Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Tajomstvo kalendarov - Po stopach kalendarov od staroveku az po dnesok

Tajomstvo kalendárov -  Po stopách kalendárov od staroveku až po dnešok - Cover Page

History of calender. In Slovak language.

Illustation from the book tajomstvo kalendárov

Preview from the book - in Slovak language

Krestansky kalendar

Medzi spolocnostami, ktore zili v sudobom kulturnom svete, existovalo prepojenie, co sa odzrkadlilo i vo zvykoch a sviatkoch pocas roku. Gregoriansky kalendar sa najtesnejsie viaze na rimsky kalendar, ktoreho je vlastne naslednikom. Z nabozenskeho hladiska je tu vztah k zidovskemu kalendaru a z hladiska narodnych tradicii zase vztah slovanskemu kalendaru.

Krestansky kalendar je kalendarom solarnym, ale jeho vztah k mesacnemu kalendaru badat najmä v urcovani niektorych sviatov. Najvyznamnejsim pohyblivym sviatkom, je Velka noc, pamiatka umucenia a zmŕtvychvstania Jezisa Krista. Datum, na ktory pripada tento sviatok, sa viaze na prvy spln Mesiaca po dni jarnej rovnodennosti a nadväzuje tak na zidovsky sviatok Paschy.

Velkonocna nedela môze nastat najskôr 22. marca a najneskôr 25. aprila; pohybuje sa tak v rozmedzi tridsiatich piatich dni. Velkonocne obdobie ma sest nediel: latinsky invocavit, reminiscere, oculi, laetare, judica (smrtna alebo aj cierna) a palmarum (kvetna).

Vsetky sviatky, ktore suvisia s Velkou nocou, su teda sviatkami pohyblivymi. Velkej noci predchadza styridsatdenny pôst, ktory zacina Popolcovou stredou. Tyzden pred Velkou nocou sa nazyva Velky tyzden. Styridsat dni po Velkej noci nasleduje sviatok Nanebovstupenia Pana a desat dni po nom je sviatok Zoslania Ducha Sväteho. Velka noc a Turice su aj sviatkami zidovskeho kalendara.

Saint Valentine - Illustration from the book Tajomstvo kalendarov

Ďalšia ukážka sa viaže k 14. februáru, keď má meniny Valentín. Sviatok svätého Valentína je u nás pomerne nový, kniha Tajomstvo kalendárov vysvetľuje jeho pôvod.

Meno Valentín má latinsky pôvod s významom silný, zdravý. Svätý Valentín bol kňazom, lekárom a mučeníkom kresťanskej viery. Legenda hovorí o tom, že rímsky panovnik Claudius sa rozhodol zrušiť manželstvo; pretože podľa neho ženatí muži nemali v armáde také dobré výsledky aka slobodní. Valentín potajomky sobášil zamilovaných, za čo bol kruto potrestaný. Claudius ho dal verejne popraviť v deň pohanského sviatku luperkálií, počas ktorých starí Rimania konali obrady očisty a prosili svojich bohov za dar plodnosti. Pre tento deň bola typická aj "lotéria lásky", kedy každé dievča malo vhodiť do urny lístok so svojím menom a slobodní muži si potom žrebovaii nastávajúcu. Na základe tejto udalosti sa zaužívalo posielanie svätovalentínskych pozdravov, najmä medzi zaľúbenými. Tento sviatok spomína už v roku 1380 anglický spisovateľ Geoffrey Chaucer. Zvyk posielať na svätého Valentína pohľadnice ako prejavy sympatií pochádza údajne z 15. storočia, kedy orleánsky vojvoda Charles poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke vyznanie lásky. Táto tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. Vďaka spojitosti so "sviatkom zaľúbencov" sa svätý Valentín stal jedným z najobľúbenejších svätcov.

V pranostike poznáme:

Na svätého Valentína zima siliť sa počína.

Ak sa na Valentína napije vták z koľaje, tak sa z nej na Jozefa napije vôl.

Valent žení vtáčence.

Vyberte si valentínsky pozdrav

.Pripojte komentár

ORDER HERE:Order
Tajomstvo kalendarov - Po stopach kalendarov od staroveku až po dnesok
Price: EUR 9.35
Scale: 0
Category: Encyclopedia and Calendars
Published by: Mapa Slovakia
Edition 2.
Published in 2008.
ISBN: 9788080672041
160 pp.
Hardbound
Dimensions: 13.00 x 19.50 cm
Payment conditions
More in the category
>> Encyclopedia and Calendars

Published: 2009-01-19
Updated: 2009-01-19

Categories: - Time