Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Zosuv na kanadskom žulovom obrovi

Snímky z hory Stawamus Chief pred a po odtrhnutí žulového bloku
Snímky z hory Stawamus Chief pred a po odtrhnutí žulového bloku. Autor / zdroj: Squamish Chief, Janette Pierce.

Lezci, ktorí zaznamenali toto video, si vybrali šťastnú cestu na žulového obra Stawamus Chief v Kanade. Pozrite sa, čo sa dialo pár sto metrov od nich.

Ešte šťastnejší boli traja lezci z Ostravy, ktorých padajúci skalný masív míňal veľmi tesne - čítajte, ako to bolo na ich blogu Jak jsme skoro umreli.

Geológovia odhadujú, že zo steny, ktorá sa čnie do výšky 700 metrov a je populárnou lezeckou aj turistickou destináciou, sa odtrhol kamenný blok veľký najmenej 1000 metrov kubických. V mestečku Squamish, pomenovanom podľa pôvodných obyvateľov oblasti sa pri zosuve triasla zem. Mestečko leží hneď vedľa úpätia hory.

Kamenný blok sa odrhol 19. apríla a skaly zrejme nikoho nepochovali. Vyholili len veľký kus lesa.

Na udalosť, ktorá vzbudila v Kanade veľkú pozornosť, ma upozornil slovenský rodák Marián Ružička, ktorý sa v minulosti viackrát za turistikou na Chiefa vybral z neďalekého Vancouvru.

Chief, ktorý bol posvätnou indiánskou horou, sa stal v v kanadskej provincii Britská Columbia turistickou i lezeckou svätyňou. Teraz nám pripomenul, že s horami sa netreba zahrávať. A tiež naznačil, že nie je úplne pravdivé staré príslovie, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. (Ibažeby horolezci rozvŕtali zosunutý skalný blok svojimi štandami... Asi sotva.)

Vlado Bibel

Dodatok od Mariána Ružičku:

Este nieco o Stawamus Chief - chodil som tam dost casto a rad, ale uz nie, lebo tusim pred 3-4 rokmi sa indiani, co tu zem vlastnia, rozhodli postavit tam lanovku!

Nejde na Stawamus Chief, ale na vedlajsiu horu, ale predsa len to cloveku pokazi dojem, a prilaka vela aut, a vyskajuce davy...

Boli proti tomu peticie a pesi turisti sa proti tomu postavili, ale peniaze (ako vzdy) zvitazili. Vraj je ta lanovka uspesna a zarabaju pekne peniaze (listky stoja dost, Can$35, co je okolo 20 Eur hore a nadol).

www.seatoskygondola.com

Na tu horu sa akosi v poslednom case lepi smola - minuleho (alebo o rok predtym?) leta z vrchu spadla turistka, potom ta lanovka, teraz obrovska skala - co pride nabuduce?

KOMENTÁRE

Dalsie potvrdenie "zaklapajucich sa bivakov" - ... (26.4.2015)

Fiiha, impozantny vylom v priamom prenose od lezcov! Kto vie, ci "nezaklapol" nejaky bivak pod stenou...

Vydané: 22. 4. 2015
Aktualizované: 26. 4. 2015
Komentáre cez Facebook
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.