Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/2344.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 690
Panoráma.sk - Počas víkendu v Bratislave i v ďalších regiónoch výnimočne sprístupnili pamiatky
Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Počas víkendu v Bratislave i v ďalších regiónoch výnimočne sprístupnili pamiatky

Pamätník Chatama Sofera

Počas víkendu pätnásteho a šestnásteho septembra dostali Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta možnosť navštíviť výnimočne sprístupnené pamiatky, ktoré sú zvyčajne pre verejnosť zatvorené. Podobnú príležitosť poskytli záujemcom aj ďalšie regióny Slovenska.

Pamiatky boli sprístupnené pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Uvádza to tlačová správa Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 50 účastníckych štátoch.

Rad pred Dómom sv. Martina počas Dňa otvorených dverí pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2012
Rad pred Dómom sv. Martina počas Dňa otvorených dverí pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2012

Rad Bratislavčanov, ktorí boli v sobotu 15. septembra zvedaví na interiér veže Dómu sv. Martina.

Podrobnejšie o podujatiach Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2012 v Bratislave i v ďalších regiónoch Slovenska

V piatok 14. septembra sa v obnovených priestoroch bratislavskej Reduty uskutoční slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2012 na Slovensku spojené s odovzdávaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za rok 2011.

V podvečer sa v priestoroch Zichyho paláca uskutoční vernisáž výstavy Fotozážitky s pamiatkami, na ktorej vystavujú svoje fotografie mladí ľudia do 21 rokov, účastníci rovnomennej celoslovenskej súťaže.

Cez víkend 15. a 16. septembra majú Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta príležitosť navštíviť výnimočne sprístupnené pamiatky.

V sobotu dopoludnia bude sprístupnený Hradný palác na Bratislavskom hrade a secesná obnovená budova Gymnázia na Grösslingovej ulici. Popoludní budú sprístupnené významné sakrálne stavby (interiér veže Dómu sv. Martina, Kaplnka sv. Kataríny na Michalskej, Kaplnka Božieho tela na Panskej ulici a archeologickým výskumom objavená Kaplnka sv. Jakuba na Nám. SNP) aj meštianske domy na Panskej.

V nedeľu budú sprístupnené židovské pamiatky (Synagóga na Heydukovej ulici, Mauzóleum Chatama Sofera, Ortodoxný cintorín), Pisztoryho palác a Reduta.

Organizátormi podujatí sú mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Ministerstvo kultúry SR, Pamiatkový úrad SR, Krajský pamiatkový úrad Bratislava, Slovenské národné múzeum, Hlavné mesto SR Bratislava, Združenie historických miest a obcí.

Podujatia DEKD 2012 na Slovensku potrvajú od 14. do 23. septembra 2012.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva ponúkajú v regiónoch Slovenska organizátori širokú škálu podujatí.

Mesto Holíč pripravilo pre verejnosť prehliadky Holičského zámku, Veterného mlyna a Kostola sv. Martina.

V Nitre otvoria DEKD 2012 organovým koncertom na Nitrianskom hrade. Pamiatky mesta môžu občania bližšie spoznávať v rámci sprevádzania Prechádzky starobylou Nitrou alebo na výstave venovanej národným kultúrnym pamiatkam. Pre deti pripravili výtvarné dielne a tvorbu šperkov technikou z obdobia baroka. Odborná verejnosť sa stretne na konferencii, zameranej na marketing kultúrneho dedičstva.

Bratislavský samosprávny kraj organizuje na hrade Červený Kameň konferenciu na tému Pamiatky môjho domova v kontexte bývania. Mesto Žilina pripravuje na Starej radnici konferenciu "700 rokov mesta" pri príležitosti jeho založenia.

Mesto Považská Bystrica otvorí náučný chodník na Považský hrad a pripraví atraktívnu prezentáciu spôsobu života v stredoveku (historická kuchyňa, lukostreľba, a iné). Obrazom priblíži pamiatky mesta výstava Historická Bystrica. V Kaplnke sv. Heleny zaznie gospelový spev. Pre širokú verejnosť zorganizujú dvojdňový seminár na tému Kultúrne dedičstvo a jeho ochrana, v ktorom odborníci priblížia hodnoty regiónu a ich ochranu a obnovu.

Viaceré inštitúcie pripravujú podujatia odhaľujúce tajomstvá hradov Uhrovec, Hrušov, Lietava, Strečno a Hričov.

Populárne Dni otvorených dverí ponúka Východoslovenské múzeum v Košiciach aj Západoslovenské múzeum v Trnave. Voľné vstupy do múzeí a galérií počas celého týždňa DEKD ponúkajú napríklad Šarišská galéria v Prešove a Novohradské múzeum v Lučenci.

Výnimočné prehliadky sú pripravené v kaštieli vo Veľkom Bieli, v parku pri Budatínskom zámku, piaristickej rezidencii v Brezne.

Na Fiľakovskom hrade sa uskutoční artfoto festival a koncert mladých talentov. V Košiciach sa môžu návštevníci prostredníctvom atraktívnej nočnej projekcie dobových fotografií vydať po pamiatkach Gotickej cesty alebo spoznať hodnoty Tokajskej oblasti na Košických slávnostiach vína.

(Podľa tlačovej správy Mestskej časti Staré mesto Bratislava)

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

Hrob Chatama Sofera

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.