vrchol asi hodina a pol šliapania.

vb

.Pripojte komentár

Komentáre

Nooo, hodina a pol (9.4.2015)

Tto uz treba ist poriadne pomalyyyyy, aby to trvalo az hodinu a pol... vegetne tempo je hodina pat... (Autor: neznámy)

Hodina a pol je orientacny udaj (21.7.2017)

Prevysenie 450m, vzdialenost ca 3.6 km, miestami sypky podklad, korene stromov. Strednym tempom je to zhruba 75 min. Zostup vyzaduje zvysenu opatrnost. (Autor: neznámy)

Vysoka 2017 (2.1.2018)

Tento rok 31.12.2017 nas bolo menej. Chodnik bol mokry, same blato. Aj tak dakujeme za poharik vina chlapom z Budmeric. Tiez som si vsimol ze niekto doniesol slnecnicove semienka pre vtaky. Super vylet. (Autor: Steffek Ivan)

Vydané: 7. 4. 2005
Aktualizované: 2. 1. 2018
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.