Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Danube: River Books

Do zoznamu knih o Dunaji pribudla rozpravkova kniha, ktorej dej sa odohrava najmä na Vahu. Z toho dovodu je stranka o "dunajskych" knihach rozsirena aj o knihy o povodi Dunaja.

Lampáš malého plavčíka - cover page

Jan Navratil: Lampas maleho plavcika

Ak neviete, co je to slep (vlecny nakladny cln), tak v tejto knihe sa to dozviete. Je to autograficke romanove svedectvo o zivote lodnickej rodiny na Dunaji v rokoch druhej svetovej vojny. Dobrodruzne, dramaticke i smutne. So socialnym podtextom. Pisane pohladom maleho chlapca. Vzhladom na to, ze je tam tolko pravdiveho ludskeho osudu, je to asi najlepsia slovenska dunajska beletria. Len keby bola trocha veselsia.

Vodník Vencek - cover page

Jan Navratil: Vodnik Vencek

Rozpravkovy pribeh z pera Jana Navratila o pltnickom splavovani Vahu s peknymi ilustraciami. Vyborne pre malych vodakov. Aj dospeli sa nieco naucia o pltniceni. Vidno, ze Jan Navratil ako maly chlapec vyrastal na dunajskej nakladnej lodi. A tak si vsima take detaily suvisiace s plavbou, ktore su zaujimave pre vodakov. Pltnicenie na Vahu s jeho zradnymi miestami bolo zrejme povazovane za tazku pracu - svedci o tom folklor, ktori ho sprevadza: Tam okolo Strecna, cesta nebezpecna...

Dunaj, Donau, Duna, Danube - cover page

Ester Plickova: Danube, Donau, Duna, Danube

Zrejme najkrajsia obrazkova kniha o Dunaji vydana na Slovensku, ktora uz nikdy nebude prekonana. Nie je to trufale tvrdenie? Nie, pretoze uz v roku 1990(?), ked k nej autorka Ester Plickova pisala sprievodny text, uviedla, ze fotografie i uvodne slova su "vlastne historickym dokumentom a spomienkou na Dunaj, aky kedysi bol - pred nie tak davnym strtstorocim".

Riecni ludia -  cover page

Jozef Dunajovec: Riecni ludia

Novinar, ktory sa narodil na Kysuciach, no zalubil sa do Dunaja. Jeho predkovia udajne zili pri Dunaji a na horniaky usli v case tureckych najazdov.

Turistický sprievodca po Dunaji z roku 1909 Die Donau - von Passau bis zum Schwarzen Meere v nemčine. Brožúrka s pôvabnou secesnou maľbou na obálke vyšla v roku 1909 ako cestovná príručka Prvej cisárskej a kráľovskej privátnej dunajskej parolodnej spoločnosti (Erste K.K. Priv. Donau - Dampfschiffahrts - Gesellschaft). Knižočka je zaujímavá ako dobový dokument.

Zoznam knih o Dunaji postupne doplname.

Dunaj - Donau - Duna - Cover Page

Kniha Dunaj - Donau - Duna by možno ostala iba "obyčajnou" obrázkovou publikáciou, keby sa pod jej vydanie v roku 1969 nepodpísal básnik, novinár a výtvarník v jednej osobe, Rudolf Fabry. Na rozdiel od mnohých iných obrazových publikácií z čias socializmu, ktoré poznačil pátos a ideologizmy, je Fabryho Dunaj prevažne dokumentárne triezvy. Autor zoznamuje čitateľa s európskym veľtokom a s krajinami, ktorými preteká.

Po Dunaji - dvetisícdvesto kilometrov - cover page

Pre vodakov a riekoplavcov mozu byt zaujimave ukazky z kapitoly Nieco o vlnach na Dunaji z knihy Jana Jonaka vydanej v roku 1958 Po Dunaji - dvetisicdvesto kilometrov. V knihe je okrem ineho zaujimavy popis kosavy, veternej vichrice, ktora sa objavuje v juznej casti velrieky.

Zatoka sampionov - cover page

Aj o Dunaji rozprava kniha venovana olympiskym sampionom Zatoka sampionov: Hochschornerovci.

Anton Zerer, si na knihe o Hochschornerovcoch zgustol. Veď nielenže dlhé roky písal ako športový redaktor o kanoistike na divokej vode, ale bol aj za svedka na svadbe rodičov trojnásobných olympijských víťazov. A okrem toho zrejme tiež patrí do dunajskej Karloveskej zátoky, čiže do "zátoky šampiónov" pri Bratislave ako "inventár". Toľko nahrávok na smeč by bolo škoda nevyužiť a Zerer zasmečoval dobre.

V zrkadlach slovenskych riek - Cover Page

O Dunaji, ale aj o ďalších slovenských riekach je obrázkovo-textová kniha V zrkadlách slovenských riek. Vyšla v roku 1986 a autorsky sa pod ňu podpísal novinár Jozef Dunajovec a fotografi Peter Áč, Ján Dubeň, Jozef Dunajovec, Milan Legutky, Milan Milo.

Dole vodou - Cover Page

Inak ako tradičné cestopisy a dokumentárne publikácie rozpráva o Dunaji kniha Borisa Filana Dole vodou alebo Správa o splavovaní delty Dunaja s Jožom Rážom a s našimi manželkami.

Boris Filan pribalil k cestopisu aj fúru humoru a životných skúseností. Príbeh sa začína v zátoke pri Vlčom hrdle, kde majiteľ reštaurácie Yacht Club, známy ako riečny vlk Dodo, rozpráva o výlete v dunajskej delte.

Dunaj v Amerike - Cover Page

Michal Hvorecky: Dunaj v Amerike

Je to literárna fikcia, románový príbeh zo súčasnosti, ktorý sa odohráva na luxusnej turistickej lodi plaviacej sa po Dunaji.

Cenné na knihe je, že prináša veľa faktov, zemepisných či cestopisných údajov, legiend o Dunaji, podunajských mestách a informácií o ľuďoch, ktorých život a osudy poznačila rieka.

More information:

Paddling trips - Danube River and its branches

ORDER HERE:Order
Dunaj, Donau, Duna, Danube (second hand) - sold out
Autor: Ester Plicková
Price: EUR 28.00
Scale: 0
Category: Pictorial Books
Published by: Obzor
Edition 1.
Published in 1992.
ISBN: 80-215-0213-4
102 pp.
Hardbound
Dimensions: 24.00 x 28.00 cm
Payment conditions
More in the category
>> Pictorial Books

Published: 2013-02-04
Updated: 2013-02-04