Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Zátoka vo Vlčom hrdle v Bratislave vonia riekou a diaľkami

Dunajská zátoka vo Vlčom hrdle v Bratislave

Obrázok s kotviacimi jachtami a loďkami nie je pre Bratislavu typický, rozhodne ho nenájdete na pohľadniciach v stánkoch s bratislavskými suvenírmi. Dunajské fotozábery majú v Bratislave už desaťročia viacmenej jednu podobu - sústreďujú sa na premostenia alebo na hrad týčiaci sa nad riekou. Dnes už akoby len názvy, ako napríklad Rybné námestie, či Dunajská ulica pripomínajú, že rieka v minulosti neodlučne patrila k životu mesta - v dobrom, aj v zlom. Spätosť s riekou Dunaj už nie je taká silná ako kedysi, keď dávala v podobe rýb obživu početnej skupine obyvateľstva, a keď dunajské vody veselo žblnkali ešte aj v priestore dnešného Štúrovho námestia.

Jachta Eldo v zátoke vo Vlčom hrdle

Renesanciu Dunaja priniesli v posledných rokoch dunajské cyklistické cesty, areál vodných športov v Čunove, či galéria Danubiana. Atmosféru, ktorá vždy patrila k rieke Dunaj, si možno vychutnať aj v zátoke vo Vlčom hrdle. Kotvia v nej jachtári, ktorí do Bratislavy priplávu po Dunaji z blízkej, ale aj vzdialenej cudziny.

Reštaurácia vo Vlčom hrdle
Korčuliarky na dunajskej hrádzi

Nenájdu tu iba prístav, ale aj prístavné služby pre svoje jachty. V zátoke je niekoľko reštaurácií, v jednej z nich bývala požičovňa bicyklov a kolieskových korčulí. Zátoka vo Vlčom hrdle je totiž vynikajúcim východiskovým bodom pre cyklistov a korčuliarov, ktorí sa radi preháňajú popri Dunaji. V čase našej návštevy začiatkom júna 2006 sme nadobudli dojem, že táto strana Dunaja je oveľa pokojnejšia ako pravá strana, na ktorú prichádzajú milovníci bicyklovania a korčuľovania z Petržalky.

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

Pozvánka do galérie Danubiana: O lodiach a loďkách pod Bratislavou

Vydané: 2006-06-28
Aktualizované: 2006-06-28